Ciekawostki

10 Ciekawostek w Dębkach

fot. Henryk Bielamowicz / Wikipedia

Dębki to bardzo mała osada znajdująca się w województwie pomorskim. Liczba ludności nie przekracza dwustu, ale i tak składa się przede wszystkim z rybaków oraz ich rodzin. Choć to niewielka miejscowość, to jednak cieszy się niesłabnącą popularnością i każdego roku ściąga rzesze turystów, którzy pragną na własne oczy zobaczyć prawdziwą wioskę rybacką.

1. Osada

Choć osada jest niewielka i z pewnością dla wielu ludzi niezbyt rozwinięta, to jednak pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą jeszcze z trzynastego wieku. Historia dotyczy Mściwoja II, który miał podarować Dębki siostrom Norbertankom.

2. Miejsca letniskowe

Po I Wojnie Światowej znacząca część Dębek została wykupiona z zamiarem stworzenia miejsc letniskowych.

3. Ujście rzeki

Zdecydowaną atrakcją jest ujście rzeki Piaśnicy w Dębkach. To miejsce, które oczarowuje i wygląda pięknie bez względu na porę roku.

4. Deptak

Sporą popularnością cieszy się również deptak w Dębkach. Miejsce uczęszczane przede wszystkim przez ludzi poszukujących spokojnych okoliczności w cudownej scenerii.

5. Dworek profesora Wrzoska

W Dębkach znajduje się fantastyczny Dworek profesora Wrzoska. Adam Wrzosek urodził się w drugiej połowie XIX wieku. Był znanym patologiem, historykiem medycyny oraz antropologiem. W swoich czasach uważany był za wybitnie zdolnego człowieka, który przecierał szlaki kolejnym pokoleniom.

6. Chałupy

Do dzisiaj można w Dębkach podziwiać chałupy pochodzące jeszcze z XIX wieku. Są to przede wszystkim chałupy rybackie, dające wgląd do tego, jak w minionych epokach wyglądała codzienność mieszkańców osady.

7. Plaża

Plaża w Dębkach odznacza się bardzo jasnym i drobnym piaskiem. Warto równocześnie podkreślić, że nie jest nawet w sezonie tak zatłoczona, jak w popularnych kurortach. Dla osób spragnionych wypoczynku z dala od tłumów Dębki są wobec tego doskonałą propozycją.

8. Spływ kajakiem

Warto również pamiętać o możliwości uczestniczenia w spływie kajakiem po Piaśnicy. To doskonała forma rozrywki i aktywnego wypoczynku dla rodzin z dziećmi i nie tylko.

9. Białogóra

Kilka kilometrów od Dębek znajduje się słynne wzniesienie o nazwie Białogóra. Mimo że ma zaledwie szesnaście metrów wysokości, to jednak jest doskonałym punktem widokowym, z którego rozpościera się widok na piękne okolice.

10. „Dzień Świra”

Ciekawostką jest, że to właśnie w Dębkach kręcono poszczególne sceny z kultowego już filmu Marka Koterskiego, pt. „Dzień Świra”.