Polska

Co Warto Zwiedzić i Zobaczyć na Podlasiu 2024

rzeka

Często rejon Podlasia traktowany jest głównie jako polski biegu zimna. Sporo w tym prawdy, bo temperatura potrafi osiągać tu w zimie rekordowe wyniki. W 2018 spadła do -38, 4 stopnia Celsjusza.

Jednak to nie wszystko, co warto wiedzieć o tym rejonie. Oprócz tego województwo podlaskie ma oczywiście swoje perły i magiczne miejsca, które warto odwiedzić. Dziś chcemy Wam pokazać 10 najlepszych atrakcji Podlasia. Oto nieco zapomniana perła Polski – Podlasie.

1. Puszcza Białowieska

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o tym miejscu. Puszcza Białowieska to kompleks leśny, znajdujący się pomiędzy Polską a Białorusią. Uznawana jest za największy zachowany fragment lasu pierwotnego, czyli takiego, którego nie tknęła ręka ludzka, na naszym kontynencie.

Obszar ten został doceniony przez przyrodników, którzy dostrzegają jego gigantyczny potencjał. W Puszczy Białowieskiej żyje bowiem największa naturalna populacja wolno żyjących żubrów. Należy ona również do obszarów uznanych za ostoję ptaków przez BirdLife International. Doceniło ją również UNESCO, umieszczając na swojej liście Światowego Dziedzictwa.

2. Wigierski Park Narodowy

Dla wszystkich, którzy kochają przyrodę, odwiedzenie Wigierskiego Parku Narodowego powinno być wycieczką obowiązkową.

Jest on jednym z największych parków narodowych w naszym kraju, a powołany do życia został w 1989 roku, choć próby objęcia tego terenu ochroną datują się już na 20-lecie międzywojenne.

W parku można podziwiać 22 gatunki storczyków, które występują na terenie naszego kraju. Oprócz tego warto też zobaczyć Ośrodek Edukacji Środowiskowej, który znajduje się nieopodal jeziora.

3. Biebrzański Park Narodowy

To kolejny obszar przyrodniczy o olbrzymich walorach turystycznych. Odwiedzający mogą zobaczyć tu malownicze Bagno Ławki lub obszar ścisłej ochrony Czerwone Bagno. Można również wybrać się na wycieczkę Carską Drogą, którą jedni nazywają wyłącznie jeden odcinek trasy od mostu na Narwi w Strękowej Górze do miejscowości Osowiec-Twierdza. Dla innych jest to dłuższa trasa, łącząca kilka twierdz w tym rejonie i ciągnąca się przez granicę aż do Grodna.

4. Twierdza Osowiec – perła architektury fortyfikacyjnej

Twierdza powstała w drugiej połowie XIX wieku nieopodal dzisiejszej osady Osowiec-Twierdza. Słynie z obrony podczas działań zbrojnych I Wojny Światowej, gdy była oblegana przez ponad 6 miesięcy. Nigdy nie została zdobyta. Część zabudowań, tak zwany Fort I, jest dostępny dla zwiedzających, dzięki staraniom Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.

5. Pałac Branickich – sztuka na rubieżach kraju

Bywa nazywany „Wersalem Podlasia”. Pałac Branickich to niesamowity kompleks zabudowań magnackich, który przetrwał do naszych czasów w świetnej formie. Został wzniesiony w stylu późnobarokowym przez jednego z najważniejszych architektów tamtych czasów, czyli Tylmana z Gameren, autora choćby kościoła świętej Anny w Krakowie.

Oprócz samego pałacu można tu zwiedzać również rozległe założenie parkowe.

6. Jezioro Wigry – doceniane obecnie, doceniane przez historię

Jezioro Wigry są jednym z pięciu najgłębszych jezior w naszym kraju oraz zamykają pierwszą dziesiątkę największych jezior Polski.

Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w kronice Jana Długosza, który opisywał łowy królewskie z czasów Władysława Jagiełły na tym terenie. Nie był to też jedyny władca, który spędzał tu czas. Po jeziorze pływał również Władysław IV Waza podczas polowań.

Na wybrzeżu jeziora można rozkoszować się pięknem przyrody lub zobaczyć zabytkowe zabudowania klasztorne należące do ojców kamedułów.

7. Hańcza – głębina przyrodnicza

Hańcza, znajdująca się w województwie podlaskim jest najgłębszym jeziorem w Europie. Najczęściej podawana głębokość to około 108, 5 metra. Występuje tu wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt, a cały teren został objęty ochroną pod nazwą rezerwatu przyrody Jezioro Hańcza. Znajduje się również na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

8. Rezerwat pokazowy żubrów – zobaczy przyrodę na własne oczy

Rezerwat stanowi miejsce niesamowite. Można podziwiać tu dostojne żubry, żyjące w warunkach półnaturalnych. Są one umieszczane w dużych zagrodach, które porasta naturalna roślinność.

To idealne miejsce dla wszystkich kochających przyrodę i chcących dowiedzieć się więcej o tych rodzimych, dostojnych zwierzętach.

9. Ulica Chłodna w Suwałkach

Każde miasto ma swój deptak. W Suwałkach występują nawet dwa. Jednym z nich jest ulica Chłodna – główna atrakcja miasta oraz ważny ciąg komunikacyjnych. Można przy nim znaleźć wiele sklepów oraz po prostu wybrać się tędy na relaksujący spacer po mieście. Ulica tętni życiem, niekiedy odbywają się tu również plenerowe wydarzenia kulturalne.

10. Narwiański Park Narodowy

Park ten leży pomiędzy miejscowościami Suraż i Rzędziany. Za jego symbol uznano błotniaka stawowego. Żyje tu duża ilość chronionych ptaków, a także bobry, piżmaki, jelenie, łosie i sarny. Oprócz nich w parku rośnie niemal 60 gatunków roślin, przeważnie o charakterze bagiennym. Znaleźć je można w pobliżu pięknych i malowniczych jezior.