Polska

Opolskie – atrakcje dla dzieci. Co warto zobaczyć z dzieckiem w opolskim?

Zamek w Mosznej

Województwo Opolskie jest najmniejszym z całej szesnastki, choć to nie stoi na przeszkodzie, by było po brzegi wypchane atrakcjami dla dzieci i dorosłych. To idealny region Polski na wakacyjną objazdówkę, podczas której będzie można dzieciom zaserwować czas pełen fantastycznych wrażeń.

Wystarczy tylko wspomnieć, że w obrębach województwa znajduje się między innymi Szlak Czarownic oraz całe mnóstwo zamków wpisanych do rejestru zabytków. Można by śmiało rzec, że Opolszczyzna usiana jest zamkami z różnych epok, które dziś stanowią nie lada atrakcję dla turystów.

1. Chcąc zapewnić dzieciom udaną wycieczkę, warto udać się do Stumilowego Lasku Kubusia Puchatka znajdującego się niedaleko Zdzieszowic. To jedna z największych atrakcji województwa opolskiego, która każdego roku ściąga w swoje strony mnóstwo rodzin z dziećmi. Miejsce jest wyjątkowego z wielu względów. Przede wszystkim, daje możliwość podejrzenia z bliska domków newralgicznych postaci z bajki Alana Alexandra Milne’a. Tym sposobem dzieci będą mogły zajrzeć do chatki Prosiaczka czy Królika, który pod chatką ma prywatną hodowlę marchewek. Naturalnie, znajduje się tam również domek Kubusia, w którym nie mogło zabraknąć beczułek z ulubionym miodem misia. To miejsce, w którym bezustannie coś się dzieje, a to za sprawą zaangażowanych animatorów, którzy dbają o to, by nuda nigdy nie zawitała w ich progi. Można również skorzystać z miejscowej knajpki serwującej pyszne dania i przekąski.

2. Województwo Opolskie to także miejsce, które wielu osobom kojarzy się z fantastycznym zamkiem w Mosznej. Zamek w Mosznej to aż 365 pomieszczeń, a przede wszystkim bajkowa sceneria. Mówi się nie bez powodu, że to jeden z najbardziej bajecznych zamków, jakie zostały zbudowane na terenie Polski. Zamek posiada 99 charakterystycznych wież, które nadają mu klimatu rodem z baśni. Cieszy się popularnością w porze zimowej, ponieważ organizowane tutaj zimowiska dla dzieci z udziałem fantastycznych koncertów świetlnych sprawiają, że każde dziecko ma szansę chociaż przez chwilę poczuć się jak w świecie Harrego Pottera. Latem zainteresowanie miejscem nie spada. Dzieci mają szansę nie tylko zwiedzić wytworne sale udostępnione zwiedzającym, ale także pobawić się na specjalnym placu zabaw, który nieco przypomina miniaturę całego obiektu. Nie brakuje tutaj również ścianek wspinaczkowych i uwielbianych piaskownic.

3. Jurapark w Krasiejowie to niezwykła przygoda nie tylko dla dzieci fascynujących się światem dinozaurów, ale dla wszystkich osób, które pragną doświadczyć czegoś nietypowego i po prostu przyjemnie spędzić dzień. To jedno z tych miejsc, w którym edukacyjna wartość przeplata się z ogromną dawką fantastycznej zabawy. W parku znajdziemy nieco ponad dwieście dinozaurów, które zostały stworzone z zachowaniem faktycznych rozmiarów. Jest to wobec tego niepowtarzalna okazja, by na własnej skórze przekonać się o ich wielkości. Sporym zainteresowaniem najmłodszych cieszy się także Kino Emocji 5D oraz park rozrywki. To wyjątkowe miejsce, w którym można spędzić cały dzień, dostarczając sobie bez przerwy nowych wrażeń. W Juraparku nie brakuje również pawilonu paleontologicznego oraz parku ewolucji.

4. Młodzi entuzjaści architektury z pewnością docenią kolejne miejsce na mapie Opolszczyzny, czyli Park Miniatur w Olszowej. Do tej pory w parku umieszczono osiemnaście miniatur najważniejszych i z pewnością najpiękniejszych bazylik oraz katedr. Obiekty zachwycają jakością wykonania i niesamowitą dbałością o najdrobniejsze nawet szczegóły.

5. Warto udać się do Muzeum Wsi Opolskiej, by na własne oczy przekonać się o tym, jak żyli i funkcjonowali nasi przodkowie. To miejsce, które sprawia wrażenie, jakby czas zatrzymał się tutaj setki lat temu. Skansen powstał w latach sześćdziesiątych i trzeba przyznać, że od tamtej pory stanowi jedną z najbardziej rozchwytywanych atrakcji w samym Opolu. Miejsce zachwyca ekspozycjami. Warto również przed przyjazdem sprawdzić aktualną ofertę, ponieważ opiekunowie dbają o to, by miejsce tętniło życiem. Organizowane są wobec tego plenerowe imprezy oraz edukacyjne warsztaty dla dzieci oraz dorosłych.

6. Będąc w Opolu warto również udać się do opolskiego zoo, które uważa się za jedno z najlepszych w całym kraju. Pracownicy zoo bardzo dobrze wiedzą, jakie znaczenie dla planety mają zwierzęta i jak bardzo są zagrożone w obecnych czasach. Właśnie dlatego organizują niesamowicie ciekawe spotkania edukacyjne dla dzieci, w trakcie których dzieci mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i nieco uwrażliwić na kwestie środowiskowe. Z pewnością największą atrakcją są ustalane o konkretnych godzinach karmienie niektórych zwierząt. To widowisko, które zachwyci najmłodszych.

7. Przemierzając województwo Opolskie po prostu nie można pominąć Fabryki Robotów. To miejsce, którego nasze dzieci nie będą chciały opuścić. W fabryce będziemy mieli do czynienia z robotami wszelkiej maści, począwszy od tych z Gwiezdnych Wojen, a na Transformersach kończąc. Niektóre roboty bywają bardzo rozmowne. Warto dodać, że wszystkie roboty zostały wykonane przez właściciela fabryki.

8. Warto udać się do Arboretum Lipno, w którym na powierzchni nieprzekraczającej cztery hektary umieszczono setki drzew i krzewów, których nie będziemy mieli okazji podziwiać w jakimkolwiek innym miejscu. To wyjątkowo zaciszne miejsce, idealne na rodzinny spacer i doskonałe dla dzieci, które doceniają piękno natury.

9. Młodzi miłośnicy mocnych wrażeń powinni ucieszyć się ze spływu kajakami. Spływy kajakowe rzeką Mała Panew to jedna z tych atrakcji, która fantastycznie sprawdzi się letnią porą i będzie doskonałym urozmaiceniem dla każdego dziecka. Do wyboru mamy kilka tras, z czego przepłynięcie najdłuższej zajmuje około trzech godzin.

10. Rosenau – Zaginione miasto to kolejna miejsce na mapie Opolszczyzny, które można, a nawet trzeba odwiedzić, zwłaszcza w gorący letni dzień. To wyjątkowy wodny park rozrywki z cudownymi zjeżdżalniami, basenami, a nawet kinem 7D.

11. Stobrawski Park Krajobrazowy – Wspaniały las pełen bujnej przyrody oczekuje na odkrycie. Osoby podróżujące samochodem mogą skorzystać z parkingu przy Elizjum i zaledwie kilka kroków po drugiej stronie drogi znajduje się tajemnicza ruina kamiennej rotundy. W głębi lasu można napotkać wiele budowli i ruin. OD strony parkingu w lesie można znaleźć grzyby, co stanowi dodatkową atrakcję dla miłośników przyrody.