Ciekawostki

20 Interesujących Ciekawostek o Filmie Titanic (1997)

film Titanic
kadr z filmu Titanic (1997)

W 1997 reżyser, James Cameron, złożył ofiarom Titanica najwspanialszy hołd w historii i stworzył film, który natychmiast stał się kultowym dziełem światowej kinematografii. „Titanic” ze świetnymi rolami Kate Winslet i Leonardo DiCaprio stał się komercyjnym hitem, a promujący go utwór Celine Dion, „My heart will go on”, zdobył szturmem wszystkie listy przebojów.

Dopiero historia Rose i Jacka, okraszona niezwykle szczegółową scenografią i efektami spcjalnymi, sprawiła, że ludzie zdali sobie sprawę z tragedii, jaka rozegrała się w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Film ten rozpalił wyobraźnię milionów ludzi i dzięki niemu kolejne pokolenia interesują się tą niezwykłą historią.

1. Nie szczędzono środków, by stworzyć epickie dzieło na miarę autentycznych wydarzeń. Produkcja filmu kosztowała twórców około pięćdziesięciu milionów dolarów więcej niż sama budowa oryginalnego Titanica.

2. Leonardo DiCaprio wcielił się w rolę beztroskiego artysty, który w ostatnim momencie wygrywa w karty pieniądze potrzebne, by odbyć podróż do Stanów Zjednoczonych. W filmie widzimy szkice Jacka Dawsona wraz z niesamowitym rysunkiem przedstawiającym nagą Kate Winslet. Prawdziwym autorem tych rysunków był jednak James Cameron, reżyser filmu.

3. Historia Jamesa Camerona miała dwa zakończenia. Jedno z nich wszyscy doskonale kojarzą. Stara Rose patrzy w ocean i wrzuca do wody naszyjnik z unikatowym diamentem, którego we wraku Titanica szukali badacze. W internecie można jednak zobaczyć alternatywne zakończenie, w którym wnuczka Rose i jeden z badaczy usiłują ją powstrzymać. Staruszka stwierdza jednak, że życie ludzkie ma większą wartość niż kamienie i rzuca tak zwane Serce Oceanu do wody.

4. Matthew McConaughey miał pierwotnie zagrać Jacka Dawsona, jednak reżyser wyperswadował ten pomysł szefom studia filmowego i postawił na Leonardo DiCaprio.

5. Gloria Stuart, która zagrała starszą Rose, została nominowana do Oscara w wieku 87 lat, stając się najstarszą osobą w historii, którą nominowano do tej nagrody.

6. Kiedy kręcono scenę, w której woda zalewa Wielki Hol, operatorzy kamer mieli tylko jedną szansę na nakręcenie potrzebnych ujęć. Wszystkie meble zostały zniszczone za pierwszym razem.

7. Kapitana Edwarda Smitha miał pierwotnie zagrać Robert de Niro, ale musiał odmówić, ponieważ borykał się z problemami żołądkowymi.

8. W celu podkreślenia wielkości statku, wszyscy kaskaderzy, których nagrywano w składzie opału, mieli mniej więcej 150 centymetrów wzrostu.

9. James Cameron jest wielkim fascynatem statku, o którym nakręcił swój najpopularniejszy film. Sam parę razy eksplorował wrak i można powiedzieć, że spędził w sumie na pokładzie więcej czasu niż jego pasażerowie.

10. Po powstaniu scenariusza, James Cameron odkrył, że faktycznie w katastrofie Titanica zginął ktoś o inicjałach J. Dawson. Jego grób był potem odwiedzany przez tłumy fanów.

11. Film otrzymał czternaście nominacji do Oscara, z czego otrzymał aż jedenaście statuetek. Został również nagrodzony Złotym Globem za najlepszy film dramatyczny.

12. W roli Jacka Dawsona widziano również utalentowanego Rivera Phoenixa, który przedawkował narkotyki zanim rozpoczęto zdjęcia. Był on starszym bratem Joaquina Phoenixa, który również jest aktorem.

13. Konstruktor Titanica, Thomas Andrews, był po raz ostatni widziany przy kominku w palarni klasy pierwszej i tam też w filmie po raz ostatni rozmawia z nim Rose.

14. Mapa świata, którą przedstawiono w filmie, ukazywała współczesne granice państw, a na przybliżeniu twarzy kapitana Smitha, widać, że aktor nosił szkła kontaktowe.

15. Banknoty o nominale 20 dolarów, które pojawiły się w filmie, w rzeczywistości powstały dopiero po 1914 roku.

16. Samobójstwo oficera Murdocha, które przedstawiono w filmie, jest fikcją. W rzeczywistości nie zabił się, tylko utonął, a jego ciała nigdy nie znaleziono.

17. Gloria Stuart była jedyną osobą na planie filmowym, która żyła wtedy, kiedy świat obiegła informacja o zatonięciu Titanica. Miała wówczas dwa latka.

18. „Titanic” powstawał na wielkich planach filmowych w Meksyku, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

19. Gigantyczna replika statku na hydraulicznych podnośnikach powstała na potrzeby filmu w Meksyku. Sceny wewnątrz Titanica nakręcono w stworzonym studio.

20. W filmie widzimy, że pasażerowie pierwszej klasy jadają posiłki na pokładzie. W rzeczywistości posiłki jedzono w restauracjach, a na pokładzie można było tylko pić herbatę lub jeść małe przekąski.