12 najlepszych atrakcji w Gnieźnie i okolicach

rynek w Gnieźnie
źródło: Romuald Wróblewski / Wikipedia

Gniezno to pięknie miasto położone na pięciu wzgórzach wśród jezior. Było pierwszą stolicą Polski. Gniezno, uznane za jedno z najstarszych miast w Polsce, jest wyjątkowym miejscem na mapie kraju. Zatem co warto zobaczyć w Gnieźnie? Przedstawiamy najlepsze atrakcje turystyczne jakie znajdziemy w Gnieźnie i okolicach.

1. Trakt Królewski

źródło: Damazygandurski / Wikipedia
Logo Traktu Królewskiego

Ciekawy szlak stworzony przez władze miejskie po to, by ułatwić turystom zwiedzanie Gniezna. Jest idealną trasą spacerową, gdzie można znaleźć w zasadzie wszystkie główne atrakcje w centrum, jak i poza nim. Trasę najlepiej zacząć od dworca kolejowego, gdzie znajduje się pierwsza rzeźba Króla Przemysła II. Na drodze napotkamy 15 rzeźb królików, 5 rzeźb polskich władców koronowanych w Gnieźnie, aż 4 makiety miasta w różnej skali i 2 obiekty związane z legendami.

2. Archikatedra gnieźnieńska

Gniezno

Jest to dobrze zadbany kościół, który odegrał ważną rolę w historii Polski. Kościół i otaczające go aleje są niezwykle ładne i z pewnością zasługują na wizytę. Przez prawie 300 lat katedra gnieźnieńska była kościołem w którym odbywała się koronacja królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszko II, Bolesława Śmiałegi, Przemysła II i Wacława II. Polecam również wspiąć się na wieżę. Widok jest naprawdę niesamowity.

3. Parowozownia

To miejsce w Gnieźnie, jest mekką każdego miłośnika pociągów. Początki historii kolei bowiem w tym pięknym mieście sięgają 1872 roku. Przejście przez całą Parowozownie nie jest ani trochę trudne, ale za to bardzo ciekawe, dzięki czemu zwiedzić ją mogą nawet dzieci.

4. Muzeum Początków Państwa Polskiego

Atrakcja przeznaczona dla dorosłych, starszych dzieci i młodzieży. Na terenie Muzeum organizowane są ekspozycje z różnych okresów historycznych Polski. Poza ekspozycjami prezentującymi sztukę regionalną czy zbiory średniowieczne i przedmioty z epoki, znajdziemy tutaj wystawę poświęconą początkom Państwa Polskiego i Piastom.

5. Nasza Zagroda

Niewielki obiekt, w którym mamy niepowtarzalną okazję, aby poznać życie i zachowania alpak, a także ich przyjaciół takich jak tradycyjne zwierzęta hodowlane, czyli świnie, kozy i owce. Poza podglądaniem życia zwierzaczków obiekt ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Na terenie zagrody odbywają się liczne warsztaty oraz prelekcje dla najmłodszych. Młodzi mają okazję nauczyć się postępowania ze zwierzętami. Nasza zagroda umożliwia także organizację małych imprez plenerowych dla rodziny, ogniska dla gości oraz można tu urządzić przyjęcie urodzinowe dla dzieci.

6. Park Trampolin Jump World

Miejsce, które doskonale nadaje się, aby aktywnie spędzić czas z dziećmi. Trampoliny stanową doskonałą rozrywkę dla osób młodych. Tory z przeszkodami, trampoliny czy baseny z gąbkami do akrobacji to okazja do wspaniałej zabawy. Wyjątkowa Strefa Spidermana pozwala na wielopłaszczyznową, bezpieczną wspinaczkę w zasadzie pod każdym kątem i akrobacje na linach stylizowanych w kontekście komiksów z przygodami człowieka–pająka.

7. Park Piastowski

To miejsce, w którym znajdziemy wiele klimatycznych alejek i pomniki, do którego możemy się spokojnie udać na urokliwy spacer w gronie rodziny. Tereny parku usytuowane są wokół brzegów Jeziora Jelonek. Park Piastowski posiada wyznaczone miejsca do uprawiania różnej maści sportów.

8. Zaurolandia

Zaledwie 20 kilometrów od Parku Piastowskiego i od Gniezna leży jeden z największych parków opisujących tematykę dinozaurów w Polsce. Zaurolandia zachwyci wszystkich odwiedzających, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Znajdziemy tutaj modele ogromnych, prehistorycznych gadów. Na turystów czekają najciekawsze atrakcje takie jak Muzeum Paleontologiczne oraz duży plac zabaw najmłodszych. Obiekt czynny jest przez cały tydzień.

9. Jupiland

Centrum Zabaw dla Dzieci w Jupilandzie to wielki plac zabaw, którego oferta daje mnóstwo radości i uśmiech najmłodszych członków rodziny. Jst miejscem, w którym non stop odbywają się różne animacje, fascynujące konkursy i warsztaty dla dzieci, które zajmą naszą pociechę na długi czas. W repertuarze znajdują się także atrakcje, które głównie nastawione są na rozwijanie kreatywności i umiejętności społecznych dzieci. Znajdą się też tradycyjne salony z grami, takimi jak cymbergaj czy miejsca do podjęcia aktywności fizycznej.

10. Muzeum Zabytków Kultury Technicznej

To miejsce zachwyci przede wszystkim chłopców, chociaż może znajdą się także dziewczęta, które pokochają placówkę, w której będą miały możliwość podziwiać najwspanialsze okazy motocykli i przemysłu mechanicznego. Co jakiś czas na terenie kompleksu są organizowane także warsztaty, na których wszyscy uczestnicy mają możliwość zapoznania się ze sposobem, w jaki funkcjonują poszczególne części tych szybkich i hałaśliwych maszyn.

11. Skansen Miniatur

Leży nieco ponad 20 kilometrów od Gniezna w Pobiedziskiej. Na jego obszarze znajduje się około 20 miniatur pochodzących z okolicznych zabytków na Szlaku Poniatowskiego pomniejszonych w skali 1 do 20. Wystawę uzupełnia kolekcja podobizn straszydeł i postaci znanych ze słowiańskich legend.

12. Wielkopolski Park Etnograficzny

Niedaleko, bo 10 kilometrów od Gniezna znajduje się skansen wsi wielkopolskiej Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, którego budynki mieszkalne i użytkowe zostały przyniesione z terenów całego województwa. Wielkopolski Park Etnograficzny to miejsce, które pozwala na dokładne poznanie realiów życia na wsi w XIX wieku, gdyż idealnie je rekonstruuje. Umożliwia, swobodną, doskonałą rozrywkę na świeżym powietrzu. Na terenie kompleksu wsi wielkopolskiej często odbywają się prelekcje, wykłady i warsztaty, a także sezonowe imprezy tematyczne.

10 ciekawostek o Gnieźnie

 • Miasto zostało założone ok. 940 roku.
 • Gniezno to pierwsza stolica Polski.
 • Nazwa miasta Gniezno pochodzi od słowa gniazdo oraz gnieździć się. 
 • Gniezno niczym Rzym zbudowane jest na siedmiu wzgórzach.
 • Na banknocie 10-złotowym zobaczymy motyw z posadzki która położona jest w podziemiach gnieźnieńskiej katedry. Natomiast na banknocie 20-złotowym zobaczymy fragment ornamentu z Drzwi Gnieźnieńskich.
 • Stworzona została aplikacja Królika GOń, która ułatwia odnajdywanie królików w mieście.
 • W połowie X wieku powstał w tym miejscu gród, który był główną siedzibę rodu Piastów.
 • W Gnieźnie Mieszko I przyjął Chrzest Polski.
 • Gniezno jest nazywane Miastem św. Wojciecha. Biskup ten odegrał sporą rolę w czasie tworzenia Polskiego Państwa.
 • Co ciekawe, na cześć miasta Gnieznem nazwano m. in. lodowiec o współrzędnych geograficznych 62°02′00.0″S, 58°07′00.0″W który znajdziemy tutaj.
3.7/5 - (liczba ocen: 11)

Liczba komentarzy: 4

 • Gniezno odżywa! I aż miło się na to patrzy. Długo to nasze miasteczko kojarzyło się wyłącznie z katedrą. Teraz, coraz więcej osób docenia też inne atrakcje miasta i okolic.

 • Ja polecam przede wszystkim nowy Trakt Królewski, bardzo fajnie zwiedzić choćby samemu, ale jeśli wycieczka to polecam z przewodnikiem 🙂

 • Gniezno w 940r??? A w 939r co w dziuplach Polacy mieszkali??? Oczywiście historia Polski zatarta i zakłamana, w kółko w szkole wałkowane, że Mieszko I, pierwszy władca Polski idt bzdury.. a gdzie się podziały wcześniejsze zapisy o historii Lechii i państwa Polan?? Historia tych ziem włącznie z organizacją funkcjonującego Państwa, które toczyło boje w Azji sięga lekko 3000 lat przed Chrystusem. Na dodatek koło wynaleziono na dzisiejszych ziemiach małopolski w czasie, gdy w tzw starożytnym Egipcie wymyślono sandały :3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.