Polska

10 najważniejszych atrakcji dla dzieci w Gnieźnie 2024

Gniezno

Gniezno, historyczne miast w województwie wielkopolskim, przyciąga turystów ze względu bycie legendarną kolebką Polski. Jednak Gniezno obfituje także w miejsca, które chętnie odwiedzane są przez rodziny z dziećmi. Przedstawiamy 10 największych atrakcji miasta, które sprawią wiele radości młodszym i starszym turystom.

1. Zaurolandia

Zaledwie 20 kilometrów od Gniezna leży jeden z najpiękniejszych parków dinozaurów w Polsce. Zaurolandia to miejsce, które zachwyci wszystkich odwiedzających. Znajdziemy tutaj modele przeszło 30 ogromnych, prehistorycznych gadów. Dodatkowo na zwiedzających czekają takie atrakcje jak Muzeum Panteologiczne oraz duży plac zabaw dla dzieci. Zaurolandia oferuje także specjalne bilety rodzinne.

2. Park Trampolin Jump World

Jump World to miejsce, w którym możemy aktywnie spędzić czas z naszymi dziećmi. Kompleks trampolin stanowi doskonałą rozrywkę dla osób w każdym wieku. Znajdziemy tutaj tory z przeszkodami, trampoliny do akrobacji czy baseny z gąbkami. Wyjątkowa Strefa Spidermana pozwoli na bezpieczną wspinaczkę i akrobacje na linach. Jump World w Gnieźnie czynny jest codziennie w godzinach 10-21.

3. Nasza Zagroda

Nasza Zagroda to niewielki obiekt, w którym możemy poznać życie alpak i ich przyjaciół – świń, kóz i owiec. Obiekt ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Poza podglądaniem życia zwierzaków, na terenie Zagrody odbywają się warsztaty i prelekcje dla dzieci i młodzieży. Dzięki nim młodzi ludzie mają okazję nauczyć się obchodzenia ze zwierzętami. Obiekt umożliwia także zorganizowania ogniska dla gości oraz urządzenia przyjęcia urodzinowego. Wejście jednorazowe, w skład którego wchodzi rekreacja i poznawanie zwierząt, kosztuje niewiele.

4. Muzeum Początków Państwa Polskiego

Muzeum Początków Państwa Polskiego to atrakcja przeznaczona dla starszych dzieci i młodzieży. Poza wystawami z zakresu sztuki regionalnej czy zbiorów średniowiecznych, znajdziemy tutaj wystawę poświęconą początkom państwa. Na terenie Muzeum organizowane są również okresowe ekspozycje z różnych okresów historycznych Polski. W niemal każdą niedzielę wstęp do Muzeum jest darmowy.

5. Parowozownia

Parowozownia w Gnieźnie to miejsce, które musi zobaczyć każdy młody miłośnik pociągów. Początki historii kolei w tym mieście sięgają 1872 roku. Przejście przez całą Parowozownie nie jest trudne, dzięki czemu zwiedzić ją mogą nawet bardzo młodzi członkowie rodziny.

6. Muzeum Zabytków Kultury Technicznej

Muzeum Zabytków Kultury Technicznej zachwyci przede wszystkim chłopców – to miejsce, w którym możemy podziwiać najwspanialsze okazy motocykli. Cyklicznie odbywają się także warsztaty, na których uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób funkcjonują poszczególne części tych maszyn.

7. Jupiland

Centrum Zabaw dla Dzieci Jupiland to sala zabaw, której oferta sprawi mnóstwo radości najmłodszym członkom rodziny. Na terenie obiektu odbywają się animacje, konkursy i warsztaty dla dzieci, w tym także takie, które rozwijają kreatywność i umiejętności społeczne. Znajdziemy tutaj także gry, takie jak cymbergaj czy miejsca do aktywności fizycznej.

8. Skansen Miniatur

Skansen Miniatur w Pobiedziskiej leży nieco ponad 20 kilometrów od Gniezna. Na jego obszarze znajduje się 20 miniatur okolicznych zabytków Szlaku Poniatowskiego w skali 1:20. Wystawę uzupełnia kolekcja podobizn znanych ze słowiańskich legend. Skansen Miniatur czynny jest w godzinach 9-18 w trakcie trwania sezonu letniego (od 1 kwietnia do 31 października) oraz w godzinach 9-16 w pozostałych miesiącach.

9. Wielkopolski Park Etnograficzny

Zaledwie 10 kilometrów od Gniezna znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny. Jest to skansen wsi wielkopolskiej, którego obiekty mieszkalne i użytkowe zostały przeniesione z terenu całego województwa. Wielkopolski Park Etnograficzny pozwala nam na poznanie realiów życia na wsi w XIX wieku, jak i również umożliwia doskonałą rozrywkę na świeżym powietrzu. Na terenie Parku odbywają się również lekcje i warsztaty oraz sezonowe imprezy.

10. Park Piastowski

Park Piastowski w Gnieźnie jest miejscem, do którego możemy się udać na rodzinny spacer. To miejsce, w którym znajdziemy wiele klimatycznych alejek i pomniki. Jego tereny zlokalizowane są wokół Jeziora Jelonek. Park Piastowski posiada także specjalnie wyznaczone miejsca do uprawiania różnych sportów.

Gniezno to miasto, które znane jest przede wszystkim ze swoich legend i historii. To również miejsce, które stanowi doskonałą bazę wypadową do innych części województwa wielkopolskiego, w których znajdziemy kolejne atrakcje – zarówno te, które zachwycą dorosłych, jak i sprawią wiele przyjemności najmłodszym członkom rodziny.