Ciekawostki

15 Zaskakujących Ciekawostek o Filmie Psy

Franz
źródło: Fryta 73 / Wikipedia

Film psy w reżyserii Władysława Pasikowskiego miał swoją premierę w 1992 roku. Wciągająca akcja, kultowe dialogi oraz szorstka brutalność przypadła do gustu Polakom, którzy bardzo polubili ten film. Poza tym, że film Psy jest ciekawą produkcją, ma też wiele ciekawostek, które miały miejsce już poza kadrem i kamerami.

Film Psy ciekawostki

1. Film miał mieć zupełnie inny tytuł „Policjanci z Warszawy” i miał w jakimś stopniu nawiązywać do innej popularnej produkcji „Policjanci z Miami”. Jednak pod naciskiem kierownika studia filmowego (Juliusz Machulski), reżyser zmienił go na tytuł, pod którym film znany jest dziś. Co warto dodać, to w tamtych czasach słowo „pies” nie było tak popularne w stosunku do policji, jak dziś.

2. Za granicą tytuł filmu to „Pigs”, czyli świnie, ponieważ tego określenia używa się w pogardliwym stosunku względem policji.

3. Akcja filmu rozgrywa się w 1990 roku, tymczasem jedna z postaci jeździ BMW E36, który wszedł do produkcji rok później.

4. W scenie, gdzie zastrzelony zostaje Żwirski, użyto kapusty w peruce, która zastępowała głowę aktora.

5. Według Cezarego Pazury Janusz Gajos miał problemy z zapamiętywaniem swoich kwestii, dlatego w jednej ze scen w restauracji widać jak autor zerka pod stół, gdzie były karteczki z tekstem do wypowiadania.

6. W napisach końcowych zostały popełnione trzy błędy w nazwiskach aktorów:

– Dariusz Odija zostało zamienione na Dariusza Odyję;

– Teodor Gendera zamienione na Tadeusza Genderę;

– Witold Bieliński zamieniony na Witolda Bilińskiego.

7. Rolę porucznika Żwirskiego miał zagrać Olaf Lubaszenko, dlatego postać nazywa się Olo. Tę ciekawostkę zdradził Cezary Pazura.

8. Jedna ze scen prawie została wycięta. Chodzi o scenę, gdzie pijani policjanci, śpiewając „Balladę o Janku Wiśniewskim” niosą kolegę. Scena ostatecznie została, bo przekonywał do niej m.in. Cezary Pazura, ale i tak wzbudziła kontrowersję wśród krytyków oraz widzów. Kontrowersję były spowodowane tym, że nawiązywała ona do tragicznych wydarzeń z Gdańska z 1970 roku.

9. Cezary Pazura przyznał, że na początku myślał, że będzie grał w filmie o zwierzętach, ponieważ nie wiedział, że na policjantów mówi się pogardliwie „psy”.

10. W 2014 roku film doczekał się swojej odświeżone wersji. Usunięto między innymi rysy, szumy oraz trzaski ze ścieżki dźwiękowej. Dodane zostały także brakujące lub uszkodzone klatki i dodano kolory.

11. Z filmu wyrzucono scenę z murzynem. Jest to scena podczas strzelaniny w hotelu, gdzie „Nowy” przestraszył się jednego z gości, którym był murzyn. Uznano, że scena może wywołać kontrowersję, jest niesmaczna i niepotrzebnie wprowadza elementy humorystyczne do poważnej i pełnej napięcia sceny.

12. W filmie znalazł się również błąd w edycji. W jednej ze scen Olo wstaje z krzesła, jednak w następnym ujęciu znów siedzi.

13. W scenie, gdzie postać stacza się z wysypiska, widać bardzo wyraźnie, że to kaskader, a nie aktor.

14. Mimo upływu wielu lat wciąż niektórzy oceniają film na podstawie swoich poglądów politycznych.

15. Kurtka pilota noszona przez Maurera została potem sprzedana za 100 600 złotych na jednej z aukcji WOŚP, tym samym stając się jednym z najdrożej sprzedanych przedmiotów, to pokazuje jaką popularnością wśród niektórych widzów cieszył się tytuł.

Film mimo upływu lat wciąż dobrze się ogląda, więc można go polecić do obejrzenia każdemu, kto jeszcze go nie widział, a szczególnie osobom, które lubią tego typu filmy.