Europa

10 najlepszych atrakcji Finlandii

domek

Finlandia, państwo położone w Północnej Europie, z dostępem do Bałtyku od zachodu i południa to miejsce doskonałe dla wszystkich osób ceniących sobie aktywne formy spędzania czasu, ale nie tylko.

Co roku przyciąga ona niezliczone ilości turystów pragnących zasmakować wyjątkowego klimatu tego miejsca. Poniżej przedstawione zostały największe atrakcje, których nie można ominąć podróżując po Finlandii.

1. HELSINKI – Odwiedzając Finlandię nie sposób pominąć jej stolicy, Helsinek, które położone są nad piękną Zatoką Fińską. Miasto ma do zaoferowania naprawdę sporo, zaś do największych atrakcji zaliczyć można: Plac Senacki „Senaatintori”, Uniwersytet Yliopisto, parlament z końca XIX wieku (stanowiący obecnie siedzibę rządu Finlandii), Pałac Prezydencki z końca XIX w., Most Pitkasilta z 1878 roku oraz Wielką Cerkiew Świętego Mikołaja. Ponadto godne odwiedzenia są także: Narodowe Muzeum Finlandii, Muzeum Miasta Helsinek oraz Fińska Galeria Sztuki, z eksponatami sztuki klasycznej i współczesnej.

2. TWIERDZA SUOMENLINNA – Suomenlinna, twierdza położona na kilku wyspach w Helsinkach bez wątpienia jest jedną z największych turystycznych atrakcji Finlandii. W 1991 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to jedna z największych budowli obronnych, jakie kiedykolwiek powstały w Europie, nic więc dziwnego, że przyciąga ona rzesze turystów. Wzniesiona nad bałtyckim brzegiem robi piorunujące wrażenie. Na wyspach poza twierdzą znajduje się także szkoła Marynarki Wojennej, a także liczne restauracje i kawiarnie, w których turyści mogą nabrać sił przed dalszym zwiedzaniem. Do twierdzy dostać się można na pokładzie promu, który kursuje z głównego rynku w Helsinkach.

3. LAPONIA I WIOSKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA – Laponia nazywana jest krainą karłowatych lasów i setek jezior. Jest to jeden z bardziej turystycznych rejonów w kraju. Lapończycy zajmują się głównie wypadem reniferów (ich liczba przekracza tam liczbę ludności!), a także sprzedażą słynnych fińskich noży oraz pamiątek z rogu, skóry i kości tych zwierząt. Laponia znana jest także z powodu wyjątkowego miejsca, jakim jest Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi – miejsce warte odwiedzenia nie tylko przez dzieci.

4. LAHTI – Lahti to stolica sportów zimowych Finlandii, a także miejsce, w którym odbywa się wiele międzynarodowych zawodów narciarskich. Nad miastem wznoszą się trzy ogromne skocznie, znajdują się tam także stadion narciarski i łyżwiarski oraz 150km oznakowanych tras zjazdowych. Polakom miejsce to kojarzyć się może z tym, że to właśnie tam Adam Małysz zdobył swoje pierwsze Mistrzostwo Świata w skokach narciarskich.

5. OULU – Oulu, największe i najważniejsze miasto Północnej Finlandii, słynie z niesamowitego morskiego nadbrzeża, a także niezliczonych ulicznych barów, które chętnie odwiedzane są zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Ponadto jest to dość nietypowe miejsce – uniwersytet stoi tam na bagnach, teatr na morzu, zaś statek na rynku. Warto zobaczyć to na własne oczy.

6. ALAND – Wyspy Alandzkie to składający się z 6, 5tys małych wysepek archipelag, który administracyjnie należy do Finlandii, jednak zamieszkiwany jest głównie przez Szwedów (językiem szwedzkim posługuje się tam ponad 90% mieszkańców). Miejsce słynie z łagodnego klimatu i ciekawych zabytków.

7. JEZIORO NASI – Jedną z największych atrakcji Finlandii są także jej jeziora. Do najpopularniejszych zalicza się bez wątpienia Jezioro Nasi – miejsce będące częstym celem nie tylko miłośników wakacyjnego wypoczynku, ale także osób lubiących łowić ryby. Okolice jeziora to także doskonałe miejsce aby skorzystać z dobrodziejstw znanych na całym świecie łaźni fińskich.

8. HAMEENLINNA – Hameenlinna, położone w południowo-zachodniej Finlandii jest jedną z najciekawszych miejscowości w kraju. Miejsce to znane jest przede wszystkim ze względu na wspaniały średniowieczny zamek – potężną budowlę z połowy XIII wieku, która w swych dziejach służyła jako budowla obronna, więzienie i magazyn na zborze. Dziś jest niewątpliwą atrakcją turystyczną i siedzibą Muzeum Historycznego. Inne miejsce warte odwiedzenia w mieście to Muzeum Sztuki Fińskiej, gdzie zapoznać się można z dziełami najważniejszych malarzy tego kraju.

9. PARK NARODOWY LEMMENJOKI – Lemmenjoki to ogromny, liczący prawie 3 tys. km2 Park Narodowy. Największą atrakcją parku są spędy reniferów, występują tam także rosomaki. Jest to także (wraz z przylegającym do niego norweskim Parkiem Narodowym Ovre Anarjokka) największy obszar chroniony w Europie.

10. ZORZE POLARNE – Na koniec nie sposób jest wspomnieć o jedynej w swoim rodzaju atrakcji, jaką jest możliwość obejrzenia na żywo niesamowitego spektaklu, jaki związany jest z występowaniem zorzy polarnej. Zjawisko to występuję w zależności od aktywności magnetycznej słońca, jednak w Laponii można podziwiać je przez całą zimę. Zorzy Polarnej nie da się opisać słowami, jedynie zobaczenie jej na własne oczy jest w stanie oddać jej wyjątkowość, co gwarantuje niezapomniane wrażenia z pobytu w tym pięknym miejscu.