Polska

10 Najlepszych Tras rowerowych w Gdyni

rowerzyści

Gdynia wzorem innych miast w Polsce stale rozwija swoją infrastrukturę rowerową, której łączna długość wynosi już ponad 150 kilometrów. Długość tras oczywiście stale rośnie, dlatego na wiosnę podane dane mogą być już nieaktualne.

Sam magistrat również stara się promować wśród swoich mieszkańców oraz turystów na używanie ścieżek rowerowych, oficjalnie nadając im nawet nazwy. Ogólnodostępny rower miejski ma w tym pomóc. Poniżej przedstawiamy dziesięć najpopularniejszych tras rowerowych, jakie zlokalizowane są w Gdyni oraz jej okolicach.

1. Pętla zachodniej Gdyni

Jedna z najdłuższych obecnie dostępnych tras rowerowych w Gdyni i obiega wokół Dąbrowę. Jej obecna długość przekracza piętnaście kilometrów. Średni czas przejazdu dla przeciętnego rowerzysty wynosi niecałe półtorej godziny i polecana jest dla każdego – czy to sportowca, seniora czy całej rodziny z dziećmi. Rodzaje nawierzchni są również zróżnicowane. Będziemy tutaj jeździć po asfalcie, kostce brukowej oraz drogach leśnych.

Jeżeli się zmęczymy, to na trasie znajdują się liczne ławki, gdzie będziemy mogli się zatrzymać, usiąść i odpocząć. Najważniejsze atrakcje, jakie oferuje nam pętla zachodniej Gdyni to góra Donas na której znajduje się wieża widokowa oraz same lasy, po których będziemy jeździć.

2. Wzdłuż Morza Bałtyckiego

Chyba najpopularniejsza i jedna z najbardziej uczęszczanych tras rowerowych w Gdyni. Powodem jest przede wszystkim to, że biegnie ona wzdłuż Zatoki Gdańskiej. Jej długość, to niecałe dziesięć kilometrów, jednak z powodu na ukształtowanie terenu oraz nawierzchnię (drogi rowerowe oraz drogi leśne) nie jest ona zalecana dla najmłodszych.

Jej czas przejazdu to niecała godzina. Trasa rowerowa zaczyna się przy Skwerze Tadeusza Kościuszki, a kończy przy granicy z Sopotem. Lub na odwrót – zależy od której strony będziemy jechać. Trasa ta oferuje najliczniejsze i chyba najbardziej znane gdyńskie atrakcje, między innymi: Muzeum Miasta Gdyni, Bulwar Nadmorski, Akwarium Gdyńskie, Muzeum Marynarki Wojennej, Domek Żeromskiego czy słynne molo w Orłowie. Na trasie znajdują się ponadto miejsca naprawy rowerów.

3. Centralna Gdynia

Pętla centralnej Gdyni liczy sobie prawie 13 kilometrów długości, natomiast czas przejazdu nie powinien nam zabrać więcej niż półtorej godziny. Jeżeli podczas jazdy się zmęczymy, to będziemy mieli możliwość odpoczynku nie tylko na specjalnie przygotowanych ławkach ale również pod wiatą. Nawierzchnia, jaką będziemy jechać, jest zróżnicowana. Będziemy bowiem jechać nie tylko po osiedlowych drogach asfaltowych ale również drogach rowerowych i leśnych. Trasa biegnie przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, więc możemy liczyć na piękne widoki późną wiosną oraz latem.

4. Pętla Osowa

Popularna trasa rowerowa dla rodzin z dziećmi, która biegnie przez Wielki Kack oraz Fikakowo. Przede wszystkim dzięki jednolitej nawierzchni, w tym przypadku są to drogi leśne, oraz długości, która wynosi cztery kilometry. W związku z tym czas przejazdu, bez żadnych postojów i niespodzianek, nie powinien nam zająć więcej niż pół godziny. Ukształtowanie terenu pozwala również na przejazd rowerem z domontowaną przyczepką. Podczas przejażdżki będziemy mogli pokazać dzieciom Końskie Łąki, Zarosłe Łąki oraz przepiękne lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

5. Oksywie

Kolejna pętla rowerowa w zestawieniu, która polecana jest rodzinom z dziećmi. Jej długość to 6 kilometrów i przebiega przez gdyńską dzielnicę Oksywie, częściowo przy granicy z Obłużem. Nawierzchnia na tej trasie, to głównie ścieżki rowerowe oraz drogi polne, w związku z tym jazda z przyczepką również nie będzie tutaj problemem. Czas przejazdu nie powinien przekroczyć jednej godziny. Najważniejsze atrakcje na trasie, jakie będziemy mijać, to między innymi: kościół p. w. św. Michała Archanioła oraz Osadę Rybacką.

6. Pętla wokół gdyńskiego portu

Gdynia, podobnie jak Gdańsk, również posiada port. I podobnie jak stolica Pomorza również wybudowała drogę rowerową biegnącą w pobliżu oraz wokół terenów portowych. Długość tej trasy to niecałe 4 kilometry i poruszać się będziemy tylko po drogach rowerowych oraz asfaltowych. W związku z tym bez problemu w tą trasę możemy wziąć dzieci na własnych rowerach czy też w przyczepce. Czas to około trzydziestu minut. Podczas tej półgodzinnej przejażdżki będziemy głównie podziwiać port gdyński.

7. Kolibki

Pętla Kolibki została oznaczona jako czerwony szlak. Jej długość to prawie 8 kilometrów i w większości składa się z dróg leśnych i rowerowych. Czas przejazdu nie powinien być dłuższy niż jedna godzina. Największą atrakcją na trasie jest z pewnością Kolibki Adventure Park oraz wieża widokowa.

8. Grabówek

Czas przejazdu pętlą Grabówka nie powinien nam zająć więcej niż półtorej godziny. Jej długość to ponad 12 kilometrów. Poruszać będziemy się głównie drogami leśnymi oraz rowerowymi, choć kawałek przebiega przez asfaltowe drogi osiedlowe. Na trasie zahaczymy o św. Górę, Park Kiloński oraz pomnik Strażników Przyrody. Dodatkowo ze specjalnej kładki będziemy mieć bardzo dobry widok na północne dzielnice Gdyni. Na trasie znajdują się liczne wiaty oraz ławki.

9. Wokół Długiej Góry

Pętla, która prowadzi wokół gdyńskiej Długiej Góry oznaczona jest jako szlak niebieski i liczy sobie niecałe 6 kilometrów długości. W większości będziemy poruszać się drogami leśnymi, choć istnieje niewielki odcinek dróg rowerowych. Szacowany czas przejazdu dla przeciętnego rowerzysty to niecała godzina. Ze względu na ukształtowanie terenu nie jest ona wskazana dla najmłodszych. Najważniejszą atrakcją na trasie wokół Długiej Góry jest oczywiście punkt widokowy, z którego widać całe miasto oraz okolicę.

10. Pustki Cisowskie

Czerwony szlak o długości prawie 8 kilometrów i szacunkowym czasem przejazdu wynoszącym jedną godzinę. Podczas wycieczki będziemy mogli podziwiać Rezerwat Cisowa oraz ogród botaniczny w Maszewie. Poruszać się będziemy głównie drogami leśnymi, dlatego zalecany jest do jazdy rower górski. Gwarantowane są malownicze widoki.