Ciekawostki

10 Intrygujących Ciekawostek w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu | Fot. Lilly M / Wikipedia

Supraśl to niewielka miejscowość znajdująca się w województwie podlaskim. Nazwę zawdzięcza rzece Supraśli, nad którą leży. Miasto liczy sobie nieco ponad cztery tysiące mieszkańców. Fantastyczna lokalizacja sprawia jednak, że w sezonie letnim staje się destynacją dla wielu turystów z różnych zakątków Polski.

To doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek, ale zachwyci również osoby, które poszukują ciekawych miejsc do zwiedzania. Historia Supraśli jest zawiła i niezwykle interesująca. Dla pasjonatów historycznych ciekawostek jest to miejsce wręcz doskonałe.

1. Status uzdrowiska

Miasto posiada status uzdrowiska, co zawdzięcza fantastycznej jakości powietrza oraz faktem, że na terenie Supraśli właściwie nie ma ośrodków przemysłowych będących źródłem zanieczyszczeń. Jedyne zakłady włókiennicze zostały doszczętnie zniszczone podczas II Wojny Światowej.

2. Początki miasta

Początki miasta sięgają jeszcze XV wieku. To właśnie na terenach późniejszej Supraśli powstał wówczas cerkiew św. Jana Ewangelisty. W tamtych latach monaster był niezwykle ważnym ośrodkiem dla zakonników i nie tylko.

3. Mnisi

W trakcie I Wojny Światowej mnisi opuścili supraski klasztor. Ucieczka była wówczas jedyną drogą ratunku.

4. II Wojna Światowa

II Wojna Światowa sprawiła, że miasto początkowo zostało zajęte przez Niemców, a następnie przez Rosjan. Ucierpiało wówczas wiele ważnych obiektów, które ratowano na wszelkie sposoby tuż po wojnie.

5. Międzywojnie

W okresie międzywojnia Supraśl była zamieszkiwana przez Polaków, Białorusinów, Niemców oraz Żydów. Według spisu zamieszkiwał ją również jeden Estończyk.

6. Plaża

W Supraśli znajduje się niewielka plaża nad rzeką. To wyjątkowe miejsce, które jest wprost uwielbiane przez mieszkańców, zwłaszcza w sezonie letnim.

7. Pałac Buchholtzów

Jednym z najważniejszych zabytków jest Pałac Buchholtzów, w którym obecnie mieści się Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec XIX wieku.

8. Kaplica św. Jerzego Zwycięzcy

Znanym punktem Supraśli jest również Kaplica św. Jerzego Zwycięzcy, która znajduje się na prawosławnym cmentarzu.

9. Atrakcje kulturalne

Mieszkańcy nie mogą narzekać na brak nietypowych atrakcji kulturalnych. Każdego roku w Supraśli odbywają się Mistrzostwa Świata w pieczeniu kiszki oraz babki ziemniaczanej.

10. Wierszalin

Miasto posiada również swój Teatr o nazwie Wierszalin.