Polska

Atrakcje w Gdańsku Które Warto Zobaczyć w 1 Dzień

Karuzela nad Motławą
Karuzela dla dzieci nad Motławą

Gdańsk jest miastem portowym, które może pochwalić się również piaszczystymi plażami, idealnymi do letniego wypoczynku. Oferta plażowa jest różnorodna od miejsc bardziej spokojnych, po takie z rozbudowaną infrastrukturą, z barami, restauracjami, a także zjeżdżalniami dla dzieci. Jednak wybierając się do Gdańska można natrafić na szereg atrakcji. W tym artykule poznasz atrakcje które warto zobaczyć i zwiedzić w 1 Dzień.

Zobacz też -> Stare miasto Gdańsk – ciekawostki

Pierwsza propozycja:

1. Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu

Gdańsk ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc. Pierwszym z nich jest Muzeum Bursztynu. Kawałki żywicy, które zatopiły prehistoryczne owady mienią się barwami brązu i złota i zachwycają swoją różnorodnością. W muzeum zobaczysz różne drogocenne przedmioty i dekoracje wykonane z użyciem bursztynu. (Zobacz na mapie)

2. Dom Uphagena

Przenieś się niemal trzysta lat wstecz i poczuj się jak bogaty gdański mieszczanin. Jeśli antropologia jest jednym z twoich zainteresowań, lubisz oglądać skanseny, pałace i dwory, to z pewnością koniecznie musisz zobaczyć dom Uphagena w Gdańsku. Ten radca gdański, żyjący w XVIII w. urządził swój dom w typowym dla tamtych czasów mieszczańskim stylu. Bogactwo wnętrz zachwyca i pozwala przenieść się w te niezwykłe czasy. (Zobacz na mapie)

3. Fontanna Neptuna

Ulica Długa

Koniecznie trzeba zobaczyć Fontannę Neptuna. Tutaj można wrzucić parę groszy na szczęście. Podobnie jak w przypadku innym fontann można przy tym pomyśleć życzenie, np. o rychłym powrocie do Gdańska w czasie kolejnych wakacji. (Zobacz na mapie)

4. Karuzela

Atrakcyjna propozycja nie tylko dla odwiedzających miasto, ale i dla lokalnych mieszkańców. Karuzela położona w malowniczym miejscu z przepięknym widokiem. Trzy minuty radości, dla dzieci do 3. roku życia bez opłat, bilet standardowy kosztuje kilkanaście zł. Rewelacja! (Zobacz na mapie)

5. Ratusz w Gdańsku

Piękne wnętrza i urokliwy punkt widokowy. Będąc na gdańskiej starówce warto odwiedzić Ratusz Głównego Miasta. Tutaj można podziwiać bogato zdobione: Wielka Sala Rady i Białą. W pierwszej z nich znajduje się 25 obrazów pokrywających strop. W drugiej znajdują się obrazy polskich królów, a także marmurowy kominek. (Zobacz na mapie)

6. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka od tyłu

Bazylika Mariacka w Gdańsku to największa budowla sakralna w Europie wybudowana z cegły, pochodząca z XIV wieku. Niestety podobnie jak w przypadku innych zabytkowych świątyń bazyliki nie oszczędziła wojna. Na szczęście udało się ją odrestaurować i odbudować, to co zostało zniszczone w latach 50-tych, a już w połowie lat 60-tych kościół mariacki w Gdańsku z rąk papieża Pawła VI został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Warto zobaczyć tę perłę architektury gotyckiej na własne oczy. (Zobacz na mapie)

7. Rejs statkiem po Zatoce Gdańskiej

Będąc w Gdańsku można skorzystać z możliwości zobaczenia miasta ze strony morza, a więc rejsu wycieczkowego. Możesz wypłynąć np. na Westerplatte. (Zobacz na mapie)

8. Westerplatte

pomnik Westerplatte

Westerplatte to półwysep w Gdańsku, położony u ujścia Wisły do Bałtyku. Jest to miejsce o wielkim znaczeniu historycznym dla Polski i świata, ponieważ tu 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. Wczesnym rankiem 1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein otworzył ogień do polskiej placówki wojskowej na Westerplatte, co dało początek wojennej agresji na Polskę i rozpoczęcie największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości.

Obrona Westerplatte stała się symbolem polskiego oporu i heroizmu w obliczu niemieckiej agresji. Major Henryk Sucharski, dowodzący obroną, oraz jego zastępca, kapitan Franciszek Dąbrowski, są do dziś uznawani za bohaterów narodowych.

Teren Westerplatte jest obecnie miejscem pamięci narodowej. Znajduje się tam m.in. pomnik Obrońców Wybrzeża, który upamiętnia bohaterów obrony Westerplatte oraz innych miejsc walk na Pomorzu. Co roku 1 września odbywają się tam uroczystości rocznicowe.

Druga propozycja

1. Park Oliwski i Archikatedra

Archikatedra Oliwska

Poza Kościołem Mariackim w Gdańsku, wędrując szlakiem budowli sakralnych, koniecznie trzeba udać się do Archikatedry Oliwnej, której początki sięgają XII wieku, zatem jest to budowla, która ma jeszcze dłuższą historię niż kościół Mariacki w Gdańsku. Znajdują się w niej aż 23 ołtarze, przeważnie barokowe, a także w stylu rokoko. Warto posłuchać tam zabytkowych organów, których dźwięk roznosi się po całej świątyni, a doskonała akustyka sprawia, że można rozkoszować się każdym dźwiękiem. Organy posiadają aż 7876 piszczałek, co robi wrażenie. Po strawie dla ducha w kościele warto udać się jeszcze do pięknego parku. (Zobacz na mapie)

2. Molo w Brzeźnie

Gdańskie Molo

Nie ma nic przyjemniejszego niż spacer molo. Warto zatem wybrać się na Gdańskie Molo w Gdańsku Brzeźnie, poczuć szum wiatru i usłyszeć fale rozbijające się o brzeg. 130 m spaceru po molo, kilka głębszych oddechów i można poczuć się od razu lepiej. (Zobacz na mapie)

3. Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej

Są takie miejsca, które w sposób szczególny zaświadczają o polskiej historii. Należy do nich Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum oferuje bogatą, wielowymiarową ekspozycję prezentującą losy ludzi w czasie wojny, zarówno żołnierzy, jak i cywilów. Skupia się na doświadczeniach codziennych ludzi, pokazując wojnę z perspektywy globalnej, ale też indywidualnych tragedii i heroizmu.

Wystawy są nowoczesne i interaktywne, korzystające z multimedialnych technologii, dzięki którym zwiedzający mogą zanurzyć się w historii i lepiej zrozumieć jej kontekst. Tutaj spędzimy 2-3 godziny. Muzeum otwierane jest od godziny 10. (Zobacz na mapie)

4. Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw

Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw

Miejscem obowiązkowym do odwiedzenia w czasie pobytu w Gdańsku jest Europejskie Centrum Solidarności. To tu można dowiedzieć się jak rodziła się Solidarność i jak ten ruch doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. Można także zobaczyć słynne 21 postulatów strajkowych z 1980 r., które wpisane są na listę najbardziej wartościowych dokumentów świata UNESCO – Pamięć świata. Można tu zobaczyć historię w wersji interaktywnej, czyli podanej w atrakcyjny sposób. Aby zwiedzić ECS trzeba poświęcić minimum 2 godziny. (Zobacz na mapie)

Czytaj dalej: Atrakcje w Gdańsku