Podróże rowerem – wszystko o czym musisz pamiętać planując wakacje na siodełku
Wyprawy rowerowe w ostatnich czasach zyskują na popularności. Wiąże się to nie tylko z aktywnym wypoczynkiem i oszczędnością pieniędzy, ale również satysfakcją z pokonanej drogi oraz bliższym obcowaniem z naturą. Podróże rowerowe wymagają jednak odpowiedniego przygotowania i zaplanowania trasy.
Trening kondycyjny przed wyprawą rowerową
Przed wyjazdem na dłuższą wycieczkę rowerową warto sprawdzić swoje możliwości i poprawić kondycję. Wyjazdy z bagażem są bardziej męczące od codziennych przejażdżek po najbliższej okolicy. Szykując się do wyjazdu, można przez kilka dni z rzędu wybrać się na rower wraz z bagażem. Codzienny trening rowerowy pozwoli oszacować możliwości kondycyjne, a co za tym idzie dobrać odpowiedni dzienny dystans podczas samej podróży. Ważnym elementem treningu są również podjazdy, które mogą znacznie zmęczyć kolarza, zwłaszcza w przypadku przewożenia sakw. Niemniej, dla większości sporadycznych kolarzy nie powinno być problemem przejechanie 50 km przez kilka dni z rzędu.
Planowanie trasy do przejechania
Pierwszym etapem jest wybór miejsc, które chcemy odwiedzić. Warto nanieść te punkty na mapę, co pomoże dobrać odpowiednią trasę oraz dzienny limit kilometrów do przejechania. Pozwoli to również na określenie początku i końca trasy wraz z zaplanowaniem transportu z i do domu. Ważnym aspektem jest również wybór trasy. Podróżując głównymi i asfaltowymi drogami szybciej dotrzemy do celu, jednak stwarzają one większe niebezpieczeństwo wypadku. W przypadku podróży rzadziej uczęszczanych tras wiodących przez wioski i lasy należy liczyć się z większym dystansem do pokonania, jednak łatwiej jest znaleźć miejsce na nocleg w namiocie. Jazda przez mniejsze miejscowości jest również mniej uciążliwa ze względu na hałas oraz pozwala cieszyć się otaczającą nas przyrodą.
Cechy dobrego roweru i podstawowe wyposażenie
Wybór roweru powinien być dostosowany do rodzaju nawierzchni jaką będziemy się poruszać oraz dziennego i całkowitego dystansu, który planujemy pokonać. Dedykowanym rowerem do kilkudniowych wyjazdów z bagażem jest rower trekkingowy. Jest to właściwie rower crossowy wyposażony w takie elementy jak solidny bagażnik oraz lampki zasilane dynamem. Pozwala na zajęcie wygodnej pozycji podczas jazdy oraz sprawne poruszanie się zarówno po asfalcie, jak i na drogach szutrowych. Mimo szerokiej oferty rowerów trekkingowych wielu podróżników decyduje się na samodzielną budowę swojego roweru wyprawowego. Podstawą do niego jest zazwyczaj rower crossowy, na którym montowane są wedle uznania najpotrzebniejsze elementy.
Oprócz roweru należy zaopatrzyć się w podstawowe wyposażenie. Na wyjazd warto zabrać m.in.:
– narzędzia rowerowe – najlepszym wyborem jest multitool, który nie zajmuje dużo miejsca, jednocześnie będzie przydatny w większości napraw,
– pompkę, zapasowe dętki lub zestaw do łatania dętek,
– szybkoschnący ręcznik,
– odpowiednie ubranie na rower oraz na wieczór – praktycznym sposobem na ograniczenie ubrań jest wyciągnięcie na wierzch wszystkich przydatnych według nas ubrań, a następnie zrezygnowanie z połowy,
– sakwy rowerowe,
– akcesoria do gotowania oraz żywność niewymagającą przechowywania w lodówce,
– apteczkę.
Gdzie spakować bagaż?
Najpopularniejszą metodą przewożenia bagażu jest przewożenie go w sakwach rowerowych – modny ostatnio bickepacking. Dokonując wyboru sakw, należy przede wszystkim sprecyzować rozmiary bagażu, jakie sakwy rowerowe będą przewozić. Na rynku dostępne są sakwy zarówno montowane na tylną, jak i przednią oś. Wskazane jest, aby równomiernie obciążać rower co sprzyja komfortowej jeździe. Pozostaje jeszcze dylemat, jak zamontować sakwy rowerowe. Przednie sakwy wymagają specjalnych otworów w widelcu roweru oraz specjalnego stelażu. Tylne można zamontować na większość pospolitych bagażników. Sposób mocowania zależy od wybranego producenta. Najczęściej stosuje się zatrzaski, które pasują do większości bagażników. Są one jednak droższe. Drugim najpopularniejszym sposobem są haki mocujące. Wymagają one specjalnych zaczepów w bagażniku. Są one jednak znacznie solidniejsze i mniej podatne na wypięcie.
Pakując ekwipunek w sakwy, należy kierować się zasadą, w myśl której najbardziej potrzebne i najczęściej używane elementy wyposażenia pakuje się na wierzch sakw. Głębiej można spakować przedmioty rzadziej używane, takie jak na przykład narzędzia. Zawsze warto mieć również pod ręką apteczkę oraz kurtkę przeciwdeszczową.
Jak ubrać się na podróż rowerową i jakie elementy odzieży ze sobą zabrać?
Dobrze dobrana odzież na wyprawę rowerową sprawi, że będzie ona zarówno przyjemna, jak i bezpieczna. Podstawą są w tym wypadku odpowiednie spodnie. Nie mogą one mieć zbyt luźnych nogawek, które mogą zahaczać o ruchome części roweru. W ciepłe dni świetnie sprawdzą się krótkie, sportowe spodenki z elastycznego materiału, natomiast w chłodniejsze dni warto zaopatrzyć się w długie getry. Planując pokonywanie dłuższych dystansów, dobrym wyborem będą spodnie kolarskie z wkładką, nazywaną potocznie pampersem. Zapewnia ona optymalny komfort jazdy i chroni przed odciskami.
W przypadku górnych części ubrania należy zaopatrzyć się w sportową koszulkę z przewiewnego materiału, odprowadzającą pot. W chłodniejsze dni pod koszulkę można ubrać odzież termoaktywną z oddychającego materiału. Na wypadek deszczu warto mieć pod ręką kurtkę przeciwdeszczową. Powinna być ona lekka i nie krępować ruchów. Warto również pomyśleć o kurtce z otworami odprowadzającymi ciepło oraz kieszeniami na najpotrzebniejsze rzeczy lub przekąski energetyczne.
Nocleg podczas wyjazdu rowerowego
Wyjeżdżając na kilkudniową wyprawę rowerową mamy kilka sposobów na nocleg. Pierwszym z nich jest zarezerwowanie noclegu w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym lub pokojach gościnnych. Jest to najbezpieczniejsza z opcji, lecz ma ona kilka wad. Przede wszystkim wymusza od podróżujących dokładnego zaplanowania trasy i pokonywania ściśle określonego dziennego dystansu. Ponadto generuje spore koszty.
Alternatywą jest spanie w namiocie. Raz zainwestowane pieniądze w namiot, śpiwór oraz karimatę szybko się zwrócą. Podstawową zaletą jest elastyczność podróży i niezależność. W każdej chwili można zdecydować o końcu dziennej jazdy i szukaniu miejsca na nocleg. Mamy do wyboru spanie na dziko lub nocleg „u gospodarza”. Pierwsza opcja pozwala na maksymalne czerpanie przyjemności z otaczającej nas natury. Minusem jest jednak znalezienie bezpiecznego miejsca oraz utrzymanie higieny osobistej. Kłopot ten można rozwiązać, znajdując nocleg na posesji miejscowej ludności. Zaletą jest przede wszystkim poznawanie życia lokalnej społeczności oraz możliwość skorzystania z łazienki. Minusem jest jednak konieczność proszenia się o miejsce, co często nie jest chętnie robione wśród podróżujących.
Wszystko przygotowane – szerokiej drogi!
Po tych wszystkich przygotowaniach pozostaje ruszyć w drogę i cieszyć się aktywnym wypoczynkiem. Zwiedzanie interesujących nas miejsc sprawia ogromną przyjemność po pokonaniu trasy o własnych siłach na rowerze. Dla wielu rowerowych turystów sama trasa jest tym, co sprawia im największą przyjemność. W wyprawach rowerowych najważniejsza jest wolność. Każdy podróżnik może sam zaplanować sobie każdy element wyprawy, ciekawe miejsca, rodzaj noclegu oraz przejechany dzienny dystans. Każdego łączy jednak wspaniały środek transportu – rower.