Europa

10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Dreźnie i okolicach

Kościół Marii Panny

Drezno jest miastem w położonym we wschodnich Niemczech, na Pogórzu Zachodniosudeckim. Położone jest nad rzeką Łabą i jest stolicą kraju związkowego Saksonia.

Według archeologów, tereny na około miasta zamieszkiwane są już od czasów epoki kamienia. Pierwsza wzmianka o tym mieście pochodzi z 1206 roku. W dokumencie z 1216 roku Drezno określane jest już jako miasto.

Nietypowa nazwa pochodzi od słowian połabskich, którzy założyli przed powstaniem miasta osadę o nazwie drezdno. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od słowiańskiego wyrazu drezga, czyli po polsku drzazga.

Bogata i długa historia miasta, jest dostrzegalna na każdym rogu ulicy, dlatego warto odwiedzić go razem z dziećmi i pokazać im jak wygląda historia. W samym mieście, jest też wiele atrakcji skierowanych bezpośrednio do dzieci.

1. Muzeum transportu. Jest to nowoczesne muzeum, w którym ekspozycja została przedstawiona tak, żeby budziła zainteresowanie najmłodszych. Przestrzeń muzeum została podzielona na sektory, które opisują transport lądowy, morski, powietrzny. W tym muzeum jest spora ilość multimediów, które w połączeniu z różnymi eksperymentami sprawiają, że dzieci trudno stąd wyciągnąć.

2. Niemieckie Muzeum Higieny. O tym, że trzeba myć ręce, po każdym powrocie do domu, wie każdy maluch. Nie zaszkodzi więc, zabrać go do muzeum, które w całości poświęcone jest higienie. Muzeum podzielone jest na poszczególne sekcje, takie jak: jedzenie i picie, mózg człowieka, skóra, włosy, ruch oraz piękno. Jest też specjalna część muzeum, która poświęcona jest dla najmłodszych. Eksponaty są wykonane z najwyższą starannością, co doskonale widać w najmniejszym detalu. Miejsce godne polecania i odwiedzania.

3. Autobus Hop on Hop off. Kto powiedział, że zwiedzanie, które polega na objeździe miasta autobusem musi być nudne? Otóż przejażdżka autobusem Hop on Hop off, zajmuje około 2 godzin, w ciągu których dowiadujemy się naprawdę sporo o historii miasta. Najciekawszym elementem całego zwiedzania jest to, że wszystkich informacji słuchamy przez słuchawki, które są zainstalowane do każdego autobusowego siedzenia. Dla najmłodszych jest specjalnie dedykowany kanał, w którym o mieście opowiada im wesoły i przyjazny kangurek. Dzieci na pewno będą pod wrażeniem i zobaczycie, że podczas jazdy maluchy także potrafią być grzeczne.

4. Große Garten – niezwykły park, znajdujący się na świeżym powietrzu. Takie miejsca robione są specjalnie z myślą o najmłodszych, ponieważ atrakcji dla dzieci jest tutaj istne zatrzęsienie. Oczywiście jest to miejsce na świeżym powietrzu, co pozwoli dzieciom zgubić trochę nadprogramowej energii, której zawsze u nich sporo i porządnie się dotlenić.

5. Plac zabaw przy Dippoldiswalder Platz – skoro mowa o placach zabaw, to nie sposób pominąć Dippoldiswalder Platz. Jest to niezwykle innowacyjny i futurystyczny plac zabaw dla dzieci, w którym dominują drewno, szkoło i metal. Już sam design tego placu zabaw, sprawia, że aż chce się na nim poszaleć. Dorosły także. Jest tutaj wiele zjeżdżalni oraz nietypowych huśtawek.

6. Galeria Obrazów Starych Mistrzów. Warto jest zaznajamiać dzieci, nie tylko z zabawą i atrakcjami dla nich stworzonymi ale także ze sztuką wyższą. Jest to niebywałe, jak bardzo dzieci potrafią docenić sztukę, mimo iż wydaje się, że nie są one do tego zdolne, z powodu swojego dziecięcego podejścia do świata. Galeria Obrazów Starych Mistrzów ma obrazy takich malarzy jak Rafael oraz inni renesansowi malarze. Warto wybrać się tutaj z dziećmi, żeby od małego pokazywać im jak ważna jest sztuka oraz jak ważne jest piękno.

7. Zoo w Dreźnie. Ta atrakcja, chyba nawet nie wymaga żadnego komentarza, po które dziecko nie pragnie pójść do ZOO i zobaczyć te wszystkie piękne, egzotyczne i niesamowite zwierzęta. A tak się składa, że ZOO w Dreźnie ma do zaoferowania naprawdę spoko. Znajdują się tutaj zwierzęta ze wszystkich kontynentów, dlatego też każde dziecko znajdzie jakiegoś swojego ulubieńca. Jest to obowiązkowy punkt do zaliczenia przez wszystkich rodziców z dziećmi.

8. Przejażdżka Drezdeńską Kolejką Parową, będzie atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Trasa kolejki znajduje się w miejskim parku Grosser Garden. Choć kolejka jest miniaturowa i zaprojektowana w skali 1:3, to przejażdżka nią wprowadza tak magiczny nastrój, że aż nie chce się z niej wysiadać. Dopełnieniem samej przejażdżki, jest wszędobylska zieleń, która z taką obfitością i bogactwem, występuje w Grosser Garden.

9. Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie. Jeśli zamierzacie wybrać się do Drezna, akurat w okolicy świąt Bożego Narodzenia, to koniecznie musicie zaliczyć Bożonarodzeniowy Jarmark, który odbywa się w Dreźnie. Jest to najstarszy jarmark w Niemczech. Co ciekawe, przygotowania do corocznego świętowania zaczynają się już z początkiem listopada.

10. Zwinger. Jest to niewątpliwie najczęściej odwiedzana atrakcja Drezna. Kompleks pałacowy, w stylu rokoko, wybudowany na polecenie króla Augusta II Mocnego zachwyca swoim rozmachem oraz stylem i pięknem. Ta atrakcja z pewnością pozostanie na długo w pamięci, zarówno dzieci, jak i rodziców.