Podróże

Czy do ubezpieczenia samochodu potrzebny jest przegląd?

mały samochód

Przegląd, a właściwie badanie techniczne, jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy samochodów, co reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. W przypadku nowego pojazdu badanie należy wykonać do trzech lat od daty pierwszej rejestracji. Takie pierwsze badanie będzie ważne przez 2 lata, kolejne można zatem wykonać po ich upływie. Wszystkie pozostałe trzeba natomiast powtarzać już co rok. By jednak pojazd mógł wyjechać na drogę, konieczne jest jego ubezpieczenie. W związku z tym wielu kierowców zastanawia się, czy do ubezpieczenia samochodu potrzebny jest przegląd. Wyjaśniamy, co na ten temat mówią przepisy!

Ubezpieczenie samochodu – czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów, czyli OC, jest obowiązkowe, co reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. To polisa, która zapewnia poszkodowanemu rekompensatę szkód powstałych na skutek kolizji lub wypadku spowodowanego przez właściciela pojazdu, do którego przypisane jest OC. W razie kontroli drogowej lub wykrycia braku ubezpieczenia samochodu po wystąpieniu szkody posiadaczowi auta osobowego grozi kara w wysokości od 1200 do 6020 zł (dane na 2022 rok), w zależności od czasu przerwy w ubezpieczeniu pojazdu.

Osoby zastanawiające się, czy ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, mogą mieć na myśli również polisę Autocasco, czyli AC. W jej przypadku odpowiedź brzmi – nie, wykupienie AC nie jest konieczne. To ubezpieczenie dobrowolne, które jednak warto kupić. Jako jedyne umożliwia bowiem staranie się o otrzymanie odszkodowania w razie samodzielnego uszkodzenia własnego pojazdu lub szkody powstałej w wyniku zjawisk atmosferycznych (np. gradu), kolizji ze zwierzęciem czy przegryzienia kabli przez gryzonia.

By nie narazić się na wysoką karę finansową i zapewnić sobie pełną ochronę, sprawdź ubezpieczenie samochodu w ofercie PKO BP.

Czy można ubezpieczyć auto bez przeglądu?

Ustaliliśmy, że ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe. Warto przy tym dodać, że pojazd nie może wyjechać na drogę bez ważnego OC – umowę ubezpieczenia należy podpisać najpóźniej w dniu rejestracji auta. Z kolei wymagane pierwsze badanie techniczne nowego auta należy wykonać do trzech lat od jego rejestracji. Jak zatem mają się do siebie obie te informacje – czy można ubezpieczyć samochód bez przeglądu, skoro ten może poruszać się bez niego po drodze?

Ubezpieczyciel może, ale nie musi sprawdzać ważności badań technicznych podczas weryfikacji dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy. Dostarczenia ich nie wymaga też żadna ustawa, odpowiedź na powyższe pytanie uzależniają zatem wewnętrzne przepisy w firmie ubezpieczeniowej. Dotyczy to zarówno polisy OC, jak i AC.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia szkody komunikacyjnej, której bezpośrednią przyczyną był zły stan techniczny auta, ubezpieczyciel może żądać od swojego klienta zwrotu odszkodowania wypłaconego w ramach OC. Z kolei w przypadku AC może odmówić przyjęcia odpowiedzialności za szkodę.

Czy do przeglądu potrzebne jest OC?

Ciekawym zagadnieniem jest również odwrotna sytuacja, a zatem dylemat, czy do wykonania przeglądu potrzebne jest OC. Badanie techniczne można wykonać bez ważnego ubezpieczenia OC, pracownik stacji kontroli pojazdów nie ma bowiem uprawnień do weryfikowania takich informacji. Ważność polisy może sprawdzić wyłącznie policja.

materiał partnera