Porady

Fjallraven oraz ich sławne plecaki Kanken – historia marki oraz asortyment

Fjallraven oraz ich sławne plecaki Kanken

Marka Fjallraven to przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wysokiej jakości odzieży trekkingowej oraz plecaków. Ta szwedzka firma prężnie działa na rynku od 1960 roku. Została założona przez Ake Nordina, a jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu znaczy tyle, co „lis polarny”. To piękne zwierzę zostało zatem wykorzystane jako logo marki. Z czego jeszcze słynie Fjallraven?

Ciekawe informacje o Fjallraven

Fjallraven to popularna marka ubrań trekkingowych. Swoją sławę zawdzięcza ona jednak wyjątkowym plecakom Kanken, które zostały wprowadzone na rynek pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Produkt ten może służyć jako plecak szkolny lub odpowiedni ekwipunek na krótkie, górskie wycieczki. Wyróżnia się wyjątkową estetyką, jednak najważniejsze jest to, że powstał z myślą o zmniejszeniu wad podstawy szwedzkich dzieci i nastolatków.

Premiera produktu miała miejsce na początku roku szkolnego 1978/1979. Udział w uroczystości wzięło między innymi Szwedzkie Stowarzyszenie Przewodników i Skautów. Warto także nadmienić, iż firma Fjallraven jest sponsorem tytularnym wydarzenia Fjallraven Center, czyli areny hokejowej w niewielkim szwedzkim miasteczku Örnsköldsvik.

Szwedzka klasyka na ulicach całego świata

Plecaki produkowane przez markę Fjallraven dosłownie podbiły cały świat. Kanken można zobaczyć wszędzie – od miejsc najdalej wysuniętych na północ Europy, przez USA, aż po Japonię. Noszą je wszyscy – dzieci w wieku wczesnoszkolnym, nastolatkowe, hipsterzy, a nawet poważni dorośli. Z czego wynika fenomen produktu? Najprawdopodobniej z następujących cech charakterystycznych:

  • pięknej, minimalistycznej estetyki,
  • uroku retro,
  • doskonale skrojonego projektu,
  • możliwości korekcji wad postawy,
  • zacięcia ekologicznego.

Ciekawostką jest fakt, iż hashtagiem #fjallravenkanken zostało oznaczonych kilkadziesiąt tysięcy postów na popularnym serwisie społecznościowym Instagram. To tylko jeden z wielu przejawów popularności tego wyjątkowego plecaka. Kanken stał się częścią popkultury i dumnie zajmuje miejsce obok nieśmiertelnych superstarów, jeansów Levi’s 501 i klasycznych traperów Timberland.

plecak kanken

Plecak powstał z… butelek plastikowych!

Tak naprawdę istnieją setki powodów tak dużej popularności Kankana. Głównym z nich jest jednak to, że projekt powstał w zgodzie z myślą o dbaniu o środowisko naturalne. Uszyto go z materiału Vinylon F, wyposażono w naprawdę dużą komorę z długim zamknięciem, dwie kieszenie na bokach i jedną zlokalizowaną na froncie plecaka.

Producent charakteryzuje się podejmowaniem działań będących eco-friendly. Stworzył on nawet specjalną kolekcję o nazwie Re-Kanken, gdzie do uszycia pojedynczego plecaka użyto aż jedenastu plastikowych butelek. To doskonały przykład recyklingu, który powinien zostać wprowadzony do użytku przez wiele innych marek odzieżowych.

Kanken zaprojektowano w taki sposób, aby istniała możliwość ponownego przetworzenia go w stu procentach. Nici plecaka barwiono w specjalnej technologii, której głównym celem było maksymalne zmniejszenie użycia wody.