Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o Bolesławie Chrobrym

bolesław chrobry

Choć pierwszym władcą Polski był Mieszko I, jego syn, Bolesław Chrobry, zapisał się na kartach historii jako pierwszy koronowany król. Nie jest to jedyny powód jego popularności, ponieważ Chrobry był nie tylko pierwszym, ale i wybitnym królem.

1. Władzę Chrobry objął w 992 roku, ale panował wówczas jedynie nad pojedynczą dzielnicą kraju. Królem całego kraju mógł zostać dopiero po wygnaniu z Polski swoich braci oraz macochy.

2. Słynął jako agresor, który prowokował wojny. Był doskonały w dywersji i sukcesywnym wyczerpywaniu przeciwnika, jednak nie przepadał za otwartą walką. Dzięki jego strategiom Polacy mogli walczyć z lepiej wyposażonymi wojskami.

3. Do dziś pozostaje jedynym władcą Polski, który z powodzeniem walczył przeciwko Niemcom. W 1002 roku zaatakował Łużyce, Milsko i Miśnię, co dało początek szesnastoletniej wojnie z Niemcami. Traktat pokojowy z 1018 roku zapewnił Polsce Milsko i Łużyce.

4. Bolesław nigdy nie korzystał z przydomka „Chrobry”, ponieważ został mu on nadany po jego śmierci. Przymiotnik ten oznaczał człowieka mężnego i pełnego odwagi.

5. Za jego czasów karą dla mężczyzn za cudzołóstwo było przybijanie ich jąder gwoździami do drewna. Chrobry słynął z bezwzględności i surowych kar dla grzeszników.

6. Bolesław Chrobry miał aż cztery żony. Dwie pierwsze uznaje się dziś za małżeństwa polityczne, za to jego trzecia żona prawdopodobnie była jego wielką miłością.

7. W 1000 roku do Gniezna przybył cesarz Otton III, który chciał odwiedzić grób świętego Wojciecha. Bolesław Chrobry podarował mu relikwię, a konkretnie ramię świętego Wojciecha.

8. Swoich przeciwników Bolesław Chrobry kazał pozbawiać wzroku. Dziś wydaje się to okrutne, ale wczesne średniowiecze obfitowało w okrucieństwo, więc metody Chrobrego wcale nie wykraczały poza normę.

9. Francuscy kronikarze twierdzili, że to dopiero od panowania Chrobrego rozpoczęła się chrystianizacja w Polsce. Działo się tak w jakimś stopniu ze względu na znajomość króla ze świętym Wojciechem.

10. W 1002 roku omal nie zginął w zamachu na swoje życie, który zorganizowała jego macocha, pragnąca władzy dla siebie i swoich synów. Zginęło wówczas wielu ludzi Chrobrego, a jemu udało się zbiec.