Ciekawostki

10 najważniejszych wynalazków Majów

Chichen Itza

Majowie byli wysoko rozwiniętą cywilizacją, która zamieszkiwała tereny dzisiejszej Ameryki Północnej i Środkowej. Okres kolonizacji wyniszczył ich kulturę, jednak dzięki kulturoznawcom, etnografom i archeologom mamy dziś sporo informacji na temat ludu, który stanowił kolebkę cywilizacji na drugiej półkuli.

Osiągnięcia Majów do dziś fascynują i intrygują badaczy. Oto kilka najważniejszych odkryć i wynalazków Majów.

1. Na podstawie cyklu rytualnego i słonecznego Majowie opracowali bardzo dokładny kalendarz, który pozwalał im orientować się w czasie i organizować życie swojego społeczeństwa. Dzięki niemu dzisiejsi badacze kultury Majów mają możliwość, by chronologicznie rekonstruować wydarzenia z tamtego okresu.

2. Majowie obliczyli, ile trwa obrót Księżyca dookoła Ziemi. W ten sposób dołożyli ważną cegiełkę pod podwaliny współczesnej astronomii.

3. Badacze odkryli na terenach należących niegdyś do Majów konstrukcje przypominające trybuny. Wnikliwe badania wykazały, że Majowie chętnie uprawiali sport przypominający dzisiejszą piłką nożną.

4. Majowie wykonywali najróżniejsze narzędzia z kamienia, muszli i drewna. Ich urządzenia z krzemienia i obsydianu były na tyle trwałe i dobre, że kolejne cywilizacje korzystały w tych samych pomysłów i metod.

5. Choć Majowie należeli do epoki kamienia, co oznacza, że ich narzędzia wytwarzano właśnie z niego, znali również metale. Złoto i miedź służyły im głównie do produkowania pięknych ozdób.

6. Cywilizacja Majów wypracowała charakterystyczne pismo przypominające hieroglify. Znaki te określały poszczególne zjawiska, przedmioty i zwierzęta, ale również niektóre dźwięki.

7. Majowie rozwinęli tkactwo, tworząc ubrania z bawełny, futer i skór, a także z liści agawy. Ich kreacje były często zdobione muszlami i kawałkami drewna.

8. Dziś cywilizacja Majów słusznie kojarzy się z piramidami schodkowymi. Zarówno one, jak i pałace i monumentalne tarasy świadczą o potędze Majów, ale również o niesamowitych zdolnościach w dziedzinie architektury.

9. Matematycy z okresu prekolumbijskiego opisali koncepcję liczby zero, a także znacznie udoskonalili dwudziestkowy system zapisu matematycznego. To właśnie Majom zawdzięczamy dziś wiele zagadnień matematycznych.

10. W Gwatemali naukowcy odkryli, że Majowie wybudowali specjalny system, który pozwalał im kontrolować poziom wilgotności w dżungli. Rolnictwo cywilizacji Majów było więc na bardzo wysokim poziomie i gwarantowało spokojne życie społeczeństwu.