Polska

Co warto zwiedzić i zobaczyć w Elblągu

źródło: Paweł Sutkowski / Wikipedia

Elbląg to bardzo ciekawa miejscowość historyczna, jedno z najstarszych miast w Polsce. Założone zostało w 1237 roku przez mistrza zakonu krzyżackiego. Miasto położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego, niedaleko Malborka. Sprawdź też nasz tekst na temat najlepszych atrakcji w Elblągu i o najlepszych restauracjach w Elblągu. Na turystów czekają w Elblągu liczne atrakcje, między innymi:

1. KANAŁ ELBLĄSKI jest jedną z największych atrakcji na całych Mazurach. Jest to unikalny w skali światowej zabytek sztuki hydrograficznej. Kanał składa się z trzech odcinków zasadniczych o długości 129, 8 km oraz wielu dodatkowych odgałęzień bocznych; jego łączna długość to 147 km. Kanał obejmuje jeziora i żeglowne odcinki rzek uchodzących do jeziora Drużno i Zalewu Wiślanego. Ponadto jest to jedyny szlak na świecie, po którym statki mogą nie tylko płynąć po wodzie, ale także poruszać się lądem na specjalnych wózkach, pokonując wówczas fragmenty wzniesień pomiędzy między odcinkami wodnymi – jest to tak zwany „rejs po trawie”.

2. STARÓWKA I DEPTAK są miejscami, które zdecydowanie warte są odwiedzenia. Co prawda w wyniku działań wojennych historyczne Stare Miasto w Elblągu uległo zniszczeniu niemalże w 65%, zmodernizowana Starówka prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Szczególnie wyróżnia się tam interesujący deptak z zachowanym układem urbanistycznym, otoczony urokliwymi kamieniczkami.

3. WIEŻA TARGOWA, nazywana także Bramą Targową to bez wątpienia najbardziej charakterystyczny budynek w mieście. Wieża pochodzi z XIV wieku i stanowiła niegdyś część murów obronnych miasta. Obecnie znajduje się tam taras widokowy z panoramą Starego Miasta, a także ekspozycja muzealna dotycząca historii Elbląga, Sala Rycerska, kawiarenka oraz sklepik z pamiątkami.

4. POMNIK MAŁEGO PIEKARCZYKA, czyli najpopularniejszego bohatera związanych z Elblągiem legend – w tym wypadku opartej na faktach z okresu wojen pomiędzy królem Zygmuntem Starym a Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackim. Zgodnie z legendą Elbląg został zaatakowany przez Zakon Krzyżacki nocą. Część obudzonych mieszkańców miasta miała się wówczas wedrzeć na wieżę i stamtąd lejąc smołę i rzucając kamienie próbować odeprzeć wrogi atak. Wśród obrońców Elbląga miał się wówczas znaleźć właśnie ten młody piekarczyk, co więcej miał on przy pomocy swej piekarskiej łopaty zerwać grube sznury przytrzymujące kratę bramy, która w końcu runęła i odcięła wejście do miasta.

5. KATEDRA w Elblągu jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w Polsce. Jej początki sięgają XIII wieku, jednak przez lata była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Do najcenniejszych zabytków znajdujących się w świątyni zaliczyć można: gotycką chrzcielnicę wykonaną z brązu z 1387 roku, drewniane figury apostołów, gotycką rzeźbę Św. Mikołaja oraz późnogotyckie ołtarze.

6. SZLAK KOPERNIKOWSKI to interesujący szlak turystyczny związany z życiem i pracą Mikołaja Kopernika, czyli największego nowożytnego astronoma. Przebiega on przez następujące miejscowości – Olsztyn – Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński – Pieniężno – Braniewo – Frombork – Elbląg – Gdańsk – Malbork – Kwidzyn – Toruń. Warto przy okazji wizyty w okolicy zapoznać się z życiorysem tego wielkiego Polaka.

7. PARK ROZRYWKI NOWA HOLANDIA jest miejscem, w którym doskonale bawić się będzie cała rodzina. Na terenie parku znajduje się między innymi ścieżka edukacyjna o ekologicznej tematyce, replika osady wikingów i mnóstwo innych atrakcji – na czele z 28-metrową zjeżdżalnią, która jest obecnie największą tego typu konstrukcją na świecie.

8. PARK BAŻANTARNIA, czyli zabytkowy park leśny, który znajduje się w administracyjnych granicach Elbląga. Przez park przepływa Srebrny Potok, a strome zbocza w jego dolinie, wraz z pozostałymi elementami ukształtowania terenu (w tym licznymi wąwozami) przywodzą na myśl górski krajobraz. W parku wydzielone zostały specjalne szlaki turystyczne ułatwiające zwiedzanie, znajduje się tam także muszla koncertowa, park linowy, stok narciarski, wiaty i miejsca na ognisko.

9. PARK KRAJOBRAZOWY WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ to obszar chroniony obejmujący najciekawsze, a zarazem najpiękniejsze fragmenty Wysoczyzny Elbląskiej, czyli izolowanej kępy morenowej na Pobrzeżu Gdańskim. Park utworzony został w 1985 roku, jego powierzchnia wynosi niespełna 14 ha, porośnięty jest głównie lasami bukowymi. Mimo tego, że położony jest na przeciwległym krańcu Polski, park ten ma cechy obszaru górskiego, co czyni go jeszcze bardziej interesującym. Najwyższym punktem w parku jest Góra Srebrna, na jego terenie znajdują się też liczne urokliwe potoki.

10. OKOLICZNE MIEJSCOWOŚCI także obfitują w wiele atrakcji, dlatego warto odwiedzić je podczas wypoczynku w Elblągu. Do popularnych miast zaliczyć można te znajdujące się nad morzem, zwłaszcza Kąty Rybackie (gdzie odwiedzić można na przykład rezerwat kormoranów i czapli oraz Muzeum Zalewu Wiślanego), Krynicę Morską (z piękną latarnią morską i portem zarówno rybackim, jak i pasażerskim, oferującym wiele ciekawych rejsów turystycznych) czy Sztutowo (gdzie do atrakcji zaliczyć można kolej wąskotorową i muzeum znajdujące się w byłym obozie koncentracyjnym), oraz miasta w głębi lądu – Malbork (z znanym na całym świecie Zamkiem Krzyżackim czy możliwością odbycia rejsu po Nogacie), Frombork (z licznymi zabytkami, parkiem astronomicznym, planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika), Gniew (gdzie znajduje się inny zamek krzyżacki), Braniewo czy Tczew.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje w okolicy Elbląga