Ciekawostki

15 Ciekawostek o Filmie Zmierzch

pattison
źródło: Gage Skidmore / Wikipedia

„Zmierzch” to amerykański film zrealizowany w 2008 roku na podstawie książki o tym samym tytule, który zapoczątkował ponowną modę na wampiry w popkulturze. Co warto wiedzieć o filmie? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. „Zmierzch” został zrealizowany na podstawie książki Stephanie Meyer o tym samym tytule, który stał się bestsellerem na całym świecie i uczynił z autorki milionerkę.

2. Film opowiada o nastoletniej Belli Swan, która przeprowadza się do małego miasteczka. Tam wpada w oko Edwardowi, który jest niezwykle enigmatycznym i przystojnym mężczyzną. Okazuje się, że Edward i cała jego rodzina są wampirami.

3. Film zarobił w samych Stanach Zjednoczonych ponad 70 milionów dolarów w ciągu pierwszych trzech dni wyświetlania w kinach.

4. „Kołysanka Belli” została napisana przez Roberta Pattinsona. Twórcy filmu wiedzieli, że jest on nie tylko utalentowanym aktorem, ale również muzykiem, dlatego go o to poproszono.

5. Autorka sagi „Zmierzch”, Stephanie Meyer, przyznała, że pomysł na historię o wampirach pojawił się w jej śnie. Zobaczyła niezwykle pięknego mężczyznę i zwykłą dziewczynę w świetle słonecznym i to zainspirowało ją do napisania powieści.

6. Pisarka marzyła o tym, aby w rolę Edwarda wcielił się Henry Cavill, znany z roli „Supermana” czy „Wiedźmina”, ale okazało się, że aktor był już zbyt dojrzały, aby zagrać siedemnastolatka.

7. Stephanie Meyer kilka razy pojawiła się w filmach realizowanych na podstawie jej książek. Raz była jednym z gości w restauracji, a innym razem gościem weselnym.

8. Jennifer Lawrence starała się o rolę Belli Swan, jednak nie przeszła castingu. Ostatecznie rolę tę dostała Kristen Stewart.

9. Aktorki grające Alice i Rosalie nie potrafiły grać w baseballa podczas kręcenia kultowej sceny, w której cała rodzina wampirów wybiera się na polanę, aby zorganizować mecz. Musiały uczyć się podstawowych zasad na planie filmowym.

10. Na filmowej studniówce Bella pokazała się w sukience, która natychmiast zrobiła furorę na całym świecie. Jak się okazało, kreacja ta kosztowała tylko 20 dolarów i bardzo szybko zaczęła znikać ze sklepowych półek.

11. Film był kręcony w kilku miejscach w Stanach Zjednoczonych, a przede wszystkim w Portland, ponieważ niebo zazwyczaj jest tam zachmurzone, a taka pogoda wprowadzała niepowtarzalny klimat do filmu.

12. Wszyscy aktorzy grający członków rodziny Cullenów na potrzeby filmu nosili soczewki w kolorze topazu. Dzięki temu ich oczy robiły tak wielkie wrażenie.

13. Film na początku miał mieć swoją premierę w grudniu 2008 roku, ale kiedy okazało się, że mniej więcej w tym samym czasie premierę będzie miała ostatnia część Harry’ego Pottera, „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, to postanowiono przyśpieszyć premierę „Zmierzchu”.

14. W tygodniu amerykańskiej premiery filmu Robert Pattinson znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu na najsłynniejszego aktora, wyprzedzając Roberta De Niro czy Leonarda DiCaprio.

15. W scenach z złymi wampirami, aktorzy grający ich nosili obuwie, które wyglądało jak bose stopy.