Ciekawostki

Co Warto Zobaczyć w Brennej

Brenna to wieś w Polsce położona w województwie śląskim.

Idealne miejsce do odpoczynku od zgiełku miasta, w otoczeniu przyrody.

Odnajdą się tu przede wszystkich turyści rowerowi i górscy.

1. Park Turystyki w Brennej

Niegdyś miejsce niezbyt ciekawe, dzisiaj wspaniałe miejsce rekreacji. Odnowiony Park sprawił, że Brenna stała się bardziej atrakcyjna turystycznie. Powstały tam różne obiekty gastronomiczne, boisko wielofunkcyjne, boisko do piłki plażowej czy pole do mini golfa, które zimą zamienia się w lodowisko, zieleń jest zadbana a ścieżki brukowane.

Oczywiście nie zabrakło tam placu zabaw i powstał nawet amfiteatr. W Parku organizowane są liczne imprezy plenerowe.

2. Kozia Zagroda

Usytuowana jest za rzeką Brennicą niedaleko Parku Turystyki. Jest to zrekonstruowana zagroda wołoska z zabudowaniami gospodarczymi, w których można zobaczyć żywe zwierzęta. Zrekonstruowana została również chata góralska nazywana Gospodą.

Można tam zjeść tradycyjne jadła góralskie. Znajduje się też plac zabaw dla dzieci, gdyby się nudziły.

3. Kościół Św. Jana Chrzciciela

Godny uwagi jest Kościół Św. Jana Chrzciciela stojący w samym centrum wsi. Niezwykle bogaty wystrój wnętrza. W głównym ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający scenę Chrztu Pana Jezusa w Jordanie. W kościele znajdują się również figury św. Józefa i św. Anny.

4. Piękne góry

Góry to jedna z największych atrakcji Brennej. Cały Beskid Śląski to idealne miejsce do uprawiania pieszych wędrówek. Nie są to wysokie góry ale jakże malownicze. Warte zobaczenia góry w pobliżu Brennej to: Błatnia, Horzelica, Stary Groń, Kotarz, Trzy Kopce Wiślańskie i Orłowa.

5. Narciarstwo w Brennej

Brenna jest niezwykle atrakcyjna zimą. Zjeżdżają tam liczni narciarze biegowi i zjazdowi. Wyciągi narciarskie znajdują się w samym centrum na stokach Starego Gronia. Odbywają się tam również liczne zawody sportowe. Ciekawą alternatywą dla tych, którzy nart nie lubią, są organizowane kuligi.

6. Dworek myśliwski Konczakówka

Na południowym stoku Czupla możemy się natknąć na przepiękny budynek zwany potocznie Konczakówką. Nazwa pochodzi od Brunona Konczakowskiego, który zbudował ten dworek w 1924 roku.

W jego wnętrzu dominują przede wszystkim trofea myśliwskie takie jak medalion odyńca, kolekcja rogów, obrazy myśliwskie czy stojak na broń.

7. Obserwatorium nietoperzy

Na strychu szkoły w Brennej zadomowiły się nietoperze i stały się one jedną z atrakcji tej miejscowości. Powstał nawet projekt pt. „Ochrona nietoperzy w Gimnazjum w Brennej”. W celu ochrony tych zwierząt powstało obserwatorium otwarte również dla zwiedzających.

8. Park Linowy Orla Perć

Najwyższy w Beskidach Park Linowy. Aktywny wypoczynek zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Mówi się, że największym wyzwaniem jest ścianka wspinaczkowa – Orla Baszta, która liczy sobie aż 15 metrów wysokości.

9. Chlebowa Chata

W pobliskich Górkach Małych znajduje się Chlebowa Chata, w której jest możliwość upieczenia chleba, podpłomyków jak również można zrobić prawdziwy biały ser. W gospodarstwie znajdują się również: żuraw, wiatrak, stare ule i stodoła ze sprzętem rolniczym.

10. Górki Wielkie

Jest to miejscowość niedaleko Brennej gdzie znajduje się dworek otoczony parkiem a w nim Muzeum poświęcone pisarce Zofii Kossak-Szatkowskiej, która właśnie tam spędziła ostatnie lata swego życia.

Dla osób bardziej aktywnych powstało ciekawe miejsce zwane Pod Brandysem – jest to park w którym znajdziemy takie atrakcje jak np. ścianka wspinaczkowa.

4.9/5 - (liczba ocen: 7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *