Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o zwierzętach wodnych

rekin wielorybi

Ponad 72% powierzchni Ziemi pokrywają słone wody, a oceany są domem dla 230 000 znanych gatunków. I to przy zaledwie 5% oceanów Ziemi uznanych za zbadane.

Zobacz 10 ciekawostek o zwierzętach wodnych.

1. Rawka błazen, zwana krewetką boksującą, potrafi uderzyć z prędkością 50 mil na godzinę. Radzi sobie z przeciwnikami większymi od siebie. Jej oczy poruszają się niezależnie od siebie i dają jej 360-stopniowy zakres widoczności. Ponadto umożliwiają krewetce widzenie w podczerwieni, ultrafiolecie oraz rozróżnianie polaryzacji światła.

2. Najszybszym zwierzęciem morskim jest żaglica. Ta morska ryba potrafi rozpędzić się do 100 km/h. Prędkość uzyskuje dzięki silnym ruchom ogona.

3. Największym morskim zwierzęciem, a jednocześnie największym zwierzęciem na Ziemi, jest płetwal błękitny. Osiąga do 33 m długości, przy wadze dochodzącej do 150 ton. Rekordowy osobnik miał 33,4 m długości i ważył 190 ton.

4. Wśród największych morskich gadów prym wiedzie żółw skórzasty. Skorupa dorosłego żółwia tego gatunku mierzy od 1 do 2 m długości. Waga waha się średnio do 300 do 400 kg. Znany jest osobnik, który ważył 650 kg.

5. Kaszaloty mogą nurkować na głębokość sięgającą do 3 km. W zanurzeniu pozostają nawet przez 90 minut. Innym morskim ssakiem-nurkiem jest zyfia gęsiogłowa, zwana również walem Cuviera. Potrafi również nurkować na głębokość 3 km, a pod wodą pozostaje nawet ponad 2 godziny.

6. Walenie mają bardzo silne ogony. Mogą dzięki nim wyskoczyć pionowo z wody. Ponadto ich ogony nie poruszają się jak u ryb z boku na bok, tylko w górę i w dół. Co ciekawe, śpią z głowami skierowanymi do dołu.

7. Rekin wielorybi jest największą rybą na świecie. Jego długość dochodzi do 18 m, a waga do 13 ton. Żyje około 70 lat. Żywi się drobnymi rybami, głowonogami, skorupiakami i planktonem.

8. Jedną z największych ryb żyjących w słodkich wodach jest bieługa. Należy ona do rodziny jesiotrowatych. Bieługa może dorastać do 8 m i osiągać wagę liczącą 2 tony. Jako ryba wędrująca część życia spędza w wodach słonych.

9. 14 czerwca 2022 r. w rzece Mekong na terenie Kambodży złowiona została olbrzymia płaszczka słodkowodna. Mierzyła 4 metry i ważyła 300 kg. Na brzeg musiało ją wyciągać 12 ludzi. Jest to największa typowo słodkowodna ryba jaką kiedykolwiek złowiono.

10. Strętwa, zwana popularnie węgorzem elektrycznym, jest rybą, która może wytwarzać napięcie rzędu 600 V. Narządy elektryczne znajdują się po bokach ryby, wzdłuż płetwy odbytowej. Wykorzystuje je do ogłuszania lub zabijania ofiar, do obrony, a także do elektrolokacji.