Ciekawostki

10 ciekawostek o włosach

ciekawostki o włosach

Dla wielu z nas włosy są nieodłącznym elementem wizerunku, a w niektórych kulturach przypisuje się im o wiele ważniejsze znaczenie.

Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajduje się zestaw zaskakujących faktów na temat włosów.

1. Większość osób ma na głowie od 100 do 150 tysięcy włosów, które wypadają i odrastają przez całe życie, choć z wiekiem coraz wolniej i coraz słabsze.

2. Aż osiemdziesiąt procent włosów stanowi keratyna. Dziesięć procent to woda, natomiast resztę stanowią minerały i lipidy. Kosmetyki z keratyną stały się popularne właśnie dlatego, że stanowi ona główny budulec włosa.

3. Jeśli włos jest zdrowy i zadbany, to jest znacznie mocniejszy od drutu, gdyby ten miał taką samą średnicę.

4. Badania wykazują, że naturalne blondynki mają cieńsze włosy niż naturalne brunetki. Fakt ten jest jednak wyrównany w naturze przez to, że blondynki zwykle mają więcej włosów, a brunetki mniej.

5. Najszybszy przyrost włosów zauważono u Azjatów. Najwolniej rosną one u mieszkańców Afryki, podczas gdy Europejczycy znajdują się pośrodku tych dwóch grup.

6. Tylko 4 procent populacji urodziła się z rudymi włosami. W pozostałych przypadkach rude kosmyki to efekt farbowania. Można więc powiedzieć, że osoby rudowłose należą do wyjątkowych.

7. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale włosy się rozciągają. Zdrowe włosy, które nie są zbyt suche, można bez zniszczenia rozciągnąć nawet o 10 procent ich całkowitej długości. Co ciekawe, na mokro włosy można rozciągnąć bardziej.

8. Jedyną żywą częścią włosa jest cebulka. Reszta nie ma zdolności do regeneracji, dlatego tak ważna jest pielęgnacja włosów.

9. Włosy rosną średnio o jakiś centymetr na miesiąc. Nie jest to jednak zasada dotycząca wszystkich. Uwarunkowania genetyczne mogą wpłynąć zarówno na wolniejszy, jak i znacznie szybszy wzrost włosów.

10. Co ciekawe, włosy uwielbiają chłonąć wodę. Mogę ją chłonąć podczas mycia, ale również z powietrza. Jeśli są bardzo przesuszone, mogą pochłonąć wodę stanowiącą nawet 30 procent ich masy.