Europa

10 najlepszych atrakcji w Holandii

dziewczyny tulipany

Królestwo Niderlandów – czyli Holandia, to państwo położone z zachodniej Europie, które posiada także swoje zamorskie terytoria w południowej części Ameryki Północnej, a dokładnie na Karaibach.

Pod względem ustroju Holandia jest monarchią konstytucyjną, a w jej skład wchodzą cztery kraje składowe – Holandia (część europejska) oraz Aruba, Curacao i Sint Maarten, a także trzy gminy zamorskie – Bonaire, Saba i Sint Eustatius.

Europejska część Królestwa jest siedzibą wielu organizacji o zasięgu międzynarodowym, w tym Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, jest to także kraj chętnie i licznie odwiedzany przez turystów. Do największych atrakcji znajdujących się w europejskiej części Holandii zaliczyć można:

1. Park Keukenhof – czyli park pełen tulipanów, z których słynie Holandia, ale też innych kwiatów cebulowych. Jest to niezwykłe miejsce, w którym zobaczyć można ponad 7 milionów kwiatów posadzonych w taki sposób, aby po wyrośnięciu tworzyły one niezwykle fantastyczne formacje. Jest to jeden z najpiękniejszych ogrodów nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Miejsce warte odwiedzenia nawet przez te osoby, które kwiatów nie lubią.

2. Kinderdijk – jedna z wizytówek całej Holandii i miejsce wpisane na Listę Swiatowego Dziedzictwa UNESCO. Kinderdijk to niewielkie miasteczko, w którym znajduje się „park wiatraków”. Zdaniem wielu osób można tam zobaczyć najpiękniejszą panoramę wiatraków – symbolu Holandii – nie tylko w tym kraju, ale też na całym świecie. Miejsce, którego absolutnie nie można ominąć podczas wizyty w europejskiej części Holandii.

3. Skansen Zaanse Schans – kolejne miejsce dla miłośników wiatraków oraz wszystkich osób pragnących poczuć klimat Holandii. Do skansenu Zaanse przeniesione zostały z terenu całej Holandii starodwane wiatraki, o różnorodnym wyglądzie, pełniące swego czasu różne funkcje. Poza wiatrakami można tam także zwiedzić stare budynki, w których prześledzić można na przykład proces robienia serów holenderskich czy wytwarzania sabotów – charakterystycznych drewnianych chodaków.

4. Ceramika z Delft – Delft to niewielkie, liczące około 100 tysięcy mieszkańców miasteczko położone w zachodniej Holandii. Miejsce to słynie na całym świecie z produkcji ceramiki. Miejscem najchętniej odwiedzanym przez turystów jest Koninklijke Porceleyne Fles, czyli muzeum i wytwórni ceramiki, gdzie prześledzić można cały proces jej wytwarzania a następnie ozdabiania.

5. Marken – dawna osada rybacka, obecnie bajeczna wioska bardzo popularna wśród turystów. Jest to niewielka wyspa, na której znajdują się bardzo charakterystyczne, ciemnozielone bądź czarne drewniane domki. Tworzą one przepiękny krajoraz, który dodatkowo doskonale kontrastuje z otaczającymi wioskę wodami. Po wiosce poruszać się można wyłącznie pieszo bądź na rowerze, panuje całkowity zakaz ruchu samochodowego.

6. Edam – malownicze miasto słynące z żółtego sera edamskiego, luianego na całym świecie. W miasteczku zwiedzić można wiele miejsc nawiązujących do tego przysmaku. Najciekawszy w mieście jest jednak kanał, wzdłóż którego wybudowane zostały drewniane domki z pięknymi ogrodami.

7. Amsterdam – obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Holandii, miasto słynące z pięknych, kolorowych kanałów i wszędobylskich rowerów, a także licznych kawiarni, knajp i coffeeshopów. Popularna jest także wizyta w Dzielnicy Czewonych Latarnii. W mieście znajduje się także wiele ciekawych obiektów kulturalnych, z których trzy opisane poniżej szczególnie zasługują na uwagę.

8. Muzeum Vincenta Van Gogha – miejsce poświęcone sztuce Vincenta van Gogha i czasom, w których żył. Znajduje się tam największa na świecie kolekcja dzieł związanych z twórczością malarza – ponad 200 obrazów mistrza, 500 jego rysunków i 700 listów.

9. Dom Anny Frank – muzeum poświęcone Anne Frank, autorce Dziennika Anne Frank młodej żydówce, która wraz z rodziną i czwórką znajomych ukrywała się w pokojach na tyłach budynku przed nazistowskimi prześladowaniami podczas II wojny światowej.

10. Rijksmuseum – muzeum narodowe, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Amsterdamie. Znajdują się tam między innymi cenne dzieła malarskie oraz grafiki, rzeźba, sztuka użytkowa i rękodzieło.