Polska

10 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Dźwirzynie i okolicy

łódka rybacka i most
źródło: Mariochom / Wikipedia

Dźwirzyno jest nadmorskim sołectwem położonym w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Miejscowość co roku przyciąga mnóstwo turystów, zarówno z kraju, jak i za granicy.

Co ciekawe, Dźwirzyno ma nie tylko dostęp do Morza Bałtyckiego, ale również do jeziora Resko. Dzięki przetoce jezioro połączone jest z morzem. W mieście jest bardzo rozbudowana baza noclegowa, jak i wiele atrakcji, idealnych do spędzania czasu przez ludzi w każdy wieku. Oto 10 najciekawszych miejsc w Dźwirzynie i okolicach, które warto odwiedzić będąc tam na wakacjach z dziećmi.

1. Plaża

Z całą pewnością jedną z największych atrakcji jest plaża w Dźwirzynie (w końcu z tego względu większość osób decyduje się spędzić urlop nad Morzem Bałtyckim), szeroka i bardzo piaszczysta. Droga na plaże prowadzi przez wydmy, położone w niewielkim sosnowym lesie. Oczywiście nie mogło zabraknąć tu falochronów zbudowanych z drewnianych bali, jakże charakterystycznych dla bałtyckiego krajobrazu. Lokalne władze bardzo dbają o turystów przybywających do Dźwirzyna – w przypadku zdecydowanej większości zejść na plażę umieszczone zostały udogodnienia dla niepełnosprawnych.

2. Port

Po plaży w Dźwirzynie warto zajrzeć do lokalnego portu, znajdującego się w przetoce łączącej Resko Przymorskie z Morzem Bałtyckim. Port to nie tylko wielka radość dla oka, ze względu na obecność licznych statków czy rybackich łodzi, ale również możliwość udziału w różnego rodzaju rejsach wycieczkowych po Morzu Bałtyckim.

3. Morze i jezioro

W Dźwirzynie korzystać można nie tylko z zalet Morza Bałtyckiego, ale również i lokalnego jeziora Resko. To przybrzeżne jezioro z wyznaczonymi specjalnymi trasami pieszymi prowadzącymi brzegiem jeziora, pozwalającymi cieszyć się z pięknej okolicznej przyrody. Ponadto jezioro jest doskonałym miejscem dla wędkarzy. Osoby uwielbiające aktywny wypoczynek mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu oraz kursów dla windsurferów czy kitesurferów.

4. Zatoka Grzybowa

Zatoka Grzybowa to bardzo słynne miejsce nie tylko w okolicy Dźwirzyna, ale również nad całym Morzem Bałtyckim ( pomimo tego, że jest ona stosunkowo niewielka, nowiem jej długość wynosi zaledwie 7 km, a głębokość wcięcia w ląd około 800 m). Choć zatoka jest niewielka, to znajduje się w niej mnóstwo bursztynów, nazywanych często ”bałtyckim złotem”. Co ciekawe, bursztyn jest cenny nie tylko ze względów estetycznych, ale również idealnie sprawdzi się w przypadków osób poddanych litoterapii, cierpiących z powodu chorób tarczycy, gardła czy reumatyzmu.

5. Ścieżka Zdrowia

Ścieżka Zdrowia w Dźwirzynie to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do tego miasteczka wśród osób, które lubują się przede wszystkim w aktywnym wypoczynku. Ścieżka położona jest tuż przy lasku ciągnącym się wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Ścieżka ma kształt pętli o długości około 1, 5 km. Dla urozmaicenia znaleźć można na mniej mnóstwo przyrządów do ćwiczeń.

6. Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (ok. 12 km od Dźwirzyna) założone zostało w 1963 roku, widnieje również w Państwowym Rejestrze Muzeów (pod numerem 8). W muzeum znajduje się mnóstwo różnorodnych militarnych eksponatów, pochodzących z bardzo różnych epok. W ekspozycji znajdują się między innymi:
– broń drzewcowa,
– broń obuchowa,
– broń sieczna,
– broń kolna,
– broń miotająca,
– broń palna,
– broń powiązana z morskimi walkami (kotwice, okrętowe kompasy, broń stosowana do walki na statkach).
Poza bronią, w muzeum znaleźć można uzbrojenie czy mundury żołnierzy wykorzystywane zarówno w czasie I jak i II wojny światowej.

7. Ukryta Kraina

Ukryta Kraina w Kołobrzegu (ok. 12 km od Dźwirzyna) to bardzo nietypowa interaktywna wystawa dedykowana najmłodszym. Wystawa położona jest nieopodal w Portu Pasażerskiego w Kołobrzegu, a łączna jej powierzchnia wynosi 400 m2. To miejsce niezwykle magiczne, bowiem już na wejściu każdy otrzymuje swoją magiczną różdżkę, pozwalającą na ożywania wielu eksponatów. Magiczna Kraina w Kołobrzegu to magiczny świat w którym idealnie odnajdą się nie tylko dzieci, ale również i dorośli.

8. Park Rozrywki Zieleniewo

Park Rozrywki Zieleniewo w Kołobrzegu (ok. 12 km od Dźwirzyna) dostarcza szalonej zabawy dla całych rodzin. Świetnie w tym miejscu odnajdą się tu zarówno dzieci, jak i dorośli.

9. Miasto Myszy

Miasto Myszy w Kołobrzegu ( (ok. 12 km od Dźwirzyna) to idealne miejsce dla miłośników tych małych gryzoni, które tu przedstawione są nie jako szkodniki, ale jako domowi i bardzo przyjaźnie nastawieni pupile. W Mieście Myszy znajduje się aż 500 żywych gryzoni, przedstawionych w niesamowitej, iście bajkowej scenerii. Autorzy miejsca dołożyli wszelkich starań, aby połączyć rozrywkę z edukacją. To tu dzieci nie tylko świetnie się bawią, ale również mogą dowiedzieć się jak się myszy rozmnażają czy jak spędzają dzień.

10. Wydmy

Wydmy w Dźwirzynie to kolejny obowiązkowy punkt do odwiedzenia dla każdego, kto jest choćby przejazdem w tej nadmorskiej miejscowości. Wydmy położone są częściowo w pięknym sosnowym lesie. W okolicy wydm znajduje się również idealna do aktywnego wypoczynku ścieżka piesza i rowerowa.