Ciekawostki

30 ciekawostek i mało znanych informacji o Haiti

Haiti

Port au Prince jest stolicą i największym miastem w oparciu o liczbę mieszkańców Haiti, stosunkowo małego kraju, który dzieli wyspę Hispaniola z Republiką Dominikańską. Znajduje się nad Zatoką Gonâve na Morzu Karaibskim i obejmuje obszar prawie 38 kilometrów kwadratowych. Oto najlepsze ciekawostki i fakty o Haiti.

1. Na dzień 1 stycznia 2016 r. liczba ludności Haiti szacowana była na 10,7 miliona osób.

2. Haiti, o powierzchni 27750 kilometrów kwadratowych, jest trzecim co do wielkości krajem na Karaibach zaraz za Kubą i Republiką Dominikany.

3. Pic la Selle jest najwyższym szczytem na Haiti o wysokości 2680 metrów nad poziomem morza.

4. Haiti ma najwięcej gór spośród wszystkich narodów karaibskich.

5. Nieuczciwe praktyki pracy są powszechne w kraju, a większość ludzi jest bez legalnej pracy.

6. Haiti jest jedyną wolną republiką zrodzoną z udanego buntu niewolników. Jest to szczególny punkt honoru dla Haitańczyków.

7. Duża część stolicy Haiti została zniszczona przez trzęsienie ziemi, które nawiedziło Port au Prince 12 stycznia 2010 roku. Liczba ofiar trzęsienia ziemi wyniosła tysiące, a większość historycznej dzielnicy Port au Prince, budynek parlamentu, a także infrastruktura miejska, czy szpitale, zostały poważnie uszkodzone.

8. Haiti zostało skolonizowane przez Hiszpanów, a następnie Francuzów.

9. Haiti jest najbiedniejszym krajem na półkuli zachodniej i trzecim co do wielkości krajem na Karaibach.

10. Stany Zjednoczone zajmowały Haiti przez około 2 dekady, począwszy od 1915 roku.

11. Haiti jest drugim najstarszym, po Stanach Zjednoczonych, niepodległym państwem na półkuli zachodniej. Haiti uzyskało niepodległość od Francji w 1804 roku.

12. Miasto Port au Prince zostało oficjalnie zarejestrowane w 1749 roku, a w 1770 roku zastąpiło Cap-Francais jako stolica francuskiej kolonii Saint-Domingue.

13. Jest to Chrześcijański kraj: 80% katolicki, 15% protestancki, jednak Voodoo wpływa na życie codzienne i społeczeństwo w istotny sposób.

14. Haiti jest krajem górzystym w dwóch trzecich, a reszta kraju charakteryzuje się wielkimi dolinami, rozległymi płaskowyżami i małymi równinami.

15. W 1492 roku Krzysztof Kolumb wylądował na wyspie i nazwał ją Hispaniola. Pomnik Krzysztofa Kolumba stoi na centralnym placu stolicy Haiti, Port-au-Prince, gdzie mieszka 20% ludności kraju.

16. Pierwsze spojrzenie Kolumba na Haiti dało mu wrażenie, że znalazł Indie lub Azję.

17. W latach 1804-1915 rządziło nim siedemdziesięciu różnych dyktatorów.

18. Co piąta osoba na Haiti jest chora na HIV/AIDS.

19. Jest to stosunkowy „Młody kraj”. Mediana wieku wynosi 21 lat.

20. Średnia długość życia wynosi 62 lata.

21. Walki kogutów są również bardzo popularna na Haiti.

22. Haiti jest również jednym z najbardziej wylesianych narodów świata. Złe praktyki rolnicze, nadmierny wypas, intensywny popyt na węgiel drzewny i niedobór ziemi to główne przyczyny wylesia kraju.

23. Haiti ma 1771 kilometrów linii brzegowej, drugą co do długości na Karaibach. Kuba ma najdłuższą linię brzegową.

24. Port au Prince jest centrum gospodarczym Haiti, ponieważ jest to centrum eksportowe. Najczęściej eksportowana jest kawa i cukier. Przetwarzanie żywności jest również powszechne w Port au Prince.

25. Życie na wsi jest znacznie trudniejsze – w wiadomościach dużo uwagi poświęca się stolicy Port-au-Prince, ale warunki życia na Haiti na obszarach wiejskich wykazują wyższe wskaźniki ubóstwa niż w mieście. W mieście wskaźniki ubóstwa spadły w latach 2000-2012, jednak pozostały takie same na obszarach wiejskich, które często otrzymują mniejszą pomoc w odbudowie po klęskach żywiołowych i mają mniejszy dostęp do podstawowych artykułów pierwszej potrzeby.

26. Piłka nożna jest narodowym sportem Haiti. Po raz pierwszy kra wziął udział w Pucharze Świata w 1974 roku.

27. Większość Haitańczyków uwielbia hazard. Znani są nawet z błagania bogów o ujawnienie zwycięskich liczb w loterii podczas ceremonii voodoo.

28. Chociaż Port au Prince jest gęsto zaludniony, układ miasta jest podzielony, ponieważ dzielnice handlowe znajdują się w pobliżu wody, podczas gdy tereny mieszkalne znajdują się na wzgórzach obok terenów komercyjnych.

29. Ponad 2/3 siły roboczej nie ma formalnych miejsc pracy.

30. Przekazy pieniężne stanowią 20 % PKB i są wyższe niż dochody z eksportu. Przekazy pieniężne pochodzą od znacznej liczby Haitańczyków i Amerykanów z Miami, Nowego Jorku i Bostonu, a także Haitańczyków z Kanady, Francji i innych krajów karaibskich.