Polska

Co warto zobaczyć i zwiedzić we wsi Rowy

morze bałtyckie

Rowy to bardzo popularna, choć niewielka, nadmorska wieś letniskowa, położona w województwie pomorskim, na Wybrzeżu Słowińskim na zachód od jeziora Gardno, u ujścia rzeki Łupawy. Swego czasu osada rybacka, dziś miejscowość turystyczna bardzo chętnie odwiedzana w okresie letnim. Pomimo swych niewielkich rozmiarów wieś ma do zaoferowania dosyć dużo atrakcji. Do najpopularniejszych zaliczyć można:

1. PLAŻA to główny powód, dla którego turyście odwiedzają Rowy. We wsi wydzielone zostały dwa letnie kąpieliska. Pierwsze z nich to Rowy Zachów, jego łączną długość linii brzegowej wynosi 400 metrów. Do plaży prowadzą 4 zejścia. Drugie kąpielisko to Rowy Wschód, którego łączną długość linii brzegowej wynosi 200 m. Do plaży prowadzi 1 zejście. Plaże są czyste, mniej zaludnione od kąpielisk w większych ośrodkach letniskowych i przyjazne dla rodzin z dziećmi.

2. PORT MORSKI ROWY znajduje się na ujściowym odcinku rzeki Łupawy, który odchodzi od jeziora Gardno do Morza Bałtyckiego. Położony jest na Wybrzeżu Słowińskim, będącym mezoregionem Pobrzeża Koszalińskiego, ok. 35 km morzem na zachód od portu Łeba oraz 16 km na północny wschód od portu Ustka. W porcie stacjonuje około 10 kutrów rybackich, pogłębiarka „Belona” i kilka łódek. Można tam kupić ryby prosto z kutra czy przyjrzeć się na żywo pracy miejscowych rybaków.

3. KOŚCIÓŁ NEOROMAŃSKI jest najważniejszym zabytkiem na terenie wsi. Świątynia wybudowana została w połowie XIX wieku – w latach 1844 – 1849, posiada charakterystyczny kształt, który zawdzięcza pochodzącym z Kamiennej Wyspy na jeziorze Gardno głazom. Niedaleko kościoła znajduje się drewniana dzwonnica, nieodłącznie kojarzona ze świątynią. Z budową kościoła związanych jest wiele podań i legend. Mają one wspólnego bohatera, którym jest diabeł. Będąc w okolicy warto popytać o nie miejscowych.

4. WYPOŻYCZALNA GOKARTÓW znajduje się na ulicy Nadmorskiej, niedaleko Willi Viking. Do dyspozycji turystów jest tam kilkanaście pojazdów o zróżnicowanej konstrukcji. Wypożyczyć można jedno, dwu, jak i wieloosobowe pojazdy różnych wielkości i typów. Gokarty przeznaczone są zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Jest to pomysł na oryginalny i aktywny wypoczynek, który stanowić będzie ciekawe oderwanie od nadmorskiej rutyny. W okresie letnim wypożyczalnia czynna jest przez 7 dni w tygodniu.

5. MEGALANDIA PARK to wyjątkowo dobry pomysł na spędzenie czasu. Ta zaczarowana kraina charakteryzuje się wieloma oryginalnymi atrakcjami związanymi z historią o czarodzieju. Zapoznacie się z nią podczas zwiedzania parku.

Odwiedzając MegaLandię Zaczarowaną Krainę, znajdziecie rzeczy stworzone przez czarodzieja takie jak zaczarowaną ścieżkę czarodzieja, labirynty w tym jedyny w Polsce z parawanów plażowych, wyścigowe tory dla kulek, kreatywne rodzinne gry i zabawy, strefę klocków lego w rozmiarze XXL, iluzje i złudzenia optyczne, strefę relaksu, króliczkowo, to i wiele innych nietuzinkowych atrakcji.
Całość uzupełniają dmuchane zjeżdżalnie, które są w cenie biletu bez limitu czasu.

Latem codzienne na scenie występują artyści, każdego dnia inni m.in. cyrk, iluzjoniści znani z „Mam Talent”, fakir, balonowe show, brzuchomówca, a także wyjątkowo zabawne spektakle.

A co najważniejsze wszystkie atrakcje są w cenie biletu do parku bez dodatkowych opłat.

6. MORSKIE REJSY są ciekawą alternatywą od plażowania i morskich kąpieli. W Rowach do wyboru mamy rejs stylizowanym na okręt piracki statkiem wycieczkowym JAGA, kutrem rybackim DAR-36 czy szybką łodzią motorową.

7. SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY to jeden z dwóch nadmorskich, oraz dwudziestu trzech łącznie parków narodowych w Polsce. Zajmuje powierzchnię 32 744, 03 ha, zaś utworzony został 1 stycznia 1967. Rowy znajdują się na jego terytorium. Jedną z największych atrakcji, jakie ma do zaoferowania ten wyjątkowy pod względem walorów przyrodniczych obszar chroniony są ruchome wydmy – piaszczyste wzniesienia uformowane przez wiatr, które charakteryzują się tym, że mniejsze ziarna, które w piasku nadmorskim występują nielicznie, zwiewane są ze szczytu formacji. Ponieważ wydmy nie są blokowane przez rosnącą na nich roślinność dochodzi do stopniowego przemieszczania się ich szczytów. Najwyższa w wydm ruchomych na terenie parku – Łączka o wysokości 42 m n. p.m przemieszcza się od 3, 5 do ok. 10 m w rok.

8. LICZNE ŚCIEŻKI PIESZE I ROWEROWE to kolejna atrakcja wakacji w Rowach. Pozwalają one na aktywny, a jednocześnie różnorodny wypoczynek w pięknych okolicznościach przyrody – okoliczne lasy sosnowo-świerkowe zachęcają do spacerów i przejażdżek rowerowych. Warto w ten sposób zwiedzić okolice, które także pełne są ciekawych atrakcji.

9. LATARNIA MORSKA znajduje się między Łebą a Rowami, w niewielkiej miejscowości Czołpino, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Dojść można do niej urokliwą leśną drogą o długości około 1, 5km. Jest to jedna z ładniejszych i bardziej urokliwych nadmorskich latarni, mierząca 25, 2m, o zasięgu światła 12 Mm.

10. MUZEUM WSI SŁOWIŃSKIEJ W KLUKACH. Kluki to niewielka wioska znajdująca się nieopodal Rowów. Odwiedziny w tym muzeum polecane są dla wszystkich tych, którzy cenią sobie kontakt z historią i kulturą odwiedzanych miejsc. Powodem, dla którego powstało to niewielkie muzeum była chęć ratowania kultury materialnej dawnej ludności kaszubskiej, zwanej Słowińcami. Autentyczności dodaje mu położenie w niewielkiej miejscowości, w samym środku wiejskiej społeczności. W muzeum podziwiać można stare chałupy i zagrody, tętniące życiem zwłaszcza w trakcie organizowanych tam licznych imprez folklorystycznych, na przykład bardzo popularnego Czarnego Wesela.

11. OKOLICE Rowów (poza wspomnianym już muzeum w Klukach) również warte są odwiedzenia podczas wypoczynku w tej urokliwej miejscowości. Szczególnie warte zobaczenia są: promenada, port, twierdza i latarnia morska w Ustce; Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie; szlak Gryfitów książąt pomorskich i wystawa dzieł Witkacego w Słupsku; wzgórze Rowokół z wieżą widokową i Muzeum Przyrodnicze SPN w Smołdzinie; ruchome wydmy w miejscowościach Czołpino i Rąbka obok Łeby i wiele innych.