10 atrakcji w Gdańsku które warto zobaczyć w 1 dzień lub weekend

Karuzela nad Motławą
Karuzela dla dzieci nad Motławą

Gdańsk jest miastem portowym, które może pochwalić się również piaszczystymi plażami, idealnymi do letniego wypoczynku. Oferta plażowa jest różnorodna od miejsc bardziej spokojnych, po takie z rozbudowaną infrastrukturą, z barami, restauracjami, a także zjeżdżalniami dla dzieci. Jednak wybierając się do Gdańska można natrafić na szereg atrakcji. W tym artykule poznasz 10 nietypowych atrakcji dla dzieci w Gdańsku.

1. Rejsy statkami i katamaranami po Zatoce Gdańskiej

Żegluga

Oczywiście będąc w Gdańsku nie można nie skorzystać z możliwości obejrzenia miasta od strony morza, a więc rejsu wycieczkowego. Katamaranem możesz dotrzeć do pobliskiego Sopotu. To ciekawa alternatywa. Nie dość, że możesz obserwować przyrodę i krajobraz morski, to jeszcze podróżujesz wygodnie i dość szybko, oczywiście pod warunkiem, że nie dopadnie Cię choroba morska. Na katamaranie możesz zjeść posiłek, oczywiście najlepiej morską rybę. (Zobacz na mapie)

2. Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu

Kiedy już staniesz suchą stopą na lądzie, to Gdańsk ma Ci do zaoferowania wiele ciekawych miejsc. Pierwszym z nich, które warto odwiedzić jest Muzeum Bursztynu. Kawałki żywicy, które zatopiły prehistoryczne owady mienią się barwami brązu i złota i zachwycają swoją różnorodnością. W muzeum zobaczysz różne drogocenne przedmioty i dekoracje wykonane z użyciem bursztynu. (Zobacz na mapie)

3. Dom Uphagena

Przenieś się niemal trzysta lat wstecz i poczuj się jak bogaty gdański mieszczanin. Jeśli antropologia jest jednym z twoich zainteresowań, lubisz oglądać skanseny, pałace i dwory, to z pewnością koniecznie musisz zobaczyć dom Uphagena w Gdańsku. Ten radca gdański, żyjący w XVIII w. urządził swój dom w typowym dla tamtych czasów mieszczańskim stylu. Bogactwo wnętrz zachwyca i pozwala przenieść się w te niezwykłe czasy. (Zobacz na mapie)

4. Fontanna Neptuna

Ulica Długa

Oczywiście będąc w Gdańsku koniecznie trzeba zobaczyć Fontannę Neptuna. Tutaj należy dorzucić parę groszy na szczęście. Podobnie jak w przypadku innym fontann można przy tym pomyśleć życzenie, np. o rychłym powrocie do Gdańska w czasie kolejnych wakacji. (Zobacz na mapie)

5. Ratusz w Gdańsku

Ratusz Gdański

Piękne wnętrza i urokliwy punkt widokowy.Będąc na gdańskiej starówce koniecznie trzeba odwiedzić Ratusz Głównego Miasta. Tutaj można podziwiać bogato zdobione: Wielka Sala Rady i Białą. W pierwszej z nich znajduje się 25 obrazów pokrywających strop. W drugiej znajdują się obrazy polskich królów, a także marmurowy kominek. (Zobacz na mapie)

6. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka od tyłu

Bazylika Mariacka w Gdańsku to największa budowla sakralna w Europie wybudowana z cegły, pochodząca z XIV wieku. Niestety podobnie jak w przypadku innych zabytkowych świątyń bazyliki nie oszczędziła wojna. Na szczęście udało się ją odrestaurować i odbudować, to co zostało zniszczone w latach 50-tych, a już w połowie lat 60-tych kościół mariacki w Gdańsku z rąk papieża Pawła VI został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Warto zobaczyć tę perłę architektury gotyckiej na własne oczy. (Zobacz na mapie)

7. Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte

Muzeum II Wojny Światowej

pomnik Westerplatte

Są takie miejsca, które w sposób szczególny zaświadczają o polskiej historii. Należy do nich Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte. Mimo iż atak na Westerplatte nie był pierwszym atakiem Niemców, to jednak bohaterska postawa polskich żołnierzy sprawiła, że mit Westerplatte jest żywy po dziś dzień. Warto odwiedzić to miejsce, które zaświadcza o okrucieństwie, jakim była II wojna światowa, jest pomnikiem dla poległych oraz lekcją historii dla wszystkich odwiedzających. (Zobacz na mapie)

8. Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw

Europejskie Centrum Solidarności

Miejscem obowiązkowym do odwiedzenia w czasie pobytu w Gdańsku jest Europejskie Centrum Solidarności. To tu można dowiedzieć się jak rodziła się Solidarność i jak ten ruch doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. Można także zobaczyć słynne 21 postulatów strajkowych z 1980 r., które wpisane są na listę najbardziej wartościowych dokumentów świata UNESCO – Pamięć świata. Można tu zobaczyć historię w wersji interaktywnej, czyli podanej w atrakcyjny sposób. (Zobacz na mapie)

9. Gdańskie Molo

Gdańskie Molo

Nie ma nic przyjemniejszego niż spacer molo. Warto zatem wybrać się na Gdańskie Molo w Gdańsku Brzeźnie, poczuć szum wiatru i usłyszeć fale rozbijające się o brzeg. 130 m spaceru po molo, kilka głębszych oddechów i można poczuć się od razu lepiej. (Zobacz na mapie)

10. Archikatedra i Park Oliwski

Archikatedra Oliwska

Poza Kościołem Mariackim w Gdańsku, wędrując szlakiem budowli sakralnych, koniecznie trzeba udać się do Archikatedry Oliwnej, której początki sięgają XII wieku, zatem jest to budowla, która ma jeszcze dłuższą historię niż kościół Mariacki w Gdańsku. Znajdują się w niej aż 23 ołtarze, przeważnie barokowe, a także w stylu rokoko. Warto posłuchać tam zabytkowych organów, których dźwięk roznosi się po całej świątyni, a doskonała akustyka sprawia, że można rozkoszować się każdym dźwiękiem. Organy posiadają aż 7876 piszczałek, co robi wrażenie. Po strawie dla ducha w kościele, warto udać się jeszcze do pięknego parku. (Zobacz na mapie)

Gdańsk posiada wiele różnorodnych atrakcji. Trzeba na zwiedzanie zarezerwować przynajmniej kilka dni.

Czytaj dalej: Atrakcje w Gdańsku

4.4/5 - (liczba ocen: 10)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.