Podróże

10 Najlepszych Miejsc dla Dzieci na Ferie Zimowe

bałwan

Ferie zimowe to dni wolne od nauki szkolnej, w czasie przerwy między semestrami letnim i zimowym. Terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego.

Określone jest, że ferie zimowe odbywają się między trzecim a siódmym tygodniem roku, a dokładne terminy ogłaszane są przez kuratora oświaty ze zgodą wojewody. Prezentujemy najatrakcyjniejsze miejsca dla dzieci na ferie zimowe.

1. Szczyrk

Jest to miejsce idealnie dostosowane do pasjonatów jazdy na nartach. Łączna długość tras narciarskich w Szczyrku to 40 kilometrów. Trasy narciarskie znajdujące się w tej miejscowości określane są mianem najlepszych w skali całego kraju. Dużym plusem organizacji ferii zimowych w Szczyrku jest bezpośrednia bliskość dużego miasta. szczyrk oferuje także bogate oferty związane z feriami zimowymi, a także bazę noclegową, przygotowaną również na przyjęcie większych grup dzieci.

2. Zakopane

Mimo że Zakopane w czasie ferii zimowych jest najbardziej obleganym miastem w polskich górach, nie ma wątpliwości iż jest także jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc nie tylko pod kątem spędzania czasu na trasach narciarskich. W Zakopanem dzieci mają okazję także do zwiedzania innych ciekawych miejsc, a także korzystania z uroków górskiego miasta. W Zakopanem znajdują się liczne muzea, na przykład Muzeum Tatrzańskie czy Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Nieodłącznym elementem spędzania wolnego czasu w Zakopanem jest także spacer po Krupówkach, a także poświęcenie całego dnia na wycieczkę na Morskie Oko.

3. Ustroń

Jest to miejsce słynące z przepięknych widoków oraz charakterystycznych budynków stylizowanych na górskie szczyty. Miasteczko to jest szczególnie polecane na spędzanie ferii zimowych z dziećmi, ponieważ znajduje się tam dużo atrakcji. Dla dzieci pasjonujących się jazdą na nartach przygotowane są 3 kolejki krzesełkowe i świetnie przygotowane i utrzymane trasy. W Ustroniu znajduje się także Extreme Park na Równicy, gdzie skorzystać można między innymi z toru saneczkowego.

4. Kraków

Dla osób, które nie pasjonują się jazdą na nartach, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie spędzenie wolnego czasu podczas ferii w ciekawym mieście. Kraków to miasto posiadające wiele atrakcji dla najmłodszych. Dzieci mają okazję poznać piękne Miasto Królów, a także miejsca bezpośrednio związane z legendami o Smoku Wawelskim. Podczas ferii zimowych w Krakowie organizowane są różnego typu imprezy dla dzieci, skorzystać można także z atrakcji oferowanych w parku Wodnym, nawiązującym również do legendy o smoku. Liczne kina, muzea, miejsca przeznaczone do zabaw sprawiają, iż Kraków staje się idealnym miejscem na ferie zimowe dla dzieci.

5. Kołobrzeg

To kolejne miejsce mniej kojarzone z feriami zimowymi. Mimo to, nadmorskie miejscowości coraz częściej są chętnie odwiedzane również w trakcie zimy. Jest to oferta szczególnie skierowana do dzieci posiadających problemy zdrowotne związane z drogami oddechowymi. To właśnie zimą powietrze nadmorskie przesycone jest jodem i pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie dzieci. Widoki, które oferuje nam Kołobrzeg zimą są przepiękne, a molo znajdujące się na plaży daje dodatkowe efekty wizualne. W Kołobrzegu znajduje się wiele basenów, co z pewnością zaciekawi dzieci i da im dużo możliwości do spędzania aktywnie wolnego czasu. Można odwiedzić także Muzeum Oręża Polskiego, gdzie dzieci przetestować mogą kabinę wojskowego odrzutowca.

6. Karpacz

Karkonosze są łagodnymi górami, gdzie szlaki górskie są bardzo dobrze oznaczone, a na nich czekają liczne schroniska. Sprawia to, że te góry są bardzo atrakcyjne dla dzieci, ponieważ dają możliwość bezpiecznego przemieszczania się i podziwiania zimowych widoków górskich. W Karpaczu znaleźć można także ciekawe rozwiązanie dla dzieci lubiących Dziki Zachód. Wizyta w Western City dostarczy dzieciom wiele wrażeń poprzez naukę strzelania z łuku indiańskiego czy rywalizację w wspinaczce. W Karpaczu organizowane są również kuligi na saniach.

7. Bukowina Tatrzańska

Jest to miejsce, z którego pięknie rozciąga się widok na cały łańcuch Tatr. Jest tu zdecydowanie ciszej i spokojniej niż w Zakopanem, co daje możliwość większego odpoczynku i skupieniu się na grupie dzieci, szczególnie tych młodszych. Zdecydowanie największą atrakcją dla dzieci będą termy, które cieszą się ogromną popularnością w całej Polsce. Znajduje się tam 6 basenów zewnętrznych i 6 basenów wewnętrznych. Oprócz basenów termy oferują również rwącą rzekę dla dzieci.

8. Bałtów

To nieduża miejscowość znajdująca się w województwie świętokrzyskim, jednak czeka tam na dzieci wiele atrakcji specjalnie dla nich przeznaczonych. W Bałtowie znajduje się park Jurajski ze ścieżką edukacyjną, muzeum oraz możliwością nauki jazdy na koniu. Jest to znakomity pomysł na wycieczkę edukacyjną i rozrywkową. Ścieżki dydaktyczne prowadzą prowadzą malowniczymi terenami.

9. Sandomierz

Miasto położone w województwie świętokrzyskim jest wspaniałym, spokojnym i malowniczym miejscem, idealnie dostosowanym do spędzania wolnego czasu z dziećmi. Miasto to nazywa jest małym Rzymem. Zachowanych jest tam wiele zabytków, na przykład średniowieczny rynek z ratuszem, stare kościoły oraz zamek znajdujący się na wzgórzu. W mieście można wybrać się także na wycieczkę szlakiem podziemnym, wydrążonym w lessowej skale, co dostarczy na pewno wiele emocji najmłodszym.

10. Zwardoń

Zwardoń znajduje się w Beskidzie Żywieckim. Jest idealnie dostosowanym miejscem do spędzania ferii zimowych, szczególnie dla dzieci pasjonujących się jazdą na nartach. Znajduje się tam aż 15 wyciągów orczykowych. trasy znajdujące się tam są stosunkowo łatwe, co pozwala naspędzanie tam czasu nawet dzieciom posiadającym mniejsze umiejętności w jeździe na nartach.