Polska

10 najciekawszych festynów i atrakcji dla dzieci

balony na festynie

Okres wakacyjny to czas imprez plenerowych, chętnie odwiedzanych zwłaszcza w okresie wakacyjnych urlopów. Festyny, jarmarki i targi są chętnie odwiedzane przez rodziców z dziećmi. Dokąd warto się wybrać i co zobaczyć w obecnym sezonie? Poniżej przedstawiamy 10 najciekawszych atrakcji dla dzieci – festyny.

1. Parada smoków w Krakowie

Pierwsze dwa dni czerwca w Krakowie będą należeć do smoków. Coroczna parada tych fantastycznych stworzeń stała się już prawdziwą wizytówką miasta. Warto wówczas wziąć udział w malowniczym korowodzie na Rynku Głównym. To świetna okazja, żeby poznać tradycyjne wizerunki smoków z różnych stron świata, które przybywają w odwiedziny do grodu Smoka Wawelskiego.

2. Krakowskie Bielany – święto i zabawa

Jak co roku w Zielone Świątki krakowski klasztor na Srebrnej Górze otwiera swe bramy dla ludzi chętnych do zwiedzania, ale też dobrej zabawy. U stóp barokowego kompleksu klaszornego pojawiają się wówczas liczne stragany, karuzele i punkty gastronomiczne, gwarantujące dobrą zabawę. Oprócz atrakcji dla najmłodszych, dorośli mogą wówczas zwiedzić z przewodnikiem kościół, który na co dzień jest niedostępny, zwłaszcza dla kobiet.

3. Jarmark dominikański – wizyta w Gdańsku

Trudno wyobrazić sobie okres wakacyjny w Gdańsku bez tradycyjnego jarmarku dominikańskiego. W tym roku będzie on trwał od 27 lipca do 18 sierpnia. W ramach wydarzenia przygotowano wiele atrakcji. Można oczywiście odwiedzać tradycyjne stoiska ze starociami oraz lokalnymi specjałami. Na specjalnie postawionych scenach odbywają się konkursy, koncerty, a całość widowiska wieńczą również pokazy sztucznych ogni.

4. Małopolski Piknik Lotniczy

Wszyscy miłośnicy militariów, techniki i lotnictwa powinni wybrać się również pod koniec czerwca do Krakowa, w którym na lotnisku należącym do Muzeum Lotnictwa Polskiego, jak co roku, odbywają się niezwykłe pokazy powietrznych akrobacji, połączone dodatkowo z naziemnymi inscenizacjami, koncertami i świetną zabawą dla całej rodziny.

5. Etnomania w Wygiełzowie

W lipcowy weekend co roku w malowniczym skansenie w Wygiełzowie odbywa się święto folkloru i kultury etno. Można tu znaleźć wyroby najlepszych polskich rękodzielników, spróbować lokalnej kuchni, a nawet wziąć udział w warsztatach ceramicznych lub frywolitkowych. To idealne miejsce do spędzenia rodzinnego weekendu.

6. Piastanalia w Opolu

Jeśli pragniecie spędzić przyjemnie czas i posłuchać dobrej, zróżnicowanej muzyki, warto wybrać się do Opola i odwiedzić Piastanalia. To corocznie odbywająca się impreza, która gości na kampusie uniwersyteckim. W tym roku wydarzenie odbywać się będzie w dniach 20-25 maja, a na scenie wystąpią: Jelonek, Bracia Figo Fagot, O. S.T. R. i wielu innych.

7. Kraków we władaniu teatru

W lipcu w Krakowie na ulicach królują teatry. W mieście regularnie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych. Malownicze ulice Starego Miasta stają się wówczas sceną dla różnych wystąpień artystycznych z zakresu pantomimy, performance i baletu.

8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie

Nysa jest niewielkim i urokliwym miastem, które w lipcu goszczą najlepsi wiolonczeliści z całego świata oraz adepci tego instrumentu, którzy od mistrzów czerpią wiedzę i doświadczenie. Oprócz warsztatów w przestrzeni miejskiej odbywają się koncerty z zakresu muzyki tradycyjnej oraz współczesnej – zawsze z wiolonczelą w roli głównej.

9. Muzyka dobra na wszystko – Open’er Festival

W Gdyni jak co roku od 3 lipca do 6 lipca odbywa się jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim muzycznym kalendarzu. Pojawiają się na nim najważniejsi muzycy ze współczesnej artystycznej sceny. Jedną z tegorocznych gwiazd będzie amerykański zespół Greta van Fleet, którego mają polskie korzenie.

10. Festiwal Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Oprócz koncertów i plenerowych festynów, warto również wybrać się do Wrocławia na międzynarodowy festiwal filmowy. Tegoroczna odsłona, która odbędzie się w dniach od 25 lipca do 4 sierpnia, skupi się na prezentacji dorobku artystycznego Alberto Serry.