15 Ciekawostek o Letnich Igrzyskach Olimpijskich
Letnie igrzyska olimpijskie to międzynarodowe zawody sportowe organizowane co cztery lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na ich temat.
1. Letnie igrzyska olimpijskie to największe i najbardziej prestiżowe zawody sportowe na świecie, które odbywają się od 1896 roku.
2. Letnie igrzyska olimpijskie kojarzą nam się przede wszystkim z młodością i tężyzną fizyczną, ale w rzeczywistości wiek uczestników jest bardzo zróżnicowany. Najstarszy medalista igrzysk miał 72 lata i pochodził ze Szwecji.
3. Najmłodszym odnotowanym uczestnikiem igrzysk olimpijskich był Dymitrios Loundras z Grecji, który wystartował w igrzyskach mając dziesięć lat w 1896 roku.
4. Pierwsze letnie igrzyska olimpijskie odbyły się w 1896 roku w Atenach, a kolejne co cztery lata odbywały się we Francji i Stanach Zjednoczonych. Polacy pojawili się na igrzyskach dopiero w Londynie w 1908 roku.
5. W 1916 roku letnie igrzyska olimpijskie miały odbyć się w Niemczech, ale zostały odwołane ze względu na pierwszą wojnę światową. Nie odbyły się również igrzyska w Finlandii w 1940 oraz Wielkiej Brytanii w 1944, ponieważ trwała wówczas druga wojna światowa.
6. Igrzyska olimpijskie to tradycja grecka sięgająca VIII wieku przed naszą erą. Organizowano je co cztery lata przez dwanaście stuleci, ale w końcu pogańskie święta zostały zakazane przez cesarza Teodozjusza I w IV wieku naszej ery/
7. W starożytnej Grecji sportowcy biorący udział we wszystkich dyscyplinach występowali kompletnie nago, a same igrzyska trwały kilka miesięcy.
8. Oficjalnymi językami igrzysk olimpijskich są język angielski, francuski oraz język gospodarza danych igrzysk.
9. Johnny Weissmuller to sportowiec i aktor, który wcielał się w rolę Tarzana w dwunastu filmach. W latach dwudziestych zdobył pięć złotych medali w pływaniu.
10. Podczas olimpiady w Berlinie w 1936 roku dwaj japońscy skoczkowie zajęli drugie miejsce. Zdecydowali jednak, że nie będą rozstrzygać, kto jest lepszy. Postanowili przeciąć na pół srebrny i brązowy medal, a później stopić je tak, aby każdy z nich otrzymał dwukolorowy medal.
11. Znicz olimpijski jest zapalany w tradycyjny sposób podczas ceremonii w świątyni Hery w Grecji. Następnie jest transportowany do miasta gospodarza igrzysk. Najczęściej jest tak, że biegną z nim wybrani ludzie, ale zdarzało się również tak, że znicz był transportowany łodzią, samolotem, konno, pod wodą czy nawet na grzbiecie wielbłąda. Niezapalona pochodnia olimpijska była już nawet kilka razy w kosmosie.
12. Znicz olimpijski musi płonąć podczas trwania calej sztafety. Gdyby zgasł, musiałby być zapalony za pomocą zapasowego ognia, który również ma swoje źródło w Grecji. Zgodnie z tradycją znicza nie wolno odpalać za pomocą zwykłej zapalniczki.
13. Igrzyska, które miała miejsce w 2016 roku, były pierwszymi igrzyskami organizowanymi na terenie Ameryki Południowej.
14. Do tej pory letnie igrzyska olimpijskie były organizowane w 23 różnych krajach.
15. W 2012 roku wszystkie kraje biorące udział w olimpiadzie wysłały na olimpiadę kobiety sportowców.