Podróże

Gdzie lepiej zorganizować obóz młodzieżowy na 2022 rok: w Polsce czy za granicą?

wczasy

Pandemia koronawirusa wprowadziła w nasze życie wiele niepewności. Zarówno w sferę zawodową, jak i w pasje i zainteresowania rodziców oraz ich dzieci. Jaki obóz dla młodzieży będzie lepszy: w Polsce, czy za granicą?

Jak pandemia wpłynęła na rynek usług turystycznych w Polsce?

Bez wątpienia najgorszym sezonem w historii branży był rok 2020, kiedy na koronawirusa nie było jeszcze dostępnej szczepionki. To właśnie wtedy różne państwa na całym świecie zamykały swoje granice, co mocno wpłynęło na kondycję całego rynku.

W całym sezonie z obiektów noclegowych skorzystało wtedy 17,9 miliona turystów, którym udzielono 51,4 miliona noclegów. Główny Urząd Statystyczny oszacował, że oznaczało to spadek niemal o 50% względem roku poprzedzającego.

W 2021 roku branża znacznie się odbudowała, jednak na przełomie późnego lata i jesieni, gdy przez Europę zaczęła przetaczać się czwarta fala zachorowań, sytuacja wielu wyjazdów młodzieżowych znów stała się niejasna. Jak w takich warunkach utrzymać wysokie zainteresowanie młodych ludzi?

-Najlepiej wyglądają te imprezy, gdzie dzieci są najbardziej zmotywowane do wyjazdu, czyli na przykład z bardzo atrakcyjnymi programi albo z udziałem znanych osób: influencerów czy youtuberów — mówi Krzysztof Maziński z KochamWakacje.pl (https://www.kochamwakacje.pl/).

Czy obozy za granicą są bezpieczniejsze od tych, które są organizowane w Polsce?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Renomowane firmy, które organizują wyjazdy młodzieżowe do wielu różnych krajów, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że bez względu na położenie punktu docelowego, trzeba zatroszczyć się o zdrowie młodych ludzi w każdym aspekcie.

Rodzice powinni zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak zakres ubezpieczenia NNW, a także upewnić się, czy organizator daje możliwość rozszerzenia pakietu. Ogromne znaczenie ma też właściwie dobrana kadra pedagogiczna, bo to właśnie od tych osób będzie zależeć ogólny odbiór wyjazdu.

Warto docenić też te firmy, które stale obserwują sytuację pandemiczną i reagują na nią w odpowiedni sposób. Na stronach cenionych organizatorów, na przykład KochamWakacje.pl zawsze można odnaleźć informacje o obostrzeniach związanych z pandemią, jakie obowiązują w danych krajach.

Jak wybrać obóz młodzieżowy na sezon 2022?

Wartością dodaną będzie szeroka siatka „punktów zbornych”, czyli miejsc, z których można udać się na dany wyjazd, bez względu na to, czy jest to obóz dla młodzieży w Zakopanem, czy w austriackiej Karyntii. Wpływa to na poprawę komfortu młodego człowieka, a także redukuje koszty, jakie wiązałyby się na przykład z koniecznością podwózki do oddalonego o kilkaset kilometrów miasta.

Patrząc na obozy dla młodzieży w nadchodzącym sezonie, bez wątpienia wciąż trzeba zapatrywać się na pandemię. Już teraz, na przełomie listopada i grudnia 2021 roku, nie brakuje państw, które albo wprowadzają liczne restrykcje, albo wręcz zamykają swoje granice przed turystami.

W tej chwili nie wiadomo, czy polski rząd nałoży na dotkniętą w ostatnich latach branżę turystyczną nowe restrykcje. Na ten moment wszystkie wyjazdy, które były zaplanowane, wciąż mogą się odbywać, a armatki śnieżne na stokach już rozpoczęły pracę.

Bez względu na to, jaki kierunek podróży wybierzemy, warto skorzystać z ofert profesjonalnych firm, które od lat organizują wyjazdy, na które młodzi ludzie po prostu chcą jeździć. W cenie są takie atrakcje, jak obozy tematyczne. Ogromny nacisk kładzie się też na bezpieczeństwo oraz obecność autorytetów dla młodych, na przykład youtuberów. Tak przemyślany wyjazd na pewno będzie udany — bez względu na to, czy obóz odbędzie się w Polsce, czy w innym kraju.