Europa

20 Najlepszych Atrakcji w Dubrowniku w 2024

Dubrownik to pięknie usytuowane miasto znajdujące się w południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. To jedno z najchętniej odwiedzanych chorwackich miast. Mnogość zabytków zachwyca pasjonatów historii, aczkolwiek miasto oferuje również wiele atrakcji dla osób nastawionych przede wszystkim na nocne życie i niezapomniane imprezy. Warto dodać, że starówka Dubrownika znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jakie miejsca warto odwiedzić, będąc w tym malowniczym i klimatycznym mieście?

1. Fort Lovrijenac 

Przepięknie usytuowany fort znajduje się na skalnym wzniesieniu. Posiada dojście z lądu, choć w dużej mierze otoczony jest wodą. Malownicze skałki wystające z wody dodają całości niezwykłego uroku. Fort został zbudowany w XVI wieku i jest doskonale zachowany. Z góry rozpościera się fantastyczny widok na starą część miasta.
Adres: Ul. od Tabakarije 29

2. Vrata od Pila 

Wrata od Pila, czyli Brama Pile znajduje się w zachodniej części miasta. W źródłach historycznych wzmianki na jej temat pojawiały się już w XIII wieku. Warto dodać, że składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Poszczególne jej elementy były modyfikowane na przestrzeni kolejnych epok.
Adres: Dubrovačke Gradske Zidine

3. Mury Miejskie Dubrownik

Wzdłuż słynnych murów, które niegdyś chroniły mieszkańców przed najazdem niepożądanych gości biegnie fantastyczne trasa spacerowa. Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego turysty, który wybiera się do Dubrownika. Podczas spaceru będzie można podziwiać malownicze widoki.
Adres: Twierdzy św. Ivana, brama Ploče i brama Pile.

4. Katedra Wniebowzięcia NMP w Dubrowniku

Katedra została wybudowana w XVIII wieku. Jest utrzymana w stylu barokowym. Zachwycające pięknie zdobione elewacje robią kolosalne wrażenie, aczkolwiek warto również zajrzeć do środka. Wewnątrz znajdziemy dzieła najwybitniejszych włoskich artystów.
Adres: Ul. kneza Damjana Jude 1,

5. Wielka Studnia Onofria

Historia tego obiektu sięga 1438 roku. To przepiękna okrągła fontanna z wodą źródlaną. Na najwyższe słowo uznania zasługują misterne rzeźbienia. Warto również dodać, że znajdująca się wewnątrz woda jest pitna, z czego spragnieni turyści regularnie korzystają. Legenda głosi, że wypicie wody z Onofrii sprawia, iż spełnią się nasze marzenia.
Adres: Poljana Paska Miličevića 2000

6. Klasztor Franciszkanów 

Klasztor Franciszkanów znajdujący się w przepięknym miejscu. Budowla słynie z klimatycznych krużganków. Mieści się tutaj również jedna z najstarszych bibliotek w całym kraju. Dla wielu turystów miejsce stanowi obowiązkową pozycję podczas pobytu w Dubrowniku.
Adres: Poljana Paska Miličevića 4

7. Pałac Rektorów

Pałac pochodzi z XIV wieku i został zbudowany w gotycko-renesansowym stylu. Niegdyś był siedzibą władz, dzisiaj jest siedzibą działu kulturalnego i historycznego Muzeum Dobrownika. Na terenie obiektu znajdziemy całe mnóstwo eksponatów z minionych epok, które są ściśle związane z miastem. Doskonała akustyka sprawia, że jest to również cenione miejsce wśród organizatorów koncertów oraz teatralnych przedstawień.
Adres: Ul. Pred Dvorom 3, 20000

8. Srđ mountain / Wzgórze Srđ

Wzgórze Srđ to jedno z tych miejsc, które najczęściej odwiedzane są przez pasjonatów fotografii. Nic w tym jednak dziwnego, ponieważ z tego wyjątkowego punktu widokowego rozpościera się piękny widok na całe miasto. Trasa jest dosyć wymagająca, aczkolwiek na szczyt można również dojechać kolejką.
Adres: Srđ ul. 2

9. Sponza Palace

Kolejne miejsce na mapie Dubrownika, które ma szansę zachwycić pasjonatów minionych już epok. Tym razem mamy do czynienia z pałacem zbudowanym w XVI wieku. Warto zwrócić uwagę na wspaniały dziedziniec. Wewnątrz znajduje się z kolei państwowe archiwum, a w nim dokumenty pochodzące z XI wieku.
Adres: Stradun 2, 20000

10. Fort Królewski 

Wyjątkowe miejsce w Dubrowniku. Pozostałości XIX- wiecznego fortu robią ogromne wrażenie. Dodatkowym atutem jest oczywiście lokalizacja. Ta niegdyś obronna budowla dzisiaj stanowi fantastyczny punkt widokowy.
Adres: Lokrum

11. Wieża Minčeta

To kolejne miejsce gwarantujące niezapomniane widoki. Twierdza znajduje się na dosyć sporym wzniesieniu. Pochodzi z XIV wieku. Niektórzy kojarzą to miejsce w zupełnie innej odsłonie. To właśnie tutaj powstawały ujęcia do serialu Gra o tron.
Adres: Dubrovačke Gradske Zidine, Ul. Ispod Minčete 9

12. Kościół św. Błażeja w Dubrowniku

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że kościół św. Błażeja jest jedną z najpiękniejszych sakralnych budowli w okolicy. Został zbudowany w XIV wieku, aczkolwiek ostateczny wygląd zawdzięcza przebudowie po pożarze, która miała miejsce na początku XVIII wieku. Renowacji i odbudowy podjął się włoski mistrz Marino Gropelli.
Adres: Rkt. crkva sv. Vlaha, Luža ul. 2,

13. Srđ 

To niewielkie wzgórze, z którego rozpościera się malowniczy widok na okolice. Można tutaj dotrzeć samochodem, pieszo lub kolejką. Na miejscu znajduje się również fort pochodzący z XIX wieku. Warto zajrzeć, bo według wielu osób jest to jeden z piękniejszych punktów widokowych. Adres: Srđ

14. Baszta Bokar 

Niezwykła baszta pochodzi z XV wieku. Zachwycający zaokrąglony kształt oraz wielkie gabaryty baszty robią kolosalne wrażenie. Nieopodal znajduje się wypożyczalnia kajaków, a z samej góry można obserwować wspaniałe widoki na okolicę.
Adres: Od Puća 20

15. War Photo Limited 

To wyjątkowe muzeum, w którym będzie można zanurzyć się w brutalnym świecie wojen z różnych zakątków świata. Fascynująca i zatrważająca wystawa zdjęć dokumentuje konflikty z całego świata. To z jednej strony wstrząsające przeżycie, choć również bardzo uświadamiające skalę okrucieństwa, z jaką wiąże się każda wojna.
Adres: Antuninska ul. 6

16. Plaża Bellevue

Przepięknie usytuowana kamienista plaża, która każdego roku przyciąga turystów z różnych zakątków świata. Jest otoczona kamiennymi zboczami i bujną roślinnością. Pobliskie klify są dodatkową atrakcją.
Adres: Dubrovnik

17. Gradac Park

Nazwa miejsca może być nieco myląca. Tak naprawdę mamy do czynienia z pięknie usytuowanym kąpieliskiem.  Znajduje się na niewielkim wzniesieniu, dlatego przy okazji spacerowania można podziwiać piękne widoki na okolicę. Na terenie obiektu znajduje się również sala koncertowa, na której w sezonie letnim bardzo często odbywają się koncerty.
Adres: Ul. don Frana Bulića

18. Fort świętego Jana

Wyjątkowy fort pochodzący z XVI wieku. Będzie prawdziwą gratką dla pasjonatów architektury oraz historii. Obecnie na jego terenie mieści się fascynujące oceanarium oraz muzeum morskie. Warto tutaj zajrzeć, zwłaszcza gdy podróżuje się z dziećmi nastawionymi na mnogość rozmaitych atrakcji.
Adres: Tvrđava Sv. Ivana

19. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Dubrowniku

To idealna destynacja dla miłośników sztuki. Na terenie pięknie zaaranżowanego muzeum znajdziemy całe mnóstwo dzieł stworzonych przez najwybitniejszych chorwackich artystów. Dominują obrazy, aczkolwiek wśród eksponatów znajdziemy również sporo imponujących rzeźb.
Adres: Ul. Frana Supila 23

20. Brama Buže

To jedno z pięciu wejść na mury obronne Dubrownika. Jest najmłodszą bramą, a jej nazwę w wolnym tłumaczeniu należy tłumaczyć jako „dziurę”. Niezbyt pochlebna nazwa wynika z faktu, iż brama nie jest tak imponująco zdobiona jak pozostałe wejścia do miasta. Jej okolice są jednak niezwykle urokliwe, gdyż znajdują się w pobliżu pięknej starówki.
Adres: Ul. Iza Grada