Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Watykanie dla dzieci

Watykan z lotu ptaka

Czy powinniście zabrać swoje dzieci do Watykanu? Dla większości rodzin, odpowiedź brzmi tak… ale z zastrzeżeniami. Watykan to znacznie więcej niż tylko miejsce, gdzie mieszka papież. Jest to suwerenne miasto-państwo w obrębie miasta Rzym. Watykan jest najmniejszym niezależnym państwem-miastem na świecie. Jest papieską enklawą Kościoła rzymskokatolickiego od XIV wieku. Oto najlepsze atrakcje jakie warto zobaczyć w Watykanie razem z dziećmi.

1. Bazylika Świętego Piotra

Bazylika św. Piotra jest najświętszym z katolickich sanktuariów. Jest to kościół zbudowany na szczycie grobu św. Piotra, pierwszego papieża. Wstęp jest wolny, ale kolejki mogą być długie. Weź pod uwagę przybycie wcześnie rano i zarezerwowanie wycieczki z przewodnikiem, która omija kolejkę.

2. Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie są klejnotami Watykanu. Unikaj wolnych niedziel. Podczas gdy Muzea Watykańskie są nieczynne przez większość niedziel, w ostatnią niedzielę miesiąca zapewniają bezpłatny wstęp. Trudno wtedy oglądać dzieła, gdy jest tłoczno, nie mówiąc o docenieniu ich przez dzieci. Zastanów się nad pominięciem muzeów, jeśli masz bardzo małe dzieci. Zacznij zwiedzanie z pełnym żołądkiem. Większość wycieczek trwa co najmniej dwie ze względu na wielkość muzeów.

3. Kaplica Sykstyńska

Kaplicę Sykstyńską odwiedza się pod koniec wizyty w muzeum. Najważniejsze jest to, że zwiedzanie działa w systemie zmianowym i można w nim przebywać tylko przez określony czas. Wchodzicie z grupą ludzi, a potem wszyscy wychodzicie. Co dzieciaki chcą wiedzieć – jak Michał Anioł pomalował sufit? Ważne jest, aby dzieci zrozumiały, że Michał Anioł był prawdziwą osobą, która była perfekcjonistą oraz osobą, która pasjonowała się swoją pracą.

4. Zamek Świętego Anioła

Zwiedziliśmy cały Zamek-Muzeum bez przewodnika, ale z aplikacją na naszym smartfonie, która wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć w zależności od tego, gdzie byliśmy. Mieliśmy też okazję zrobić mnóstwo zdjęć.

5. Ogrody Watykańskie

Cudowne, spokojne ogrody. Zostańcie tak długo jak chcecie, żeby zrobić sobie przerwę. Czuję, że naprawdę warto dopłacić do tego, by doświadczyć ogrodów watykańskich, widoki zapierają dech w piersiach, zwłaszcza w słoneczny dzień. Dużo do zobaczenia. Tłoczno tu, ale pięknie!

6. Pieta

Jest to najpiękniejsza rzeźba jaką kiedykolwiek widziałem. Jest to piękna, niezwykle szczegółowa rzeźba wykonana przez Michała Anioła w 1499 roku. Kiedy stoisz i patrzysz na tę niesamowitą rzeźbę, nie możesz się oprzeć wrażeniu, że jesteś nią poruszony. Przynosi ona łzy do oczu.

7. Necropolis

Nie byłem pewien, czego się spodziewać i jak już wcześniej kilka razy odwiedziłam kościół św. Piotra, nie miałam pojęcia, co jest poniżej. Uwielbiałem każdą sekundę tej wspaniałej wycieczki. Nasz przewodnik był tak pełen pasji i wiedzy. Niesamowite przeżycie niesamowitej historii.

8. Stanze Watykańskie

Są to apartamenty papieskie w północnym skrzydle Pałacu Watykańskiego. Odwiedziliśmy Stację Raphaela kilka razy i zazwyczaj w każdym z czterech pokoi jest duży tłum. Warto kupić bilet wczesnego wstępu (wejście o 7:30 rano, około 90 minut przed tłumem). Freski są eleganckie, pięknie skomponowane.

9. Parafia św. Anny

Jest to piękny kościół przed kolumnadą San Pietro. Jedna z 2 parafii w Watykanie. W środku jest osobliwie, ale bardzo pięknie.

10. Plac Świętego Piotra

Jeden z najsłynniejszych placów publicznych na świecie, Piazza San Pietro jest architektonicznym arcydziełem i można go swobodnie zwiedzać. Poszukaj miejsc do siedzenia przy gigantycznych, zakrzywionych kolumnadach.