Ciekawostki

10 ciekawostek o informatyce

informatyka

Korzystasz często z internetu? Spędzasz czas przy komputerze? To można powiedzieć, że podstawowe pojęcia informatyczne który dziś powinien znać każdy nie są ci obce.

Poznaj zatem 10 ciekawostek na temat informatyki:

1. Gdzie jest najszybszy internet? Otóż, okazuje się że internet działający z najszybszą prędkością jest dostępny w Chile (197,59 Mb/s), które wyprzedziło Singapur (197,59 Mb/s) oraz Monako (188,66 Mb/s)

2. Obecnie z internetu korzysta około 3 miliarda osób na świecie, a to wcale nie tak dużo biorąc pod uwagę to że to zaledwie połowa populacji ludzkiej. A wydawałoby się że w dzisiejszych czasach każdy korzysta z tego medium…

3. Internet po raz pierwszy został połączony w 1969 roku w USA i rozprzestrzenił się na świecie w ciągu 4 lat od momentu jego wynalezienia, i w tym okresie osiągnął liczbę 50 mln osób które z niego korzystały.

4. W dzisiejszych czasach większość rzeczy możemy załatwić za pośrednictwem internetu, mając do dyspozycji jedynie narzędzie które będzie go obsługiwało. Na dobrą sprawę, jeśli ktoś się postara to w ogóle nie musi wychodzić z domu!

5. Pierwsze urządzenie które otrzymało miano komputera to Eniac, który ważył około 30 – 50 ton i zajmował 140 metrów kwadratowych powierzchni w której się znajdował. Mógł jedynie służyć do obliczeń, bo nie miał możliwości przechowywania danych. Został skonstruowany na Uniwersytecie w Pensynwalii w USA około 1945 roku.

6. Pierwszy laptop to Grid Compass Computer 1109 zaprojektowany w 1979 roku przez Williama Moggridge dla Grid Systems Corporation. Używany był w programie NASA który zajmował się promami kosmicznymi.

7. Pierwsza mysz do komputera została wykonana w 1964 roku i była z …drewna.

8. Do komunikacji w internecie urządzenia cyfrowe muszą posiadać unikalny identyfikator IP.

9. Informatycy są szczególnie narażeni na przewlekłe choroby, takie jak ból oraz zwyrodnienia stawów i wady postawy ciała. Dlatego ważne jest to by uprawiać proste ćwiczenia i siedzieć przy komputerze prawidłowo.

10. Emotikony mają ponad 30 lat i pierwszą wysłaną z nich był uśmiech :-).