Ciekawostki

Czym się kierować przy wyborze łyżew?

jazda na łyżwach

Niezależnie od tego, czy dopiero przymierzasz się do zakupu swoich pierwszych łyżew, czy też jesteś zapalonym miłośnikiem tego sportu i przed Tobą wybór kolejnej pary, warto abyś podczas wizyty w sklepie sportowym zwrócił uwagę na kilka elementów. 

Twoje pierwsze łyżwy

Czym się kierować przy wyborze łyżew?

Łyżwy figurowe czy hokejowe?

Jakie łyżwy wybrać dla dzieci?

Twoje pierwsze łyżwy

Z łyżwami jest trochę jak z deską na snowboard czy nartami. Najczęściej swoją przygodę zaczynasz z pożyczanymi: od rodziny, znajomy, firmy działającej obok lodowiska czy stoku. Nie ma w tym nic złego. Zanim zaczniesz inwestować w zakup sprzętu, masz okazję przekonać się, czy ci on w ogóle odpowiada, bawi cię, dobrze się czujesz na płycie lodowiska.

To także bardzo dobre rozwiązanie w przypadku dzieci – zanim przekonasz się, że Twoja pociecha rzeczywiście chce sezon zimowy (a często nie tylko ten okres) spędzić na lodzie, możesz wypożyczyć dla niej łyżwy. Niektore dzieci po pierwszych kilku wizytach na lodowisku zdecydowanie odmawiają dalszej zabawy.

O ile pierwsze wypożyczenia łyżew są absolutnie zrozumiałe, o tyle absolutnie odradza się zakup używanych butów tego typu. Oczywiście są one tańsze, natomiast z reguły jednocześnie mocno wyeksploatowana, niezadbane, a przez to jazda na nich może się okazać niebezpieczna. Nie musisz od razu wydawać majątku, natomiast lepiej kupić prostsze łyżwy w sklepie sportowym, niż model renomowanej marki, natomiast mocno wyeksploatowany.

Czym się kierować przy wyborze łyżew?

Łyżwa łyżwie nierówna, zanim wiec wybierzesz się na poszukiwanie idealnego modelu, warto przyjrzeć się kilku podstawowym typom łyżew. Dokonanie na wstępie wyboru między nimi znacznie ułatwi ci dalsze poszukiwania.

Zanim zaczniesz przeglądać konkretne propozycje, odpowiedz sobie na pytanie:

  • łyżwy plastikowe czy skórzane – dla osób początkujących najczęstszym wyborem są łyżwy plastikowe, wybór taki nie jest podyktowany tyle ceną, ile mocną stabilizacją stopy i kostki, jaką daje ten model, przy częstszym korzystaniu z łyżew modele tego typu się jednak nie sprawdzają, ponieważ jazda w takiej skorupie potrafi być męcząca; łyżwy skórzane są za to bardzo wygodne, dopasowują się do kształtu twojej nogi, ty zaś jeżdżąc na nich jesteś znacznie mniej zmęczony, niestety jednocześnie jesteś bardziej narażony na kontuzje, dlatego tego typu łyżew nie rekomenduje się osobom początkującym.
  • łyżwy na klamry czy ze sznurowadłami – te dwa systemy odpowiadające za utrzymanie się łyżew na nogach mają swoje plusy i minusy; klamry zapina się bardzo szybko, założenie butów trwa więc jedynie chwilę, niestety jednak w przypadku jej uszkodzenia, trudno o naprawdę; jeśli nawet jest to możliwe, to kosztuje sporo, a czasem potrzebne są nowe łyżwy; klamry dają możliwość regulacji, natomiast znacznie ograniczoną; sznurowadła z kolei wiąże się długo, jest to skomplikowany proces, natomiast gwarantuje idealną regulację przylegania buta do stopy, możesz łyżwę w ten sposób do nogi dopasować niemal perfekcyjnie; jeśli zaś sznurówka się zerwie, za kilka złotych kupisz nową.
  • łyżwy z regulacją rozmiaru czy bez – zaawansowani użytkownicy, młodzież i osoby dorosłe korzystają przede wszystkim z łyżew dopasowanych pod względem rozmiaru bardzo dokładnie; opcja regulacji rozmiaru w łyżwie najczęściej pojawia się w modelach dla małych dzieci; jest to rozwiązanie, które chroni rodziców przed koniecznością ponoszenia nowego wydatku co sezon, a czasem nawet dwa razy w trakcie jego trwania.

Łyżwy figurowe czy hokejowe?

Łyżwy figurowe to najczęstszy wybór wśród kobiet. Panowie z kolei wybierają znacznie masywniejsze łyżwy hokejowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ten schemat złamać. Wybór między łyżwami hokejowymi a figurowymi to przede wszystkim kwestia indywidualnych preferencji.
Jeśli lubisz szybką, agresywną, bardzo dynamiczną jazdę, wybierz model hokejowy. Jest on sztywny, bardzo masywny, z noskami o dodatkowych zabezpieczeniach (np. nakładach kompozytowych). W przypadku jakikolwiek upadku, kontaktu z drugim łyżwiarzem, uchronią się one przed kontuzją. Buty te świetnie zabezpieczają zarówno samą stopę, jak i kostkę. Łyżwy hokejowe wyróżniają się bardzo trwałą konstrukcją i wykorzystaniem materiałów wysokiej jakości. Często robi się je z włókna węglowego, niejednokrotnie podstawą jest skóra.

Łyżwy figurowe z kolei są bardzo zgrabne i lekkie. Świetnie sprawdza się, jeśli nad szybkość i dynamikę przekładasz styl jazdy, próbujesz nowych figur. W takim przypadku model hokejowy się nie sprawdzi. Ze względu na masywną jego konstrukcję ciężej ci będzie o naukę kolejnych kombinacji w jeździe. Modele figurowe idealnie dopasowują się do nogi (szczególnie te skórzane), zapewniają wyjątkowy komfort jazdy. Nie sprawdzają się jednak na lodowisku, na którym dominują agresywni zawodnicy ścigający się między sobą. W takim środowisku z łyżwami figurowymi łatwo o kontuzję.

Jakie łyżwy wybrać dla dzieci?

Wybór łyżew dla dzieci powinien odbywać się z uwzględnieniem nieco innych kryteriów. Chodzi przede wszystkim o możliwość zakupienia modeli z regulacją rozmiaru. Natomiast warto także zwrócić uwagę na modele 2w1, łączące w sobie łyżwy i wrotki. Latem wystarczy odkręcić płozę i zamienić ją na szynę z kółkami. To świetna opcja, która pozwala cieszyć się jazdą cały rok, a jednocześnie daje rodzicom szansę na małe oszczędności. Jeśli okaże się, że dziecko chce więcej czasu spędzić na lodzie i zacząć trenować, wtedy musisz pomyśleć o bardziej profesjonalnym modelu.