AzjaCiekawostki

Nieznane informacje i ciekawostki o Azerbejdżanie

zima

Znany jako jeden z najlepszych ośrodków turystycznych, Azerbejdżan słynie z turystyki religijnej, uzdrowiska i prostoty życia mieszkańców. Naród ma wiele do zaoferowania, zarówno pod względem historii, jak i zabytków architektury, które prezentują krótką, ale bogatą historię.

Kraj, w którym nowoczesność i tradycja zawsze przeplatały się w bezproblemowy sposób, a ten nowy naród posuwa się naprzód, pozostawiając za sobą wszystkie ruiny i wspomnienia z czasów przedradzieckich. Sprawdź kilka ciekawych faktów na temat niesamowitego kraju w opisie poniżej.

Kutabi – naleśniki nadziewane – to praktycznie narodowe danie Azerbejdżanu. Nadziewane są dynią, warzywami, mięsem lub po prostu posypane ziołami, a następnie odwrócone i zapieczone na ruszcie.

Korupcja jest szeroko rozpowszechniona w kraju i jest jednym z jego głównych problemów.

Rząd jest również oskarżony o autorytaryzm, ponieważ zmienił limit kadencji prezydenta z 5 lat na 7 lat w 2016 roku.

W najniższych partiach Jaskini Azokh w zachodnim Azerbejdżanie archeolodzy znaleźli narzędzia i szczątki sięgające 1,5 miliona lat wstecz. W sześciu komnatach kompleksu jaskiniowego znajduje się ogrom prehistorycznych szczątków i uważa się, że jaskinie były zajmowane przez prawie dwa miliony lat.

Kraj uzyskał niepodległość 30 sierpnia 1991 roku.

Azerbejdżan zajmuje 113 miejsce na liście krajów świata według obszaru.

Wg. populacji Azerbejdżan zajmuje 92 miejsce na liście krajów o największej liczbie ludności. Populacja Chin jest 139 razy większa od populacji Azerbejdżanu.

Park Przyrodniczy Gobustan posiada tysiące obrazów skalnych, które dają zerknąć w życie prehistorycznych mieszkańców Azerbejdżanu.

Oily Rocks (Neft Dashlar) jest pierwszym i największym miastem na palach zbudowanym na morzu. Położone nad Morzem Kaspijskim, miasto było budowane etapami po 1947 roku.

Przyroda Azerbejdżanu jest wyjątkowa, jest tutaj 9 z 11 stref klimatycznych.

Pod względem liczby wulkanów błotnych Azerbejdżan zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Na 800 wulkanów błotnych w Azerbejdżanie jest około 350.

Herbata jest najpopularniejszym napojem w Azerbejdżanie. Tradycyjnie podawany w szklankach w kształcie gruszki, napój jest często spożywany przez bryłki cukru lub dżem, trzymane w ustach.

Rodzina Nobliów z Norwegii, która stworzyła tak chwalebne nagrody Nobla, w XIX wieku nabyła wiele bogactwa od azerbejdżańskiego przemysłu naftowego.

Azerbejdżan stał się krótko niepodległy w latach 1918-1920, jednak ponownie został włączony do Związku Radzieckiego na następne siedemdziesiąt lat.

Przed ustanowieniem władzy radzieckiej w Azerbejdżanie w kraju istniało 2000 meczetów. Jednak większość z tych meczetów została zamknięta w latach 30.

Seven Beauties to konkurs, w którym siedem dziewczyn otrzymuje haczyki i różne kolorowe nici. Dziewczyny muszą szydełkować pończochy, gdy zostanie wyznaczony czas, a zwycięzcą jest dziewczyna, która szydełkuje najlepszej jakości pończochy w jak najkrótszym czasie.

Płonąca Góra to rzadki cud natury na półwyspie Absheron. Pali się przez cały rok z powodu wydostającego się z ziemi gazu ziemnego.

Garry Kasparov, były mistrz świata w szachach, urodził się w stolicy Azerbejdżanu, Baku i uczęszczał tam do szkoły szachowej.

Ludzie w Azerbejdżanie są naprawdę zaskoczeni, kiedy próbuje się zrobić zdjęcia czegoś brzydkiego, niedokończonego lub biednego. Poważnie nie rozumieją, dlaczego nie robisz zdjęć ładnych i błyszczących nowych budynków rządowych.

W najstarsze święto narodowe Azerbejdżanu, Novruz, dzieci zostawiają torby lub czapki przed drzwiami domów. Zapukają do drzwi i chowają się, a po powrocie ich torby zostały wypełnione przez właściciela domu prezentami.

Średnia temperatura Baku i średnia temperatura kuli ziemskiej są prawie takie same.

Azerbejdżan nazywany jest również „ziemią ognia”, co może być spowodowane dużymi złożami ropy naftowej w ziemi, które mogły się od czasu do czasu zapalić.

Park Przyrodniczy Gobustan został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz połowy wulkanów błotnych na świecie, znajduje się tu również dobrze zachowana starożytna sztuka kamienna i rzeźbiarstwo, a także unikalne „muzyczne kamienie” znane jako Gaval Dashgot, które dają zerknąć w życie prehistorycznych mieszkańców Azerbejdżanu.

Pierwszy znany w historii ludzkości kominek stworzony miedzy 700.000 a 500.000 lat temu, został odkryty w Azikh Cave, największej jaskini w Azerbejdżanie.

Odwiedzając Pałac Sheki Khan możesz natknąć się na człowieka o imieniu Cumay, którego można znaleźć obok nieujawnionego obiektu przykrytego zasłoną. Gdy zbliżasz się bliżej, Cumay usunie tkaninę, aby odsłonić wypchaną głowę wilka, a jeśli zaproponujesz darowiznę, oczy wilka rozświetlą się jasno.