Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Radomiu w Lato

źródło: Rafał Terkner / Wikipedia

Radom jest starym miastem położonym w województwie mazowieckim nad rzeką mleczną. Jego historia sięga VIII wieku. Dla jednych jest to nieciekawe miasto w Polsce, dla innych bardzo interesujące i unikalne. Najlepiej odwiedzić je i sprawdzić gdzie leży prawda. Jakie są najlepsze atrakcje w Radomiu będąc tutaj latem? Przekonajmy się:

1. Rynek w Radomiu

Bardzo duży okazały plac z ciekawym Ratuszem i uroczymi kamieniczkami. Najbardziej znane z nich to Dom Gąski i Dom Esterki. Obecnie mieści się tam Muzeum Sztuki Współczesnej. Zobaczyć tu można sztukę polską pochodzącą z drugiej połowy XX wieku. Radomski ratusz uchodzi za najładniejszą tego typu budowlę w całej Polsce.

2. Stary Ogród

Jest to jeden z najładniejszych a zarazem zabytkowy park w Radomiu. Po modernizacji powstały nowe, utwardzone alejki, nowoczesny plac zabaw dla dzieci i siłownia. Jest tez mała fontanna i oczko wodne. Idealne miejsce na spacer, zwłaszcza w upalny dzień.

3. Pokazy lotnicze

Radom słynie z największych w Polsce pokazów lotniczych Air Show Radom. Odbywają się one na lotnisku wojskowym Radom- Sadków. Impreza organizowana jest co dwa lata i przyciąga wiele osób nie tylko z Polski ale i z zagranicy. Podczas pokazów udostępniona jest również wystawa statyczna różnych statków latających. Niesamowite widowisko jest świętem całego miasta.

4. Zalew Borki

Zalew powstał na rzece Mlecznej. W okresie letnim stanowi idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych i do plażowania. Wokół zalewu powstała szeroko rozbudowana infrastruktura turystyczna. Pojawiły się małe punkty gastronomiczne i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wytyczono też malowniczą ścieżkę rowerową biegnącą wokół zalewu. W sezonie odbywają się tu liczne imprezy plenerowe, zarówno muzyczne jak i sportowe.

5. Park Trampolin JumpWorld

Miejsce dobrze znane miłośnikom aktywnego spędzania czasu. Mnóstwo trampolin, basenów z gąbkami i przyrządów do skakania. Miejsce dla każdego. Zupełnie bezpieczne zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

6. Ulica Żeromskiego

Ulica, która zaczyna się na radomskim rynku i prowadzi przez najstarszą zabytkową część miasta. Bardzo ciekawie wygląda tunel ze światłami. Wzdłuż całej ulicy jest mnóstwo barów i knajpek. Latem miło jest posiedzieć przy fontannie, która mieni się różnymi kolorami. To miejsce najbardziej uczęszczane przez mieszkańców i przyjezdnych. Uważni obserwatorzy zapewne zauważą napis na jednej ze ścian budynku informujący, że od roku 1893 mieścił się tam skład win Stanisława Wierzbickiego.

7. Galeria Słoneczna

Miejsce, jakich pełno w każdym większym mieście a mimo to cieszące się dużym zainteresowaniem. Wiele sklepów, barów, restauracji. Wszystko w jednym miejscu, latem przyjemnie chłodno a zimą ciepło, dzięki nowoczesnej klimatyzacji. Dobry pomysł na zajęcie w deszczowy dzień. Wiele sklepów z markową odzieżą, ze sprzętem elektronicznym i wiele miejsc, w których można posilić się i wypić kawę. To nie tylko obiekt handlowy ale i centrum rozrywki.

8. Muzeum Wsi Radomskiej

Pięknie odwzorowana stara wieś, z drewnianymi chałupami krytymi strzechą, z małymi okienkami i bielonymi ścianami. To taka wieś jaką pamiętamy z babcinych opowiadań albo ze starych filmów. Wnętrza domów wyglądają tak jakby właściciel wyszedł tylko na chwilę i zaraz wróci. Wszystko czyste, schludne i w dużej mierze oryginalne. Na terenie skansenu zgromadzono wiele sprzętów z dawnych wsi. Niektóre z nich aby uchronić przed zniszczeniem przez warunki atmosferyczne osłonięto szklanymi taflami. Wrażenie potęguje fakt, że nie jest to skansen skupiający kilka domów ale cały kompleks, ze stawami, lasami, ścieżkami. Taka dawna wioska w mieście. Na terenie skansenu odbywają się różne imprezy, pokazy i warsztaty.

9. Muzeum Jacka Malczewskiego

Tego miejsca nie można ominąć. To tutaj znajduje się największa kolekcja obrazów Malczewskiego i innych znanych artystów. Poza obrazami zobaczyć można prace rzemiosła artystycznego i rysunki. Za najcenniejszy eksponat uznawany jest rysunek Fryderyka Chopina – portret Bogumiła Samuela Lindego. Całe muzeum podzielone jest na kilka działów. Jest dział historii, przyrody i archeologii. Każdy znajdzie coś co go zainteresuje. Niektóre wystawy organizowane są czasowo. W każdą niedzielę, wystawy można oglądać bezpłatnie.

10. Galeria Historii Miasta

Krok po kroku pokazana historia Radomia od najdawniejszych czasów aż po współczesne. Największym zainteresowaniem cieszy się makieta miasta w skali 1:500. Składa się z 1726 budynków, z 9 kościołów i 113 ulic. Wszystko zostało dokładnie odwzorowane i przedstawione. Ściany galerii pokrywają obrazy pokazujące jak na przełomie wieków zmieniało się miasto. Zbiory galerii wciąż się powiększają. Pojawiają się nowe przedmioty i wyroby pochodzące z tutejszych fabryk i zakładów. Galeria jest mała ale bardzo interesująca. W dwóch pomieszczeniach zgromadzono to co dla historii Radomia najcenniejsze.

Radom to miasto, które warto zwiedzić. Może przy okazji a może po prostu przyjechać i zobaczyć to czym tak bardzo zachwycała się Jacek Malczewski i Józef Brandt. Nie bez powodu przecież miejscowość nazywana jest miastem polskich malarzy.