Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o Gwiezdnych Wojnach

gwiezdne wojny

„Gwiezdne wojny” to już klasyka światowej kinematografii. Doczekały się milionów fanów na całym świecie i tysięcy gadżetów związanych z głównymi postaciami, ale z pewnością nawet najwięksi nie wiedzą o nich wszystkiego.

Co warto wiedzieć o „Gwiezdnych Wojnach” ? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Ufoludek Greedo był grany przez dwoje aktorów, co miało związek z tym, że sceny były kręcone na dwóch różnych kontynentach. Dlatego na jednym z ujęć ma na nogach damskie buty na obcasie, co fani szybko zauważyli.

2. „Star wars” były produkcją, na potrzeby której wymyślono sporo nowych rozwiązań dotyczących animacji i technologii. Korzystano z nich później podczas kręcenia wielu innych filmów. Można więc powiedzieć, że „Gwiezdne wojny” znacząco przyczyniły się do rozwoju filmu w ogóle.

3. Ewoki mówią mieszanką języków tybetańskiego i nepalskiego. Inspiracją był w tym wypadku film dokumentalny o tamtych regionach.

4. Na etapie produkcji „Powrót Jedi” był nazywany „Blue Harvest”. Twórcy filmy chcieli w ten sposób uniknąć szkodliwego zainteresowania tytułem zanim rozpocznie się profesjonalny proces marketingowy.

5. „Rozkaz 66” wydany przez Palpatine’a jest jawnym nawiązaniem do ataku Amerykanów na Hiroszimę w 1945 roku. Właśnie tak nazywał się rozkaz, za sprawą którego na japońskie miasto spadła bomba atomowa.

6. Darth Vader i Bobba Fett mieli być braćmi, ale George Lucas uznał ten pomysł za zbyt kiczowaty.

7. „Gwiezdne wojny” były pierwszym popularnym na całym świecie filmem, w którym pojawiła się scena pocałunku między rodzeństwem.

8. Jabba Hut, aby nabrać ruchów odpowiednich dla konkretnych scen i scenariusza, musiał być animowany przez sześciu doświadczonych lalkarzy. Trzeba przyznać, że wykonali swoją pracę po mistrzowsku.

9. Początkowo seria miała zaczynać się od słów „Dawno, dawno temu, w niezbyt odległej przyszłości”. Ktoś jednak przytomnie zauważył, że słowa te nie mają sensu i zrezygnowano z tego pomysłu.

10. W pierwszej wersji scenariusza Han Solo miał być zielonym ufoludkiem, jednak twórcy filmu postanowili uczynić go człowiekiem.