AfrykaCiekawostki

Gwinea Bissau – ciekawostki, fakty i informacje

Gwinea Bissau flaga

Gwinea Bissau, oficjalnie Republika Gwinei Bissau jest krajem w Afryce Zachodniej, który obejmuje 36125 kilometrów kwadratowych o szacunkowej liczbie ludności wynoszącej 1 815 000 osób. Oto najlepsze ciekawostki o tym kraju:

1. Dzień Niepodległości obchodzony 24 września, jest głównym świętem narodowym. Gwinea Bissau uzyskała niepodległość 24 września 1973 roku po latach wojny partyzanckiej przeciwko portugalskim kolonialistom, która rozpoczęła się w 1959 roku.

2. Bissau jest stolicą i największym miastem Gwinei Bissau. Zbudowany na nisko położonym ujściu, gdzie rzeka Gêba wpada do Atlantyku.

3. Gwinea Bissau była niegdyś częścią królestwa Gabu, a także częścią imperium Mali.

4. Jest to 134 co do wielkości kraj na świecie pod względem powierzchni lądowej.

5. Sporting Club Bissau jest największym klubem piłkarskim w Gwinei Bissau i ma siedzibę w stolicy kraju. Klub cieszy się ogromną popularnością wśród fanów w całym kraju.

6. Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest Park Narodowy Wysp Orango. Jest on częścią Rezerwatu Biosfery Archipelagu Bijagós. Podobnie jak wszystkie inne parki narodowe w kraju, został założony w 2000 roku.

7. Gwinea Bissau i Wyspy Zielonego Przylądka do 1980 r. były jednym krajem.

8. Gwinea Bissau jest byłą zachodnioafrykańską kolonią portugalską wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Graniczy z Senegalem na północy i z Gwineą-Konakry na wschodzie i południu.

9. U wybrzeży Gwinei Bissau znajduje się Archipelag Bijagos, grupa około 88 wysp i wysepek położonych na Oceanie Atlantyckim. Tylko około 20 wysp jest zaludnionych.

10. Gumbe to najpopularniejsza forma muzyki w Gwinei Bissau. Gatunek muzyki wywodzi się z tradycji śpiewu ludowego w poszczególnych krajach.

11. Były prezydent Vieira i jego rywal Wai zostali zamordowani w styczniu 2009 roku.

12. Po uzyskaniu niepodległości, ogłoszonej w 1973 r. i uznanej w 1974 r., nazwa jej stolicy, Bissau, została dodana do nazwy kraju, aby zapobiec pomyłke z Gwineą (dawniej Gwineą Francuską).

13. Najwyższy punkt na Gwinei Bissau znajduje się 300 metrów nad poziomem morza, w nienazwanym miejscu w północno-wschodniej części kraju.

14. Gwinea Bissau ma historię niestabilności politycznej od czasu uzyskania niepodległości i tylko jeden wybrany prezydent pomyślnie przeszedł pełną pięcioletnią kadencję.

15. Kiedyś określana jako kraj z potencjałem, Gwinea Bissau jest obecnie jednym z najbiedniejszych krajów na świecie.

16. Bissau jest imponującą metropolią wiejską, gdzie wiele ekskluzywnych willi jest budowanych zgodnie z architekturą śródziemnomorską.

17. lha de Orango jest jedną z wielu wysp, które tworzą Park Narodowy Wysp Orango. Jest to wspaniałe miejsce do obserwacji ptaków i żółwi.

18. Ryż uprawiany jest w Gwinei Bissau od ponad tysiąca lat. Zaczął być uprawiany w epoce żelaza, kiedy kowale zaczęli produkować motyki.

19. Gwinea Bissau ma 350 kilometrów wybrzeża.

20. Tylko 14% ludności posługuje się językiem portugalskim, który nie jest językiem urzędowym i narodowym. Pozostali mieszkańcy mówią w różnych językach afrykańskich.

21. Muzeum Artefaktów jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Gwinei Bissau i doskonałym miejscem do odwiedzenia dla podróżnych. Jest to jedno z idealnych miejsc, w których można zapoznać się z historią kraju.

22. Suwerenne państwo Gwinea Bissau jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Afrykańskiej i Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej.

23. Sieć obszarów chronionych w Gwinei Bissau obejmuje około 16% terytorium kraju, czyli 5780 km2.

24. Gwinea Bissau jest obecnie szóstym co do wielkości producentem nerkowca na świecie. Jest to główne źródło dochodu z wymiany walutowej.