Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Elektryce

Elektryka

Elektryka to dziedzina nauki i techniki zajmująca się zjawiskami elektrycznymi i ich zastosowaniem. W zakresie tego pojęcia stoi wiele definicji, które mogą być dla wielu osób niezrozumiałe, jednak jest też w niej wiele interesujących faktów. Oto ciekawostki elektroniczne, które warto znać.

1. Elektrycy

Elektrycy używają wszelkiego rodzaju narzędzi. Od giętarek do przecinarek i koparek do testerów, w zależności od wymagań zadania, elektryk prawdopodobnie użyje kombinacji narzędzi. Elektrycy przyjeżdżają z ciężarówką wyposażoną w narzędzia, na wypadek gdyby podczas pracy pojawił się nieoczekiwany problem. Problem z pracami elektrycznymi polega na tym, że za ścianami może czaić się wiele niespodzianek.

2. Daltoniści

Elektrycy mogą potrzebować specjalnej pomocy, jeśli są daltonistami. Ponieważ wiele przewodów jest oznaczonych kolorami, które oznaczają różne rzeczy, ważne jest, aby elektryk mógł rozróżnić kolory. Jeśli nie, będą potrzebować na miejscu kogoś, komu ufają, aby rozpoznać kolory.

3. Błyskawica

Błyskawica jest spowodowana wyładowaniami elektryczności w atmosferze.

4. Energia elektryczna

Energia elektryczna została po raz pierwszy odkryta w 600 roku przed naszą erą. Istnieje wiele raportów, które podają różne daty dotyczące odkrycia elektryczności. Jednak według Universe Today elektryczność sięga 600 lat p.n.e. od starożytnych Greków. Grecy doszli do wniosku, że pocierając futrem o bursztyn wykonany ze skamieniałej żywicy drzewnej, mogli stworzyć własną formę elektryczności statycznej.

5. Samochody elektryczne

Samochody elektryczne faktycznie pochodzą z 1832 r. Chociaż większość postrzega pojazdy elektryczne jako stosunkowo nowy wynalazek, w rzeczywistości pochodzą one z XIX wieku. W latach 1828-1835 węgierscy i amerykańscy innowatorzy jako pierwsi eksperymentowali z małymi samochodami elektrycznymi. Początkujący wynalazca, Robert Anderson, opracował pierwszy prymitywny pojazd elektryczny w 1832 roku; jednak dopiero w latach 70. XIX wieku samochód stał się „kierowny” i mógł przewozić pasażerów z punktu A do punktu B.

6. Marnotrawstwo

54% całej energii elektrycznej jest marnowane. To ogromne marnotrawstwo energii, które negatywnie wpływa na środowisko naturalne i zwiększa koszty produkcji energii elektrycznej. Dlatego tak ważne jest dbanie o efektywność energetyczną i wykorzystywanie energii w sposób jak najbardziej oszczędny.

7. Węgorze elektryczne

Węgorze elektryczne mogą wytworzyć wstrząs o napięciu do 600 V. Wbrew nazwie węgorze elektryczne są w rzeczywistości rodzajem ryb, ale nie zmienia to faktu, że mogą być niezwykle niebezpieczne. Każdy węgorz rodzi się z około 6000 wyspecjalizowanych komórek zwanych elektrocytami; są one w stanie wytworzyć ogromny ładunek elektryczny do 600 woltów. Na szczęście węgorze uwalniają ten ładunek tylko wtedy, gdy polują lub wypatrują drapieżnika.

8. Elektryczność

Elektryczność odgrywa rolę w biciu ludzkiego serca. Każda funkcja i ruch w ciele jest wyzwalany przez sygnały, w tym przez serce. Za każdym razem, gdy serce otrzymuje pozwolenie na bicie, krew jest pompowana w całym ciele. Sygnał ten przechodzi przez ciało od 40 do ponad 100 razy na minutę. Ta konkretna funkcja jest w rzeczywistości spowodowana elektrycznością ciała.

9. Żarówki LED

Żarówki LED zużywają 80% mniej energii elektrycznej. Podczas korzystania z konwencjonalnej żarówki tylko około 10% energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania żarówki faktycznie zapala się – ogromne 90% jest marnowane przez ciepło.

10. Woda

To woda w ciele powoduje porażenie prądem. To, że woda znajdująca się w ciele człowieka powoduje porażenie prądem, wynika z faktu, że woda jest dobrym przewodnikiem elektrycznym. Kiedy prąd elektryczny przepływa przez ciało, to woda w organizmie ułatwia mu przepływ, powodując uszkodzenie tkanek i narządów wewnętrznych. W skrajnych przypadkach porażenie prądem może prowadzić do utraty przytomności, niewydolności oddechowej i sercowej, a nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń elektrycznych, zwłaszcza w pobliżu wody, takiej jak baseny, jeziora czy kąpieliska.