Polska

Co warto zobaczyć w Jastarnii i okolicach razem z dziećmi

plaża w Jastarni
źródło: Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / Mariusz Cieszewski / Flickr.com

Jastarnia to miasto w województwie pomorskim, leżące pośrodku Mierzei Helskiej. Ten nadmorski kurort posiada pięć kąpielisk morskich, port i trzy przystanie morskie.

Miasteczko oprócz piaszczystych i szerokich plaż, ma do zaoferowania mnóstwo możliwości spędzenia wolnego czasu, odpowiednich dla rodzin z dziećmi. Poniżej znajduje się zestawienie turystycznych atrakcji, jakie czekają w Jastarni i okolicach.

1. Skansen Fortyfikacji

To cztery ciężkie schrony bojowe o kryptonimach: „SOKÓŁ”, „SABAŁA”, „SARAGOSSA” i „SĘP”. Stanowią one pozostałość zabudowanych w roku 1939 fortyfikacjach, które przedzielały w poprzek Mierzeję Helską i tym samym zamykały dostęp do półwyspu od lądowej strony.

2. Park Linowy Ju – huu

Znajduje się w Juracie i gwarantuje niesamowitą rozrywkę dla całej rodziny. Pełne bezpieczeństwo gwarantuje atestowany sprzęt oraz wykwalifikowani instruktorzy. Jest tu kila tras: 3 klasyczne trasy: łatwa, trudna i ekstremalna oraz trasę „Tarzanek”, zawieszoną na wysokości 150 cm i przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Dzieci mogą tu pokonywać przeszkody takie jak kładka, tyrolki czy ścianka wspinaczkowa. Kolejna to „Skok Tarzana”, która jest przeznaczona dla dzieci powyżej 10 roku życia Dodatkową atrakcją jest trasa „King – Kong”, gdzie na nisko zawieszonym torze trzeba użyć swojej kreatywności, aby skutecznie przejść trasę Ten tor jest stylizowany na dżunglę, taką jaką możemy zobaczyć w filmie o gigantycznym gorylu. Na pewno żadne dziecko nie będzie rozczarowane ilością atrakcji dedykowanych specjalnie dla nich.

3. Chata Rybacka

Została wybudowana w roku 1881 z powyrzucanych przez morze resztek z rozbitych statków i okrętów. Wystrój wnętrza stanowi oryginalne wyposażenie tradycyjnej rybackiej chaty. Odwiedzenie tej chaty może nas przenieść do czasów, kiedy to głównym zajęciem mieszkańców nadmorskich regionów było właśnie rybołówstwo. Niektóre sprzęty w chacie pochodzą z XV wieku inne z XIX. Po muzeum oprowadza turystów Marian Selin – poeta i gawędziarz.

4. Loty widokowe na Półwyspie Helskim

Atrakcja ta dostarczy na pewno każdemu sporej dawki emocji. Loty widokowe to propozycja na niebanalne urozmaicenie pobytu nad morzem. Z samolotu lub helikoptera można podziwiać piękne widoki i morskie pejzaże, co na pewno będzie niezwykłym przeżyciem dla każdego dziecka.

5. Molo widokowe

Powstałe w roku 2005 molo ma długość 120 metrów na pewno stanowi ciekawy element w morskim krajobrazie. Przy molo znajdują się liczne punkty gastronomiczne, takie jak puby, smażalnie ryb, lodziarnie czy cukiernie. Jest tu także wypożyczalnia wodnego sprzętu i szkoła windsurfingu. Jest to ulubione miejsce turystów w okresie letnim, którzy cenią sobie możliwość spacerowania po molo.

6. Port morski w Jastarni

Wybudowano go w roku 1926 na potrzeby rybołówstwa. W części zachodniej cumują rybackie łodzie, statki oraz kutry, a we wschodniej mieści się baza płetwonurków, a także ośrodek żeglarstwa sportowego. W porcie można zobaczyć popularny Żaglowiec „Generał Zaruski”, który służył przez wiele lat LOK – owi w celu odbywania rehabilitacyjnych rejsów dla osób niepełnosprawnych. W sezonie wielu turystów tutaj zagląda, aby z bliska obejrzeć rybacki sprzęt.

7. Fokarium

Znajduje się na Helu, a początkiem działalności było znalezienie samca foki szarej – Balbina na plaży w Juracie w roku 1992. Pierwszym celem było odtworzenie kolonii foki szarej nad Bałtykiem. Mieszczą się tu trzy baseny hodowlane, w których można obserwować życie fok. Dla zwiedzających została udostępniona wystawowa sala „Ssaki naszego morza”. Fokarium jest czynne cały rok.

8. Oceanpark we Władysławowie

To świat oceanicznej przyrody, który został tu zaprezentowany w bardzo ciekawej formie. Największą atrakcją są modele morskich zwierząt wykonane w rzeczywistej skali, przez co dziecko może zobaczyć jak dany ssak wygląda naprawdę. Można tu podziwiać salę z rybimi rzeźbami czy specjalnie przygotowaną salę „spacer po dnie oceanu”. Na dzieci czeka również pokaz multimedialny z animowanym wielorybem, place zabaw, huśtawki, dmuchane zamki, trampoliny, zjeżdżalnie i cała masa innych, nie miej ciekawych form zabawy. Park jest czynny zazwyczaj od maja do października.

9. Lunapark Sowiński

To atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wesołe miasteczko mieści się przy Domu Rybaka i oferuje mnóstwo zabawy. Znajdziemy tu kolejkę górską, gokarty, kilka bardziej ekstremalnych urządzeń takich jak: condor, splash shake i space loop. Można zwiedzić dom do góry nogami czy udać popływać na wodnych łabędziach. Na pewno każdy znajdzie tutaj cos dla siebie.

10. Bawialnia w Rozumkowie

To bardzo ciekawa możliwość do spędzenia czasu naszych pociech. W wakacyjnym okresie bawialnie są dostępne praktycznie na całym Półwyspie Helskim. Wykwalifikowani animatorzy organizują wspaniale czas każdemu dziecku. W ogromnym namiocie dzieci mogą liczyć na atrakcje takie jak: robienie zwierzątek z baloników, malowanie buziek czy tematyczne warsztaty. Będzie to na pewno interesująca forma zajęć dla każdego dziecka.