Polska

26 ciekawostek o Szczyrku

kolej linowa

Szczyrk to miasto położone w województwie śląskim, położone w Beskidzie Śląskim, w dolinie Żylicy i jej dopływów.

Łącznie z Wisłą, Ustroniem, Brenną i Istebną, Szczyrk tworzy Beskidzką Piątkę, której celem jest promocja walorów krajobrazowych i przyrodniczych Beskidu Śląskiego.

Miasto stanowi świetną bazę do uprawiania turystyki zarówno rowerowej, jaki i pieszej. Najwyższymi szczytami w tym regionie są: Skrzyczne z 1257 m n. p.m. i Klimczok z 117 m n. p.m., który posiada niezwykle urokliwe szlaki turystyczne.

Jeśli wybierasz się na urlop do Szczyrku i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat miasta, to koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem, dotyczącym ciekawostek z tego regionu.

1. Szczyrk jest idealnym miejscem do uprawiania wszelkiego rodzaju turystyki górskiej, zarówno pieszej, jak i rowerowej.

2. Okolicznymi szczytami górskimi są: Skalite (863 m n. p.m.), Kotarz (965 m n. p.m.), Klimczok (1117 m n. p.m.) i najwyższe pasko – Skrzyczne (1257 m n. p.m.).

3. Podczas jazdy samochodem również można poczuć adrenalinę i jednocześnie zobaczyć niezwykłe widoki, a to wszystko za sprawą Przełęczy Salmopolskiej znajdującej się na 934 m n. p.m., przez którą prowadzi szosa ze Szczyrku w regiony Wisły.

4. Szczyrk należy do Euroregionu Beskidy.

5. Sanktuarium św. Jakuba Apostoła znajduje się na wzgórzu pośród drzew. Jest to najcenniejszy i zarazem najstarszy zabytek w mieście. Drewniana budowla została wybudowana w roku 1800 i jest położona na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

6. Trasy narciarstwa biegowego w Szczyrku i crossowy tor rowerowy to malownicza i bardzo atrakcyjna, a także ogólnodostępna trasa, której długość wynosi 1. 85 kilometra. Latem można tu uprawiać crossowe kolarstwo, a zimą narciarstwo biegowe.

7. W Szczyrku znajduje się największa liczba wyciągów w Polsce, w tym około 60 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności, skocznie narciarskie i wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne.

8. Statystyki z roku 2011 odnotowują, że powierzchnia miasta wynosi 39, 07 km2, co stanowi o tym, że Szczyrk zajmuję 8. 54% powierzchni całego powiatu.

9. W Szczyrku w grudniu 2016 roku zamieszkiwało 5734 mieszkańców.

10. Miasto leży na wysokości miedzy 470 m n. p.m. a 1257 m n. p.m. Najwyższy punkt ro szczyt Skrzycznego, a najniższy znajduje się nieopodal granicy z Buczkowicami.

11. W latach 1975 – 1998 miasto należało administracyjnie do województwa bielskiego.

12. Według uchwały Rady Miejskiej z roku 1995 Szczyrk został podzielony na siedem osiedli.

13. Pierwszy spis ludności został tu przeprowadzony w roku 1630 dla podatkowych potrzeb.

14. Od wieku XVIII w Szczyrku rozwijały się takie dziedziny gospodarki jak produkcja drewna, pasterstwo oraz oczywiście rolnictwo. Wytwarzane było tutaj też sukno z owczego runa.

15. W tamtym czasie na obszarze 1896 hektarów w 411 budynkach mieszkało 2465 osób, co oznaczało, że gęstość zaludnienia wynosiła tu 130 os./km2. Wśród wszystkich osób 91, 2% była katolikami, wyznawcy judaizmu stanowili 0, 5%, a pozostałe 0, 2% to wyznawcy innych religii.

16. Szczególny rozwój Szczyrku rozpoczął się po I Wojnie Światowej. Pierwszymi bazami noclegowymi były poaustriackie lazarety i koszary. W roku 1924 na Skrzycznem został wybudowany schron turystyczny dla narciarzy, który swoją działalność rozpoczął jednak dopiero w roku 1933.

17. W roku 1927 do gminy Szczyrk został dołączony Salmopol, który pierwotnie był samodzielną miejscowością. W wyniku tego połączenia Szczyrk stał się regionem dwuwyznaniowym, ponieważ większą część mieszkańców Salmopolu stanowi ewangelicy.

18. 22 lutego 1945 Szczyrk został wyzwolony spod hitlerowskiej okupacji, przez radzieckie oddziały.

19. Szczyrk uzyskał prawa miejskie w roku 1973.

20. Miasto obecnie posiada bardzo rozbudowaną bazę zarówno gastronomiczną, jak i noclegową (hotele, apartamenty, pensjonaty, prywatne kwatery, ośrodki wypoczynkowe czy domy gościnne).

21. Podczas IX Zimowego Europejskiego Festiwalu Młodzieży „Śląsk-Beskidy w roku 2009 odbywały się w Szczyrku zawody w biegach narciarskich, skokach narciarskich, narciarstwie alpejskim, kombinacji norweskiej i snowboardzie. Ponadto, właśnie w Szczyrku odbywała się ceremonia otwarcia i dlatego też miasto było głównym punktem całego turnieju.

22. Przez Szczyrk przechodzi wiele szlaków turystycznych.

23. W Szczyrku znajduje się i funkcjonuje Sanktuarium Maryjne „Na Górce”. W Szczyrku – Salmopolu mieści się również kościół ewangelicki.

24. Szczyrk razem z Ustroniem, Wisłą, Brenną oraz Istebną stanowią Beskidzką Piątkę, która promuje niezwykłość Beskidu Śląskiego.

25. W Szczyrku znajdują się jaskinie takie jak: Jaskinia Lodowa, Jaskinia Salmopolska, Jaskinia w Klimczoku oraz Jaskinia Malinowska. Jaskinie są przygotowane dla zwiedzających, którzy mogą skorzystać z tras turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności.

26. W samym centrum Szczyrku nad rzeką Żylicą znajduje się deptak z rowerową ścieżką. Rozpoczyna się on przy Urzędzie Miasta, wędrując wzdłuż Żylicy nieopodal Amfiteatru Skalite, Centralnego Ośrodka Sportu, Skoczni Skaliste i prowadzi aż do Buczkowic.