Ciekawostki

Co to jest Netflix: Jak z niego korzystać i ile kosztuje?

Netflix to jedna z najpopularniejszych platform internetowych służących do oglądania nowych produkcji filmowych i seriali. Jak z niej korzystać? To bardzo proste. Wystarczy uiścić miesięczną opłatę i po rejestracji konta uzyskać dostęp do całej bazy dostępnych na portalu wideo. Warto wiedzieć, że pierwszy miesiąc użytkowania serwisu jest darmowy, co sprawia, że wielu klientów decyduje się przetestować platformę.

W zależności od państwa w jakim się znajdujemy, mamy dostęp do różnej ilości produkcji, ze względu na brak licencji w danym kraju. Największą ilością filmów fabularnych, kreskówek i seriali mogą się cieszyć mieszkańcy USA. Niestety, kwestia polskiego dubbingu lub napisów nie jest zbyt szybko rozwiązywana. Jest wiele produkcji dostępnych w polskiej wersji językowej, ale zdecydowana większość wciąż nie jest przetłumaczona. Gdzie można oglądać produkcje proponowane przez Netflixa?

Na każdym urządzeniu przystosowanym do odtwarzania wideo: laptop, komórka, tablet, telewizor. Warunkiem jest dostęp do internetu, najlepiej bez limitu danych. Miesięczne koszty, które trzeba pokryć w zamian za dostęp do bazy nowości filmowych są zależne od oferty, na którą się zdecydujemy. W zależności od tego na ilu urządzeniach chcemy korzystać z pakietu oraz w jakiej jakości chcemy oglądać filmy, będziemy musieli zapłacić od 34 do 52 złotych.

oferta

W przypadku, gdy decydujemy się na najtańszą opcję, będziemy mogli odtwarzać produkcje tylko na jednym urządzeniu w jakości SD. Opcja, za którą płaci się 43 złote przewiduje jakość HD i obsługę dwóch urządzeń, a najdroższa opcja, za która trzeba zapłacić za 52 złote pozwala na użytkowanie platformy aż na czterech urządzeniach i jakości ultra HD. Warto zwrócić uwagę, że niektóre produkcje, zwłaszcza te, które mają już kilka lat, nie zawsze są dostępne w najwyższej jakości odtwarzania.

Ważny jest także fakt, że jakość HD i UHD wymaga dość szybkiego transferu danych ( dla jakości HD rekomendowana prędkość to 5 megabitów na sekundę, a dla jakości UHD aż 25 megabitów na sekundę). Niższa jakość produkcji SD wymaga prędkości minimum 0, 5 megabita na sekundę, ale sugerowana jest raczej wyższa prędkość, np. 3 megabity na sekundę.

Warto mieć także łącze internetowe, które nie ma limitu danych, ponieważ filmy bardzo szybko „zjadają” transfer, a warto zauważyć, że na Netflixie jest tylko wspaniałych produkcji, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Filmy, a tym bardziej seriale potrafią naprawdę wciągać, dlatego warto zadbać, by przekroczenie limitu danych nagle nie przerwało naszego seansu.

Cennik Netflixa na rok 2020

Podstawowy Standard Premium
Abonament miesięczny 34 zł 43 zł 52 zł
Materiały w jakości HD Nie Tak Tak
Materiały w jakości Ultra HD Nie Nie Tak
Na ilu ekranach można jednocześnie oglądać? 1 2 4

Na czym polega fenomen Netflixa?

bojackhorsman

Platformę Netflix ma już ponad 117 milionów widzów na całym świecie. Żyjemy w czasach, w których telewizja pomału przegrywa z internetem. Co takiego ma w sobie Netflix, że serwis wciąż notuje rekordowe zyski? Ceny w wirtualnej wypożyczalni filmowej wcale nie są niskie, a użytkownicy i tak coraz chętniej korzystają z tej usługi. Co sprawia, że amerykańska platforma z filmami jest tak popularna? Przede wszystkim dobrej jakości produkcje o ciekawej tematyce.

Wśród internautów nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o takich serialach jak „Stranger Things”, „Breaking Bad”, „Orange Is The New Black” lub „House of Cards”. Każda kolejna wielka produkcja osiąga coraz większą popularność.

Same produkcje to jednak nie jedyny klucz do sukcesu. Netflix jest pierwszą platformą, która wypuszczając nowy serial do sieci, publikuje od razu cały sezon. Jest to wyjątkowe podejście do tematu, ponieważ zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że kolejne odcinki ulubionych produkcji można oglądać np. raz w tygodniu. Użytkownicy uwielbiają to, że nie muszą czekać na cotygodniową premierę kolejnych odcinków swoich ulubionych produkcji.

Portal przyciąga nowych użytkowników także poprzez model sprzedaży, w którym oferuje klientom pierwszy miesiąc za darmo. Dużo osób, chcąc przetestować platformę, korzysta z bezpłatnego okresu, a widząc jak bogata jest filmowa oferta platformy, zostaje na dłużej. W ten sposób ciągle powiększa się grono fanów Netflixa.

Internetowa wypożyczalnia filmowa w dużej mierze wykorzystuje też algorytmy i cały czas podsuwa użytkownikowi produkcje dopasowane do jego gustu na podstawie wcześniej oglądanych filmów. Co oczywiste, niczego nieświadomy widz chętnie sięga po kolejne proponowane seriale.

Netflix potrafi też odpowiednio budować napięcie jeszcze przed udostępnieniem produkcji dla użytkowników. Zwiastuny kolejnych superprodukcji trzymają w napięciu i pozostawiają wiele pytań, dlatego też już w dniu premiery wiele seriali cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Najwięcej widzów to ludzie młodzi – młodzież szkolna, ale nie tylko. W serwisie są dostępne także produkcje, które bardziej przypadną do gustu starszym użytkownikom, choćby ze względu na tematykę. Jednym słowem, na platformie Netflix każdy znajdzie coś dla siebie i prawdopodobnie zostanie tam na dłużej.