22 Najlepsze Ciekawostki Fizyczne
„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy. Wiedza jest bowiem ograniczona, podczas gdy wyobraźnia obejmuje cały świat, stymulując postęp, rodząc ewolucję”. – Albert Einstein. Wszechświat to szalone miejsce. Poznaj zaskakujące ciekawostki i mało znane informacje o fizyce!
1. Przejrzystą materię wszechświata można zmieścić do jednej kostki cukru.Dzieje się tak, bowiem atomy to w 99, 9% pusta przestrzeń. Gdyby ją usunąć, materię można było by zmieścić na jednej łyżeczce.. Jej masa wtedy wynosiłaby pięć miliardów ton, czyli mniej więcej dziesięć razy więcej niż masa całego społeczeństwa na ziemi. Tak niezwykłą jednorodność materii można zaobserwować w gwiazdach neutronowych, powstających na skutek wybuchów supernowych.
2. Czy można zagotować wodę w kubku, uderzając nim w blat stołu? Gdy woda gotuje się w czajniku, energia przechodzi z części grzewczej do cząsteczek wody, wysyłając im wystarczającą energię do zamiany w gaz. Uderzanie kubkiem o stół faktycznie przenosi energię, ale głównie do kubka, który generalnie powinien się rozgrzać. W teorii to samo powinno się stać z wodą, ale zmiana temperatury będzie minimalna, bo ten sposób przekazywania energii jest, niestety nieefektywny. Ale jeżeli ktoś ma w planach zagotować wodę w taki sposób, to przez tysiąc czy dwa tysiące lat może uderzać kubkiem o blat.
3. Picie napojów prze słomkę jest dobrym przykładem wykorzystania ciśnienia atmosferycznego. Wciągając do naszych płuc powietrze z rurki, obniżamy w niej ciśnienie powietrza następnie ciśnienie atmosferyczne „wpycha” napój z powrotem i przepływa do naszych ust.
4. Jeśli przesuwa się więcej niż 17 obrazów na sekundę przed naszym okiem, to następuje tzw. złudzenie ruchu. Mowa tu o bezwładności siatkówki oka, która nie nadąża do odróżnienia poszczególnych obrazów z powodu zbyt szybkiego przesuwania się. Właśnie na tej zasadzie działają: kino, telewizja i wyświetlany obrazu z monitora. W kinie natomiast projektor filmowy wyświetla 24 klatki na sekundę.
5. Jak wyświetlany jest obraz w kinie. Dla przykładu-w filmie kierunek obrotu kół samochodu ruszającego z miejsca jest zazwyczaj odwrotny niż w rzeczywistości, następnie koła stają bez ruchu, a w efekcie końcowym obracają się zgodnie z kierunkiem ruchu. Wyświetlany obraz w kinie polega na przesuwaniu 24 klatek na sekundę.
6. W pomieszczeniach gdzie występuje duży hałas, albo podczas wystrzału z armat aby sobie nie uszkodzić błony bębenkowej ucha, dobrze jest otworzyć usta. Wyrównujemy wtedy ciśnienie w uszach, gdyż ucho połączone jest przewodami z jamą ustną. Dziś w dużych pomieszczeniach, w których występuje hałas zakładamy stopery, czyli nauszniki tłumiące dźwięk.
7. W jaki sposób wykonać samodzielnie w domu ogniwo galwaniczne? Nic trudnego, wystarczy użyć do tego kiszonego ogórka lub cytryny albo innego owocu, również kiszonej kapusty oraz dwóch widelców albo noży wykonanych z różnych metali (najlepiej aluminiowego i stalowego). Gdy wbijemy dwa sztućce w ogórek, podczas połączenia będzie płynął prąd co można sprawdzić przy dołączeniu miliamperomierza
8. Gdy na dworze jest temperatura ok 20°C i nie wieje wiatr, to odczuwamy go tak samo jak wtedy, gdy na dworze panuje temperatura -10°C a wiatr wieje z prędkością 20km/h. Jeszcze bardziej odczuwamy zimno gdy na zewnątrz jest wilgotno..
9. Czas płynie wolniej w pobliżu przedmiotów o bardzo dużej masie takich jak np: planety, gwiazdy itp
10. Dlaczego w nocy nic nie widać, a gdzie nie spojrzysz, będziesz patrzył na jakąś jasną gwiazdę w niebie? Światło jest falą elektromagnetyczną i rozchodzi się w każdym ośrodku (w tym w próżni). Odległe gwiazdy, które widzimy na niebie, wysłały światło miliony, a nawet miliardy lat temu. Spoglądając na nocne niebo patrzymy w przeszłość. Nocne niebo jest ciemne, ponieważ gwiazdy, które oglądamy znajdują się bardzo daleko i są ogromne „puste” przestrzenie między nimi.
11. Gdyby jakaś nieznana cywilizacja obserwowała naszą planetę, dostrzegła by jaskiniowców a nawet dinozaury, ponieważ to na co patrzymy jest światłem odbitym od innych obiektów.
12. Wszechświat się stale powiększa. Dzieje się tak, ponieważ procesy fizyczne są odpowiedzialne za zmienny pęd ekspansji Kosmosu.
13. Z fizycznego punktu widzenia, nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć dlaczego pamiętamy przeszłość, ale nie przyszłość.
14. Gdyby coś poruszało się szybciej od światła, nie bylibyśmy w stanie tego zauważyć.
15. Z powodu dużej różnicy grawitacji, osoba która osiąga wagę 100 kg na Ziemi, na Marsie będzie ważyć 76kg.
16. Fala dźwiękowa w powietrzu w normalnych okolicznościach porusza się z prędkością równą 340, 3 m/s ≈ 1225 km/h
17. Kilogram ciastek czekoladowych mieści około osiem razy więcej energii niż kilogram dynamitu.
18. Uczeni określają wiek Ziemi na około 4.54 miliarda lat, zaś wiek Wszechświata jest szacowany na 13, 82 miliardów lat
19. Najszybsza rakieta świata jaką dotąd stworzono to Helios 2, który okrążył słońce z prędkością 550 km/s
20. Mierząc wysokość temperatury tak naprawdę mierzymy średnią energię kinetyczną molekuł.
21. Kiedy lecimy samolotem i spada ciśnienie, powinniśmy założyć maskę najpierw sobie, dopiero potem komuś innemu. Inaczej dojdzie do omdlenia zanim będziemy mogli komuś pomóc.
22. Masa Ziemi i Księżyca liczona razem będzie mniejsza, niż gdy zmierzymy ją osobno. Dzieje się tak, ponieważ do ich sumy wlicza się nie tylko masa, ale też energia oddziaływania grawitacyjnego.