Ciekawostki

O Ślimakach – 10 fascynujących ciekawostek dla dzieci

ślimak

Ślimaki to fascynujące zwierzęta, które zamieszkują całą ziemię: od dzikich, tropikalnych i wilgotnych terenów, przez miejsca chłodne i nieprzystępne, aż po głębokie czeluście oceanów. Przedstawiamy 10 wyjątkowych ciekawostek na temat ślimaków!

1. Gromada ślimaków jest wyjątkowo liczna i zróżnicowana. Szacuje się, że na całym świecie żyje ponad 100 tysięcy różnych gatunków ślimaków.

2. Ślimaki zamieszkują różne środowiska. Większość z nich żyje na lądzie, jednak wiele gatunków zamieszkuje morza i oceany oraz zbiorniki ze słodką wodą (np. jeziora i stawy).

3. W Polsce występuje około 200 gatunków ślimaków lądowych, 50 gatunków ślimaków słodkowodnych i 6 gatunków, które zamieszkują słone wody Morza Bałtyckiego.

4. Największy lądowy ślimak świata to afrykańska Achtina. Może ważyć nawet 5kg, a jego lekko wydłużona muszla osiąga długość 30cm.

5. Największy ślimak morski (i przy tym największy przedstawiciel całej gromady ślimaków) to kalifornijski zając wodny. Jego długość może dochodzić aż do 90 centymetrów, a waga przewyższać 7 kilogramów!

6. Ślimaki nie mają uszu ani żadnego innego rodzaju aparatu słuchowego. Ich wzrok również nie należy do najlepszych: widzą obszar oddalony o zaledwie kilka do kilkunastu centymetrów.

7. Istnieją gatunki ślimaków, które wyspecjalizowały wyjątkowo skuteczne mechanizmy obronne. Mogą one między innymi wstrzykiwać toksynę do ciała drapieżników specjalnym kolcem jadowym.

8. Jednym z najpiękniejszych ślimaków świata jest niebieski smok (nazywany również jaskółką morską lub błękitnym aniołem). Ten jadowity gatunek ślimaka zamieszkuje głównie ciepłe afrykańskie i australijskie wody. Osiąga długość od 1 do 3cm i charakteryzuje się niezwykłym kształtem oraz intensywną, niebieską barwą.

9. W niektórych krajach ślimaki są popularnym przysmakiem. Spożywane są m.in. we Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii oraz w niektórych państwach afrykańskich. Coraz częściej można je spróbować także w Polsce w restauracjach francuskich i śródziemnomorskich.

10. Ślimaki nie bez powodu wydzielają dużą ilość bezbarwnego śluzu. Dzięki niemu mogą łatwiej przemieszczać się po podłożu. Często wykorzystują raz zrobioną „ścieżkę”, by nie marnować energii na wzmożoną produkcję śluzu.