Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Jurze Krakowsko Częstochowskiej w 2024 🏞️

fot. Frees / Wikipedia

Jura Krakowsko–Częstochowska to nie tylko wspinaczka, ale również możliwości dla poszukiwaczy przygód i historii. Kraina bliska aglomeracji, a jednocześnie bliska naturze. Na terenie tej krainy czekają na nas atrakcje turystyczne niemal na każdym kroku. Do najczęściej odwiedzanych zaliczono:

1. Ojcowski Park Narodowy

Ojców, czyli Ojcowski Park Narodowy, gdzie znajdują się ruiny zamku, malownicza zabudowa oraz muzeum przyrodnicze. Na terenie tym znajdują się także liczne jaskinie jak np. Grota Łokietka oraz Jaskinia Ciemna. Można też podziwiać ostańce skalne (słynna Rękawica czy okazała Brama Krakowska).

2. Pieskowa Skała

Pieskowa Skała, gdzie położony jest renesansowy, wyremontowany zamek jest częstym celem wycieczek uczniów szkół z pobliskich województw.

3. Bliźniacze zamki

Bliźniacze zamki i Grzęda Mirowska, czyli zamki w Mirowie i Bobolicach, które są połączone skalną grzędą. Wokół nich narosło wiele legend.

4. Korzkiew

Korzkiew, na którą składa się sieć szlaków pieszych i rowerowych oraz bliskość Ojcowskiego Parku Narodowego.

5. Dolina Sąspowska

Dolina Sąspowska, która jest położona na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. W trakcie spaceru można podziwiać skałki, lasy i miejsca świadczące o działalności bobrów.

6. Czerna i okolice

Czerna i okolice, w skład, której wchodzą sanktuarium, klasztor z pozostałościami eremów oraz piękna okolica.

7. Zamek Tenczyn

Zamek Tenczyn, czyli jedno z potężniejszych Orlich Gniazd. Był zaliczany do najważniejszych budowli obronnych w rejonie Krakowa. Obecnie można spacerować na terenie zamku.

8. Góra Zborów

Góra Zborów i Jaskinia Głęboka, gdzie spotykają się liczne szlaki, a Jaskinia Głęboka pozwala nacieszyć oczy licznymi formacjami naciekowymi.

9. Nadwiślański Park Etnograficzny

Lipowiec i Nadwiślański Park Etnograficzny, gdzie ruiny zamku Lipowiec są traktowane, jako integralną część parku etnograficznego. W skansenie można obejrzeć ogromną kolekcją obiektów, które wcześniej znajdowały się na terenie podkrakowskich wsi.

10. Ogrodzieniec

Ogrodzieniec, czyli zamek, którego historia sięga XIV wieku. Miejsce to posiada bogatą historię i jest połączone z wieloma legendami. Jego otoczenie zostało wykorzystane do ekranizacji seriali i filmów jak np. „Wiedźmin” platformy Netflix, „Janosik” Jerzego Passendorfera czy „Zemsta” Andrzeja Wajdy.

Tereny Podzamcza są znane z widowiskowych pokazów rycerskich w sezonie wiosenno-letnim.