CiekawostkiEuropa

Ciekawostki o Cyprze Północnym

Cypr północny

Dla wielu odwiedzających przejście na kontrolowany przez Turcję Cypr Północny jest zbliżone do podróży w czasie. Minęły już zajęte kurorty, centra handlowe i znane międzynarodowe sieci na południu, zastąpione przez odległe wioski.

Greccy Cypryjczycy z południa w liczbie tysięcy osób często przekraczają północ, zarówno podczas jednodniowych wycieczek, jak i w przypadku noclegów. Wynika to w dużej mierze ze stopniowego otwierania zielonej linii, która de facto dzieli obie społeczności – obecnie istnieje siedem przejść granicznych. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Cyprze północnym.

Ciekawostki o Cyprze Północnym

1. Nicosia, stolica Cypru, jest obecnie jedyną stolicą na świecie, która została podzielona między dwa narody – Cypr Północny i Cypr Południowy.

2. „Key” wydany w 2011 roku był pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym nakręconym w całości na Cyprze Północnym.

3. Wieża Othello znajduje się w Famagusta na Cyprze Północnym.

4. Taekwondo i Karate są najpopularniejszymi sportami na Cyprze Północnym pod względem liczby uczestników.

5. Na Cyprze Północnym znajduje się 6 zamków krzyżowców.

6. Cypr wraz z Cyprem Północnym jest starą kolonią brytyjską i ma wiele tradycji.

7. Na Cyprze Północnym jedzie się po lewej stronie, podobnie jak w Wielkiej Brytanii.

8. Chociaż południe Cypru jest członkiem UE, Północ już nie.

9. Największa flaga na świecie znajduje się na Cyprze Północnym, namalowana na Górach Kyrenia.

10. Powierzchnia Cypru wynosi 3355 km2, z czego około 27% znajduje się na Cyprze Północnym.

11. Oficjalną religią Cypru Północnego jest islam, praktykuje 98% ludności.

12. Walutą na Cyprze Północnym jest turecka lira.

Informacje o Cyprze Północnym

13. Ponieważ Cypr Północny nie jest państwem uznanym na arenie międzynarodowej, zasady wjazdu są nieco mylące, ale o wiele łagodniejsze niż kilka lat temu, a wjazd z pewnością nie jest trudny.

14. W przypadku pobytów do 90 dni wizy nie są wymagane z wyjątkiem obywateli Armenii i Nigerii. Wizy można uzyskać w „przedstawicielstwach” w Londynie (29 Bedford Sq WC1B 3EG. ☎ +44 20 7631-1920), Waszyngtonie, D.C. Waszyngtonie (1667 K. Street, Suite 690, Waszyngtonie, D.C. 20006, USA. ☎ +1 202 887 6198), lub w Nowym Jorku (TRNC Office of the Representative, 821 United Nations Plaza, 6.

15. W przypadku pobytów do 90 dni obywatele kraju Unii Europejskiej lub Turcji mogą wjechać za pomocą paszport.

16. Należy pamiętać, że jeśli nie jesteś obywatelem UE/EFTA i wjeżdżasz na wyspę na północy, urzędnicy na południu mogą odmówić Ci wjazdu, chociaż przeprowadzają jedynie kontrole, które mogą być pobieżne.

17. Cypr Północny, oficjalnie Turecka Republika Cypru Północnego, jest państwem de facto obejmującym północno-wschodnią część wyspy Cypr. Cypr Północny, uznany jedynie przez Turcję, jest uznawany przez społeczność międzynarodową za część Republiki Cypryjskiej.

18. Cypr Północny rozciąga się od czubka półwyspu Karpass w północno-wschodniej części wyspy do zatoki Morphou, przylądka Kormakitis i jego najbardziej wysuniętego na zachód punktu, eksklawy Kokkina na zachodzie.

19. Jego najbardziej wysuniętym na południe punktem jest wioska Louroujina. Strefa buforowa pod kontrolą ONZ rozciąga się między Północnym Cyprem a resztą wyspy i dzieli Nikozję, największe miasto wyspy i stolicę.

20. Zamach stanu w 1974 r., przeprowadzony w ramach próby przyłączenia wyspy do Grecji, spowodował inwazję Turcji na Cypr. Spowodowało to eksmisję dużej części greckiej ludności północnej Cypru, ucieczkę Turków cypryjskich z południa oraz rozbiór wyspy, co doprowadziło do jednostronnego ogłoszenia niepodległości przez Północ w 1983 roku.

21. Cypr Północny jest silnie uzależniony od Turcji pod względem wsparcia gospodarczego, politycznego i wojskowego.

22. Cypr jest krajem podzielonym. Strefa buforowa ONZ (znana jako zielona linia) oddziela samozwańczą Republikę Cypru Północnego i kontrolowane przez Grecję południe.