Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Depeche Mode

źródło: Wikipedia

Depeche Mode to jeden z najsłynniejszych zespołów muzycznych w historii, który występuje na scenie już od kilku dekad.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Zespół powstał w 1980 roku i jest jednym z nielicznych, w których na przestrzeni tylu lat nie doszło do zmian w składzie. Przez czterdzieści lat grali w nim Dave Gahan, Andrew Fletcher oraz Martin Gore.

2. Na początku zespół nazywał się Composition of Sound, ale zmieniono go pod wpływem inspiracji jednym z magazynów modowych. Dopiero pod nową nazwą zespół miał przejść do historii muzyki.

3. Jak wiele początkujących zespołów, członkowie Depeche Mode musieli dorabiać, aby stać było ich na realizowanie swoich pasji i życie. Jeden z nich był urzędnikiem bankowym, a drugi agentem ubezpieczeniowym. Przełom w karierze pozwolił im jednak skupić się tylko na muzyce.

4. Zespół słynie z tego, że w swojej twórczości porusza tematy tabu albo trudne tematy dotyczące polityki i społeczeństwa. W swoich utworach mówią na przykład o podziałach społecznych i dominacji seksualnej.

5. Depeche Mode wystąpili w Polsce po raz pierwszy w 1985 roku. Ich ostatni koncert w naszym kraju miał miejsce w lipcu 2022 roku.

6. „101” to dokument na żywo, który powstał na temat zespołu. Zostały w nim zawarte wszystkie najważniejsze wydarzenia i przełomy w historii muzyków.

7. W 2020 roku zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, czyli muzeym rock and rolla i rocka, które honoruje najbardziej zasłużonych artystów.

8. Zespół ma wielu fanów na całym świecie, dlatego w różnych miastach regularnie odbywają się zloty fanów, podczas których odbywają się między innymi konkursy śpiewu i tańca.

9. Chociaż dwóch żyjących jeszcze członków zespołu spędziło ze sobą kawał życia, prywatnie nie spędzają ze sobą zbyt wiele czasu. Przyczyną jest bardzo introwertyczna natura Gore’a, który nie lubi spotkań towarzyskich.

10. Producent Daniel Miller nazywany jest często czwartym członkiem zespołu, ponieważ jego praca przyczyniła się do wzrostu ich popularności na początku istnienia grupy.