Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek o Brzyduli

brzydula ciekawostki

Cieszący się popularnością na całym świecie serial o losach bohaterki nazywanej Brzydulą niesie pozytywne przesłanie dla współczesnych widzów. Zawiera elementy komedii jak i treści obyczajowe. Poniżej 10 ciekawostek związanych z tym serialem.

1. Kolumbijski pierwowzór telenoweli znanej na całym świecie o nazwie „Yo soy Betty” zdobył w 2010 roku Rekord Guinnessa dla najlepszej telenoweli w historii.

2. Kolumbijski oryginał został przetłumaczony na 25 języków oraz zekranizowano około 30 adaptacji na całym świecie. Od pojawienia się tej telenoweli w 2019 r. na meksykańskim Netflixie pozostaje ona w pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych pozycji.

3. W Polskiej wersji serialu zatytułowanej „BrzydUla” kandydatkami do roli głównej bohaterki były m.in. Natasza Urbańska, Joanna Jabłczyńska, czy Małgorzata Socha. Ostatecznie wybór padł na praktycznie nieznaną w tamtym czasie Julię Kamińską.

4. Motywem przewodnim polskiej produkcji jest piosenka Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście” wykonana przez odtwórczynie głównej roli, Julię Kamińską.

5. Nad powodzeniem produkcji „BrzydUli” czuwała ekipa profesjonalistów. Poczynając od takich pisarzy jak Łukasz Orbitowski, czy Jakub Żulczyk, poprzez satyryczkę Marię Czubaszek, a kończąc na Wojciechu Smarzowskim, który wyreżyserował 20 pierwszych odcinków.

6. Grająca serialową Paulinę Febo, Maja Hirsch, w trakcji kręcenia serialu nosiła na planie perukę. Dzięki temu idealna fryzura jej bohaterki nie wymagała codziennego układania.

7. Pierwsze odcinki „BrzydUli” oglądało średnio 2 mln widzów. Do obejrzenia odcinka finałowego zasiadło aż 5 milionów widzów.

8. W 2010 roku serial otrzymał Telekamerę za najlepszą adaptację serialu zagranicznego. Druga nagroda została przyznana Juli Kamińskiej w kategorii najlepsza aktorka.

9. Polska wersja kolumbijskiego hitu była kręcona głównie w specjalnej hali produkcyjnej, mieszczącej się w podwarszawskich Łazach oraz w Warszawie przy ulicy Lwowskiej 19.

10. W polskiej wersji serialu pojawiło się wiele charakterystycznych i barwnych postaci. Najlepiej zapamiętana została Violetta Kubasińska grana przez Małgorzatę Sochę. W pamięci widzów na długo zostały jej dziwne riposty i charakterystyczny sposób przekręcania związków frazeologicznych. Bardzo lubiany przez fanów był także projektant Wieńczysław Wycior, nazywany Pschemko. W serialu zagrał go Jacek Braciak.