11 najlepszych atrakcji w Gnieźnie i okolicach

rynek w Gnieźnie
źródło: Romuald Wróblewski / Wikipedia

Gniezno to pięknie położone na pięciu wzgórzach miasto wśród jezior. Było pierwszą stolicą Polski. Gniezno, uznane za jedno z najstarszych miast w Polsce, utrzymuje wyjątkowe miejsce na mapie kraju. Zatem co warto zobaczyć w Gnieźnie? Przedstawiamy najlepsze atrakcje turystyczne jakie znajdziemy w Gnieźnie i okolicach.

Trakt Królewski

źródło: Damazygandurski / Wikipedia
trakt królewski logo

Ciekawy nowy szlak stworzony po to, by ułatwić turystom zwiedzanie Gniezna przez władze miejskie, które utworzyły bardzo ciekawy koncept na planie miasta. Jest idealną trasą spacerową, wzdłuż której znaleźć można w zasadzie wszystkie główne atrakcje w centrum, jak i poza nim. Podobno trasę najlepiej zacząć począwszy od dworca kolejowego, gdzie znajduje się pierwsza rzeźba Króla Przemysł II. Na drodze napotkamy 15 rzeźb królików, 5 rzeźb polskich władców koronowanych w Gnieźnie, aż 4 makiety miasta w różnej skali i 2 obiekty związane z legendami.

Archikatedra gnieźnieńska

Gniezno

Jest to dobrze zadbany kościół, który odegrał ważną rolę w historii Polski. Kościół i otaczające go aleje są niezwykle ładne i z pewnością zasługują na wizytę. Przez prawie 300 lat katedra gnieźnieńska była kościołem w którym odbywała się koronacja królów Polski: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II. Zdecydowanie warto odwiedzić. Polecam również wspiąć się na wieżę, widok jest naprawdę dobry.

Parowozownia

Miejsce w Gnieźnie, które jest mekką każdego świadomego, młodego miłośnika pociągów, początki historii kolei bowiem w tym pięknym mieście sięgają dosyć niedawno, bo 1872 roku. Przejście przez całą Parowozownie nie jest ani trochę trudne, ale za to bardzo ciekawe, dzięki czemu zwiedzić ją mogą nawet bardzo młodzi członkowie rodziny i nie potrzebują do tego ręki swojego opiekuna.

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Atrakcja przeznaczona dla głównie dla dorosłych, starszych dzieci i młodzieży. Na terenie Muzeum organizowane są również okresowe ekspozycje z różnych okresów historycznych Polski, a poza ekspozycjami prezentującymi sztukę regionalną czy zbiory średniowiecznych zabytków i przedmiotów z epoki, znajdziemy tutaj wystawę poświęconą początkom państwa i Piastom.

Nasza Zagroda

Niewielki obiekt, w którym mamy niepowtarzalną okazję, aby poznać życie i zachowania alpak, a także ich przyjaciół takich jak tradycyjne zwierzęta hodowlane, czyli świnie, kozy i owce. Poza podglądaniem życia zwierzaczków obiekt ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Na terenie zagrody odbywają się liczne i różne, co do gatunku warsztaty oraz prelekcje dla najmłodszych i młodzieży. Młodzi mają okazję nauczyć się postępowania ze zwierzętami. Nasza zagroda umożliwia także organizację małych imprez plenerowych dla rodziny, ogniska dla gości oraz urządzenia przyjęcia urodzinowego dla małych pociech.

Park Trampolin Jump World

Miejsce, które doskonale nadaje się, aby aktywnie spędzić czas z dziećmi, jak i samotnie. Trampoliny stanową doskonałą rozrywkę dla osób młodych i starszy, dosłownie w każdym wieku. Tory z przeszkodami, trampoliny czy baseny z gąbkami do akrobacji to okazja do wspaniałej zabawy. Wyjątkowa Strefa Spidermana pozwala na wielopłaszczyznową, bezpieczną wspinaczkę w zasadzie pod każdym kątem i akrobacje na linach stylizowanych w kontekście komiksów z przygodami człowieka – pająka.

Park Piastowski i Zaurolandia

To miejsce, w którym znajdziemy wiele klimatycznych alejek i pomniki, do którego możemy się spokojnie udać na urokliwy spacer w gronie rodziny. Tereny parku usytuowane są wokół brzegów Jeziora Jelonek. Park Piastowski posiada wyznaczone miejsca do uprawiania różnej maści sportów. Zaledwie 20 kilometrów od Parku Piastowskiego i od Gniezna leży jeden z największych parków opisujących tematykę dinozaurów w Polsce. Zaurolandia zachwyci wszystkich odwiedzających, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Znajdziemy tutaj modele przeszło ogromnych, prehistorycznych gadów i bestii. Na turystów czekają najciekawsze atrakcje takie jak Muzeum Paleontologiczne oraz duży plac zabaw najmłodszych. Obiekt czynny jest przez cały tydzień.

Jupiland

Centrum Zabaw dla Dzieci w Jupilandzie to wielki plac zabaw, którego oferta jest przyczyną mnóstwa radości i uśmiech najmłodszych członków rodziny. Teren obiektu jest miejscem, w którym non stop odbywają się różne animacje, fascynujące konkursy i warsztaty dla dzieci, które zajmą pociechę na długi czas. W repertuarze znajdują się także takie atrakcje, które głównie nastawione są na rozwijanie kreatywności i umiejętności społecznych dzieci. Znajdą się też tradycyjne, staromodne salony z grami, takimi jak cymbergaj czy miejsca do podjęcia aktywności fizycznej.

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej

To miejsce zachwyci przede wszystkim chłopców, chociaż może znajdą się także dziewczęta, które pokochają placówkę, w której będą miały możliwość podziwiać najwspanialsze okazy motocykli i przemysłu mechanicznego. Co jakiś czas na terenie kompleksu są organizowane także bardzo wartościowe warsztaty, na których wszyscy uczestnicy mają możliwość zapoznania się ze sposobem, w jaki funkcjonują poszczególne części tych szybkich i hałaśliwych maszyn.

Skansen Miniatur

Leży nieco ponad 20 kilometrów od Gniezna w Pobiedziskiej. Na jego obszarze znajduje się niestety tylko 20 miniatur pochodzących z okolicznych zabytków na Szlaku Poniatowskiego pomniejszonych w skali 1. 20. Wystawę uzupełnia kolekcja podobizn straszydeł i postaci znanych ze słowiańskich legend.

Wielkopolski Park Etnograficzny

Niedaleko, bo 10 kilometrów od Gniezna znajduje się skansen wsi wielkopolskiej Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, którego budynki mieszkalne i użytkowe zostały przeniesione w całości z terenów całego województwa. Wielkopolski Park Etnograficzny to miejsce, które pozwala na dokładne poznanie realiów życia na wsi w XIX wieku, gdyż idealnie je rekonstruuje, jak i umożliwia, swobodną, doskonałą rozrywkę na świeżym powietrzu. Na terenie kompleksu wsi wielkopolskiej często odbywają się prelekcje, wykłady i warsztaty, a także sezonowe imprezy tematyczne.

10 ciekawostek o Gnieźnie

  • Gniezno to pierwsza stolica Polski.
  • Nazwa miasta Gniezno pochodzi od słowa gniazdo oraz gnieździć się. 
  • Gniezno niczym Rzym zbudowane jest na siedmiu wzgórzach.
  • Na banknocie 10-złotowym zobaczymy motyw z posadzki która położona jest w podziemiach gnieźnieńskiej katedry. Natomiast na banknocie 20-złotowym zobaczymy fragment ornamentu z Drzwi Gnieźnieńskich.
  • Dla dzieci została stworzona aplikacja Królika GOń), która ułatwia odnajdywanie królików w mieście.
  • Miasto zostało założone ok. 940 roku.
  • W połowie X wieku powstał w tym miejscu gród, który był główną siedzibę rodu Piastów.
  • W Gnieźnie Mieszko I przyjął Chrzest Polski.
  • Gniezno jest nazywane Miastem św. Wojciecha. Biskup ten odegrał sporą rolę w czasie tworzenia Polskiego Państwa.
  • Co ciekawe, na cześć miasta Gnieznem nazwano m. in. lodowiec o współrzędnych geograficznych 62°02′00.0″S, 58°07′00.0″W który znajdziemy tutaj.Sprawdź też:
Niezależnie od tego, czy jesteś tutaj na 4 dni czy…