Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Excelu

Excel to arkusz kalkulacyjny i jeden z najważniejszych programów tego rodzaju na świecie, na którym opiera się działanie wielu firm i nie tylko.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Excel to arkusz kalkulacyjny stworzony przez Microsoft. Jego pierwsza wersja powstała z przeznaczeniem dla Windowsa w 1987 roku i natychmiast zyskała ogromną popularność na całym świecie.

2. Głównym zadaniem tej zaawansowanej aplikacji jest wykonywanie obliczeń w formie tabelek, do czego wykorzystywane są liczne funkcje matematyczne.

3. Zanim Excel stał się jednym z najważniejszych produktów w swoim segmencie, rozważano szereg innych nazw programu. W grę wchodziły takie nazwy, jak Multiplan, Master Plan czy Mr. Spreadsheet.

4. Mało kto wie, że Excel potrafi mówić. Wystarczy nacisnąć strzałkę na pasku szybkiego dostępu i wybrać opcję „Czytaj komórki”. Następnie trzeba zaznaczyć zakres danych do przeczytania i nacisnąć nowopowstałą ikonkę, aby okazało się, że arkusz mówi.

5. Nie trzeba sprawdzać każdej komórki z osobna, aby dowiedzieć się, jaka funkcja została w niej wykorzystana. Można podejrzeć wszystkie formuły na raz, jeśli naciśnie się jednocześnie Ctrl+~.

6. Excel potrafi robić zdjęcia, choć jest to jedna z najrzadziej używanych funkcji tego programu. Wystarczy wybrać w poleceniach aparat fotograficzny i zaznaczyć zakres danych do sfotografowania, a następnie kliknąć nowopowstałą ikonkę. Warto podkreślić, że na wykonanej fotografii będą pojawiały się również wszystkie następne zmiany w danym zakresie.

7. W Excelu doszło do błędu z terminem, który nigdy nie miał miejsca. Ostatnim dniem lutego w 1900 roku jest 29 lutego, którego nigdy nie było ze względu na to, że był to rok przestępny.

8. Narzędzie malarza formatów pozwala przenosić raz lub wiele razy wybrane formaty, co znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę na Excelu.

9. W nowszych wersjach Excela pojawia się tak zwany tryb dotyku. Można dostosować funkcjonowanie programu w zależności od tego, czy użytkownik posługuje się myszką czy też touchpadem.

10. Najnowsze wersje Excela zawierają tyle wierzy, kolumn i komórek, że ich ręczne uzupełnienie zajęłoby człowiekowi około czterystu lat.