Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o Coldplay

źródło: Wikipedia

Coldplay to znany zespół rockowy, który założony został w Wielkiej Brytanii w 1996 roku. Grupa sprzedała miliony egzemplarzy płyt na całym świecie, wystąpiła setki razy przed publicznością na różnych kontynentach i została nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami.

1. Początkowo zespół nosił nazwę Starfish, która została zmieniona w 1998 roku.

2. W 2011 roku Coldplay wystąpił wraz z innymi gwiazdami na specjalnym koncercie memoriałowym, który zorganizowany został na cześć Steve’a Jobs’a, jednego z założyciela ogromnej firmy Apple.

3. Płyta „Mylo Xyloto” została okrzyknięta najlepiej sprzedającym się albumem roku 2011 w Polsce, Szwajcarii, Portugalii, Szwecji, Nowej Zelandii, Kanadzie, Australii i wielu innych państwach na całym świecie.

4. Do tej pory zespół wydał 8 albumów. Pierwszy z nich ukazał się w 2000 roku, zaś ostatni – Music of the Spheres – w 2021 roku.

5. W skład zespołu wchodzi czterech członków: Chris Martin, Jonny Buckland, Guy Berryman i Will Champion.

6. Pierwszy album zespołu o nazwie „Safety EP” zawierał cztery utwory i został wydany w 1998 roku. Nakład płyty wynosił zaledwie 500 egzemplarzy.

7. Coldplay wielokrotnie zdobywał nagrody w wielu ważnych muzycznych plebiscytach. Zespół został nagrodzony m.in. siedmioma Nagrodami Grammy, ośmioma wyróżnieniami plebiscytu Britt Music Award i pięcioma statuetkami stacji MTV na konkursie MTV Music Award.

8. Wokalista grupy, Chris Martin, związany był ze słynną aktorką Gwyneth Paltrow, z którą ma dwójkę dzieci. Po rozwodzie związał się również na jakiś czas z inną amerykańską aktorką i modelką Dakotą Johnson, która znana jest przede wszystkim z odgrywania głównej roli w serii „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

9. Zespół Coldplay wielokrotnie brał udział w akcjach i koncertach charytatywnych. Zagrał na serii koncertów organizowanych przez Bono „Live 8” i wziął udział w akcji charytatywnej dla Haiti po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, które doprowadziło do zniszczenia niemal całego kraju.

10. Zespół nagrał piosenki w duetach m.in. z Seleną Gomez, Beyonce, raperem Jay-Z i Noelem Gallagherem, wokalistą zespołu Oasis.

11. Wydana w 2008 roku płyta zatytułowana „Viva la Vida or Death and All His Friends” została okrzyknięta mianem najszybciej sprzedającego się albumu w historii. Zaledwie w trzy dni sprzedano ponad 300 tysięcy egzemplarzy płyty. Album zdobył zresztą miano jednej z najlepszych rockowych płyt wszechczasów.

12. W swojej całej historii zespół sprzedał ponad 80 milionów płyt.

13. Coldplay zorganizował zaledwie 8 oficjalnych tras koncertowych. Jednak w czasie trwania każdej z nich odbywały się setki koncertów – sama trasa promująca płytę „X&Y” (Twisted Logic Tour) liczyła 120 koncertów na terenie różnych kontynentów i trwała ponad rok.

14. Lider i wokalista zespołu, Chris Martin, został okrzyknięty przez organizację PETA „najseksowniejszym wegetarianinem”. Muzyk w rzeczywistości od wielu lat nie je mięsa, a także wspiera finansowo kilka prozwierzęcych organizacji.

15. Muzycy zespołu Coldplay kilkukrotnie odmawiali słynnym przedsiębiorstwom reklamowym zgody na użycie ich piosenek. Miało to miejsce m.in. w przypadku koncernu Coca Cola oraz marki odzieżowej GAP.